מהי עסקת המאה (תוכנית השלום) של דונלד טראמפ?בעקבות פניות הגולשים, אשדוד נט מפשט את עסקת המאה של נשיא ארה"ב, מה היא בדיוק אומרת וכיצד מגיבים עליה בישראל, הפלסטינים, באירופה ובעולם הערבי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ

תוכנית השלום של טראמפ כוללת הצעה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שגובשה על ידי ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

ההכרזה על התכנית נערכה בבית הלבן ב-28 בינואר 2020 בשעה 12:00 לפי שעון ארצות הברית, ובה נחשפו פרטי התוכנית, שהוכנה במשך שנים.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הציג את תוכנית המאה ואמר: "ישראל נוקטת צעד גדול לעבר השלום. זה היה תהליך ארוך ומייגע עד שהגענו לרגע זה. הצגתי לרה"מ נתניהו  וליו"ר האופוזיציה בני גנץ, את החזון שלי לשלום, וכן לעתיד טוב יותר לישראלים ופלסטינים. החזון הזה שונה לחלוטין מההצעות הקודמות בנושא. מדובר בהצעה המפורטת ביותר אי פעם".

למעשה התוכנית מתבססת על הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל ומסבירה מה הצדדים יקבלו בתמורה:

ישראל תסכים להקמת מדינה פלסטינית, שבירתה תכלול חלקים ממזרח ירושלים.

הקמת המדינה הפלסטינית מותנית בהבטחת התנאים הביטחוניים של ישראל.

המדינה הפלסטינית תהיה כפולה מגודל השטח שעליו שולטים הפלסטינים כיום ותחובר בכבישים, גשרים ומנהרות.

ישראל תבטיח את הגישה של המוסלמים למסגד אל-אקצא בירושלים ותכבד את תפקידה של ירדן בנוגע למקומות הקדושים.

המדינה הפלסטינית תוקם בתנאי שהפלסטינים יתנערו מטרור וינקטו בצעדים לממשל עצמי, כמו כבוד לזכויות אדם, חופש העיתונות וקיום מוסדות שקופים ואמינים.
ישראל תקפיא את הבנייה בהתנחלויות למשך ארבע שנים, ובתמורה תכיר ארה"ב בהתנחלויות ביהודה ושומרון.

עיקרי תוכנית המאה

  1. הכרה אמריקנית בהתיישבות ביהודה, שומרון והבקעה
  2. הכפלת הטריטוריה הפלסטינית והקמת שגרירות אמריקנית ב"מדינה העתידית"
  3. הסכמה ישראלית להקפאה בת ארבע שנים בהתיישבות, עם תחילת המשא ומתן על מדינה פלסטינית
  4. חיבור בין רצועת עזה ליהודה ושומרון
  5. שמירה על הסטטוס-קוו בעיר העתיקה בירושלים
  6. מענק של 50 מיליארד דולר ל"מדינה הפלסטינית החדשה"
  7. שיבה של פליטים פלסטינים ל"מדינה העתידית" + "קרן פיצויים נדיבה"

מהי המדינה הפלסטינית החדשה לפי טרמפ?

לפי התוכנית תוקם מדינה פלסטינית מפורזת ברצועת עזה וב-70 אחוז משטח יו"ש (יהודה ושומרון), שבירתה תהיה חלקים במזרח ירושלים ויושקעו בה 50 מיליאד שקל שיגיע מנסיכויות המפרץ הפרסי, ארה"ב ואירופה.

בין היתר, באמצעות קרן השקעות עולמית שתיתן רוח גבית לכלכלה הפלסטינית. במקביל ייבנה מסדרון תחבורתי בהיקף של 5 מיליארד דולר שיחבר בין הגדה המערבית ועזה. 

גישת התוכנית להחייאת תהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים מבוססת על חזון של "כלכלה תחילה". היא גם כוללת 179 פרויקטים של תשתיות ופרויקטים עסקיים, שנועדו להחיות את הכלכלה הפלסטינית.

יתר תקציב התוכנית יוקצה למצרים, לבנון וירדן. חלק מהפרויקטים יוקמו בחצי האי סיני במצרים, השקעה שעשויה להועיל לפלסטינים החיים ברצועת עזה.

עוד מציעה התוכנית החלפת שטחים - כלומר במקום השטחים ביו"ש שישארו בידי ישראל (היכן שכבר ישנן התנחלויות) יקבלו הפלסטינים שטחים בנגב.

מפת השטחים של המדינה הפלסטינית שמוצגת ע"י האמריקאים, מצוירת בקווים כלליים, לכן קשה לאמוד באופן מדויק אילו שטחים בנגב מצפים בוושינגטון שישראל תעביר לידי הפלסטינים. אולם מדובר לכל הפחות על שטחים נרחבים הסמוכים לגושי התיישבות בגבול מצרים, בהם אזור פיתחת ניצנה, במועצה האזורית רמת הנגב.  כמוכן, שטחים בקרבת חולות חלוצה.

מה ישראל מקבלת

- יבוטל הממשל הצבאי על המתנחלים

- יוסרו כל הגבלות הבנייה

- בתוך שבועות: פעימה שנייה של ריבונות ביו"ש

- בסה"כ: תוחל הריבונות על 30% כבר ביום הראשון: החלת הריבונות על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל היישובים ביו"ש

סוכריות שארה"ב נותנת לישראל:

- הסכמה להחלת הריבונות

- וטו על כל החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון (לא נאמר מפורשות אך משתמע)

- הכרה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל

- התנגדות לזכות השיבה התנאים לפלסטינים לקבלת מדינה:

- פירוק חמאס מנשקו

- פירוז עזה

- ויתור על זכות השיבה

- הכרה בישראל כמדינה יהודית

- הכרה בגבולותיה החדשים של ישראל

- הכרה בירושלים כבירת ישראל

- הסכמה לשליטה צבאית ממערב לירדן

- הפסקת העברת משכורות למחבלים

- הפסקת ההסתה במערכת החינוך.

מהי המשמעות של ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון?

עד כה, היו ההתנחלויות הם תחת ממשל צבאי, והם מעולם לא הוגדרו באופן רשמי כשטח ישראל.

הריבון בשטחי יהודה ושומרון היה הצבא, ואם לדייק - אלוף פיקוד מרכז. כל אישור להקמת מרפסת, פתיחת עסק ורכישת בית היו מתבצעים מול המנהל האזרחי שבשליטת הצבא. כל חוק שחוקק בישראל היה חייב לעבור התאמה בדמות צו החתום על-ידי אלוף הפיקוד, כדי שיוחל בפועל גם בשטחי יהודה ושומרון.

יתרה מכך - כל רכישת בית מחוץ לקו הירוק נרשמת במנהל האוכלוסין בטאבו הירדני ולא בטאבו הישראלי כפי שקורה בכל הארץ.

עם החלת הריבונות, הופכת מדינת ישראל להיות הריבון בשטח, ולמעשה מייתרת את המנהל האזרחי והשלטון הצבאי. המשמעות היא שכל תושבי יו"ש יתנהלו מעתה כמו כל אזרח בישראל מול משרדי הממשלה. בנוסף, כל קידום של בנייה או תשתיות כגון מים, חשמל וכדומה לא ידרשו אישורים של דרג מדיני.

השאלות הפתוחות בתוכנית

איך ניתן ליישב את הסתירה בין הכרה בירושלים מאוחדת בריבונות ישראל לבין הכרה במזרח ירושלים כבירת פלסטין? התשובה המתבקשת היא ש"ירושלים" היא העיר המערבית בלבד.

מה יהיה מעמדם של 300 אלף הפלסטינים המתגוררים בירושלים? - אם מעתה הם אמורים להפוך לישראלים לכל דבר, תוענק להם זכות בחירה, שהרי טראמפ אינו יכול לתמוך באפרטהייד....המשמעות היא שהתוכנית עשויה להכניס למדינה שליש מיליון ערבים שיוכלו לבחור לכנסת ולעירייה.

למה שנתניהו יסכים לכזה מצב? אז זהו שבישראל מניחים שהפלסטינים יסרבו לתוכנית טראמפ - אף בירה פלסטינית לא תקום או תוגדר בכפרים העלובים שמעבר לגדר בירושלים ומכאן שאין מה לדאוג לנושא זה.... לבנתיים....

תוכנית מאוד דומה לתוכנית השלום של רבין:

העיקרון של תוכנית השלום של רבין וקלינטון ושל תוכנית טראמפ אותו עיקרון: מדינה פלסטינית. והשוני הוא רק על כמות השטחים שימסרו ומיקומם –ההבדל מסתכם במשהו כמו 15%־20%.

תוכניתו של רבין הייתה מאוד דומה למתווה של תוכנית המאה של טראמפ. רבין התכוון לטפל בה בשלבים, בתיאום מוחלט עם ירדן, מצרים, מרוקו ונסיכויות המפרץ. מדינה פלסטינית ללא צבא. שליטה ביטחונית מתואמת עם הרשות. המדינה תהיה בגודל 80% עד 85% משטחי הגדה. בקעת הירדן בריבונות ישראל. גושי ההתיישבות, מעלה אדומים בריבונות ישראל. נוכחות סמלית של בירה פלסטינית באבו דיס ושליטה משותפת במקומות הקדושים".

מה אומרים מנהיגי ישראל על התוכנית?

יש רוב מוחלט בעד התוכנית במרכז המפה הפוליטית (הליכוד, כחול לבן ליברמן) אך הקיצונים בשמאל ובימין מסתייגים ממנה. הציבור והפוליטיקאים בישראל מבינים שלא נקבל לעולם הצעה טובה מזו.

מה אומרים מנהיגי הפלסטינאים על התוכנית?

מתנגדים בתוקף ומבקשים שישראל תחזור לגבולות 67 (כלומר לגבול של לפני מלחמת ששת הימים) ותחזיר את השטחים אותם היא כבשה במלחמה זו.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר: "אני רוצה לפנות לכל בני העם הפלסטיני בגדה, בעזה ובירושלים להתנגד לעסקת ה'בושה' אשר לא תצא לפועל. אני רוצה להגיד לטראמפ ולנתניהו כי ירושלים היא לא למכירה". לדבריו, "הקשבנו לנשיא טראמפ ולראש הממשלה נתניהו מדברים על עסקת הבושה. אנו שמענו כי ירושלים המאוחדת שייכת לישראל. אנו אומרים אלף פעמים לא לעסקה זו. עסקת המאה היא התוצאה הסופית של הצהרת בלפור. ארה"ב מתחילה ליישם את הצהרה זו כעת".

מה אומרים בעולם הערבי על תוכנית המאה:

מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט, מסר בשם הארגון: "תוכנית השלום מצמצמת באופן ניכר את זכויות הפלסטינים. עם זאת, הליגה הערבית לומדת את החזון של התוכנית והיא פתוחה לכל מאמץ אמיתי להשגת השלום".

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית ואמרו לו כי "עמדתנו כלפי הסוגיה הפלסטינית לא השתנתה, כל הערבים ואנחנו איתכם. יש לפעול לכינון שלום צודק ומקיף. השלום הוא בחירה אסטרטגית שיביא לפתרון קבע שיגשים את זכויות העם הפלסטיני".

משרד החוץ של ערב הסעודית הביע את תמיכתו בתוכנית השלום של טראמפ ואמר כי יש להתחיל במשא ומתן לשלום בין פלסטין לישראל בחסות וושינגטון. 

בירדן הגיבו לתוכנית, ומסרו כי "מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים - הדרך לשלום". במקביל, שר החוץ הירדני הזהיר כי "לסיפוח שטחים על ידי ישראל יהיו השלכות מסוכנות".

משרד החוץ של מצרים פנה לשני הצדדים בבקשה לשקול את המתווה שהציג נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. "מצרים קוראת לישראל ולפלסטינים לבחון באופן מעמיק את החזון האמריקני להשגת שלום ולקיים דיאלוג, בחסות ארצות הברית, למען חידוש המשא ומתן", נמסר מקהיר.

גם איחוד האמירויות הערביות הביע תקווה כי ישראל והפלסטינים יצליחו להשיג שלום ודו-קיום בתמיכת הקהילה הבינלאומית. שגריר האמירויות באו"ם, יוסף אל-אוטיבה, מסר את הערכתו למאמצים האמריקניים להביא לפתרון הסכסוך. לדבריו, "תכנית השלום שהוכרזה היום מציעה נקודת התחלה חשובה לחזור למשא ומתן בהובלת ארצות הברית".

משרד החוץ האיראני מגנה -  "תוכנית טראמפ היא בגידת המאה וגורלה הוא כישלון". האיראנים הוסיפו כי הם "מוכנים לשים את המחלוקות בצד ולשתף פעולה עם כל מדינות האזור, למאבק במזימת טראמפ".

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר כי תוכנית טראמפ עתידה להיכשל וקרא לכל המוסלמים להתנגד לה. חמינאי הוסיף: "עסקת המאה הינה מדיניות שטנית של ארצות הברית נגד הפלסטינים והיא לא תתממש".

תגובות באירופה:

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הביעה תמיכה: "אני מברך על פרסום התוכנית האמריקנית. אנחנו קוראים לכל הצדדים לפתוח במשא ומתן על בסיס המתווה, תחת ההנהגה האמריקנית, ועם ראייה להשגת פתרון שתי המדינות".

גם צרפת בירכה את הרעיון האמריקני: "צרפת מברכת את מאמצי הנשיא טראמפ ותלמד בקפידה את תכנית השלום שהציג. צרפת משוכנעת שפתרון שתי המדינות, בהתאם לחוק הבינלאומי ולפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים, נחוץ לכינונו של שלום צודק ובר-קיימא במזרח התיכון.

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, התייחס לפרסום התוכנית ואמר כי "היוזמה האמריקנית מספקת הזדמנות לפתוח מחדש במאמצים החשובים והדחופים לקראת מו"מ והשגת פתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. האיחוד ילמד ויעריך את ההצעה.
עוד הוסיף: "נדרשת מחויבות משני הצדדדים, שתבוא לידי ביטוי במדיניותם ובפעולותם, לפתרון שתי מדינות לשני עמים - הדרך היחידה האפשרית לפתור את הסכסוך".

שר החוץ הבריטי בירך על התוכנית של טראמפ והגדיר אותה "הצעה רצינית שמשקפת שהושקעו בה הרבה זמן ומאמצים".

לעומתם טורקיה דחתה את העסקה. שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושואלו, אמר כי התכנית היא ניסיון לחסל הקמת מדינה פלסטינית. "העסקה היא תכנית סיפוח שנועדה להרוג את פתרון שתי המדינות ולגנוב אדמות פלסטיניות".

אז יהיה שלום?

אם תהייתם אז אל תבנו על זה שבקרוב תוכלו  לנגב חומוס בעזה וברמאללה וגם לא לצפות להפסקת הטרור והטילים מעזה, בכל מקרה ממש לא בקרוב. ראש הרשות הפלסטינית לא יחתום על הסכם זה, החמאס ימשיך לשלוט בעזה בשנים הקרובות ויעשה ככל יכולתו לפגוע בכל ניסיון לקדם תוכנית זו....כדי שמשהו יזוז.... ההנהגה הפלסטינית צריכה להתחלף גם בראמלה וגם בעזה, מנהיגי העולם הערבי צריכים כולם ללחוץ חזק לקידום התוכנית ולשווק אותה אל העם הפלסטיני בתקווה שיבחר הנהגה חדשה שתסכים להיכנס למו"מ על בסיס תוכנית זו.

אז למה זה טוב לנו?

לפחות העולם ידע שאנחנו בעד הסכם שלום והפלסטינים מתנגדים לכל יוזמה לשפר את מצבם העכשווי.

לראשונה, מכירה ארצות הברית בזכות ההיסטורית של העם היהודי על מרחבי יהודה ושומרון, לא משיקולים ביטחוניים אלא בגלל התנ״ך. לראשונה היא מאפשרת החלת ריבונות על השטחים שנכבשו בשנת 67.

ממשלת ישראל תקבל את הסחורה עכשיו במזומן אך בפועל...לעולם היא לא תצטרך לשלם, כי לא יהיה מי שיפקיד את הצ"ק. 

 
setImageBanner('41578503-d2f8-487a-8794-0c79ca3f21a8','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה