הבחירה בשם "פואטיכאן" משמעותה: פואטיקה כאן- כל המוזיקה, השירה והאמנות נמצאת כאן, הן פיזית והן מבחינת נוכחות של כאן ועכשיו.  בפתחו של הערב התקיים סיור מודרך בתערוכה "זמר בודד הוא הלב" שנמשך כ- חצי שעה במהלכה התרשמו ממיצג המחול מרתק של מיכל פל ורקדניה.


מיצג המחול, של קבוצת המחול של מיכל פל, הורכב משלושה חלקים המתכתבים האחד עם השני אך יכולים להיחשב גם כמונולוגים, תלוי בנקודת ההתבוננות.  ארבעה רקדנים, שני זוגות- האחד לבוש בשמלת ערב וחליפה אלגנטיים וזוג קצת יותר "מתקדם" עם התקופה- אווירת ריקודים 'פרי סטייל' עממי.  

בהמשך, היו הרצאות בזק של 15 דקות לכל הרצאה בסגנון הפופולארי של "טד" שהתקיימו לאחר הסיור במוזיאון.

לאחר הסיור במוזיאון, זרם הקהל לעבר אולם המופעים במונארט בכדי לשמוע הרצאות קצרות בסגנון TED . ניסן שור דיבר על תרבות המועדונים ומוזיקת הפופ בישראל (תת תרבויות כהתנגדות). על האופן בו המוזיקה הישראלית טיפחה את יוצאי הלהקות הצבאיות ועל השמרנות כלפי סגנונות שלא התיישרו לסגנון שהיווה את "הקבוצה" כמו הפופ המזרחי- ניסים סרוסי ושימי תבורי שעשו שילוב בין רוקנרול למוזיקה הערבית עליה גדלו והתחנכו, ונדחקו לשוליים. בהרצאה שולבו קטעים מן הסדרות שעשה "לרקוד עם דמעות בעיניים" ו- "מקום בצמרת".

סיגלית בנאי משוררת ובמאית סרטים, ביצעה מופע "ספוקן וורד" מלהיב במהלכו נתנה טעימות מספריה העוסקים בחיפוש אחרי הזהות העברית והערבית. בנאי סיפרה על הבית בו גדלה ושילבה בין דיבור בעברית לערבית שלמדה בעצמה.


קציעה עלון דוקטור לספרות, בעלת הוצאת הספרים 'גמא' סיפרה על ז'קלין כהנוב- הוגת דעות ומסאית מבריקה והקשר שלה למוזיקה מזרחית. כהנוב שהגתה את מושג הים תיכוניות והלבנטיניות.
סיפרה זיכרון מאימה, "אמא שלי תמיד סיפרה כי אביה דחק בה לקרוא את כהנוב, הוא עצמו היה מעריץ שלה. וברבות הימים כשלבסוף ניאותה לקרוא אותה, היא נפעמה מההצעה של כהנוב לסוג אחר של ישראליות- במיזוג של מזרח ומערב". 

אייל שגיא ביזאווי חוקר תרבות וקולנוע מצרי שביים את הסרט הדוקומנטרי "סרט ערבית" יחד עם שרה ציפרוני, הקריא קטע שכתב ובו הוא מגולל סיפור היוצא מן האישי אל החברתי בשם "להקשיב לסרט ערבי". ביזאווי העלה נשכחות כשהזכיר את ימי שישי בשנים עברו, בו כולם צפו בסרט ערבי ששודר בערוץ הראשון.


לאחר ההרצאות התקיימה ארוחת ערב מזרחית- הוגש קוסקוס מרוקאי ביתי עם ירקות/ פירות יבשים בפטיו של המוזיאון. 


בסיום הערב התקיימה הופעה של הרכב הפיוז'ן האתני הישראלי "רבע לאפריקה" המורכב משישה נגנים וזמרים בראשם אליסף בשארי ויקיר ששון שהביאו צבעוניות ושמחה אינסופית לבמת אודיטוריום מונארט ושילבו בין מוזיקה אפריקאית אותנטית ערבית לג'אז פאנק.

צילום: ODERY

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו