מכבי בנות אשדוד ועדן ענבר קיבלו מתנה בדמותה של שי דורון. דורון בת ה- 32 טיילה באוסטרליה ולא חשבה לחזור, אבל הרצון לחזור לפרקט יחד עם המצוקה הקטנה שנכנסה אליה מכבי בנות אשדוד קראו לה לחזרה מוקדמת.

מאז, אשדוד רצה לשישה ניצחונות בליגה והפסד אחד ועוד עלייה חשובה בחמישי האחרון לחצי גמר גביע המדינה.

לראיון מיוחד שערכה לכתב אריה ליבנת מהארץ היא מספרת על החוויה בקיץ, על הקשר לאשדוד ועל העתיד. 

בעקבות הטיול, לראשונה בחייה, לא פתחה דורון את עונת הכדורסל. רק באמצע נובמבר היא חזרה לארץ, ועוד חודש שלם לקח עד שהצטרפה מחדש למכבי אשדוד, קבוצתה בשלוש השנים האחרונות.

"זה כמו לחזור הביתה, חזרתי למקום שאני מכירה, למאמן ולשחקניות שאני מכירה. זה עזר לי להיכנס לעניינים מהר יותר".

צילום: מנהלת ליגת העל נשים

אשדוד היתה האופציה הראשונה אבל לא היחידה — אליצור חולון ניהלה איתה מו"מ רציני. "מאוד אהבתי את המאמצים והרצון של חולון, הם לגמרי בכיוון הנכון ואולי בעוד שנה־שנתיים אשחק שם.

אני מקווה שהם ימשיכו עם השאיפות שלהם, הם חשובים לליגה. כרגע אני מרגישה באשדוד בבית, זה המקום שאני מרגישה בו הכי נוח, מקום מקצועני מאוד".

על אשדוד והחזרה היא אומרת: "עוד לא הצלחנו להתחבר מבחינה התקפית, אנחנו קבוצה שלא מגיעה לפוטנציאל שלה", אומרת דורון, "אנחנו הולכות יותר מדי על אנרגיות הגנתיות בתקוה שיעזרו לנו גם בפן ההתקפי.

בשנים קודמות היינו קבוצה הרבה יותר הגנתית, עדן (ענבר) זה מאמן שמאפשר הכי פחות נקודות ליריבות. אנחנו שואפות לכך שקבוצות לא יקלעו נגדנו יותר מ־60 נקודות, ובינתיים זה לא מצליח.

מעבר לכך, השנה יש ליגה צמודה כי יש הרבה זרות טובות והישראליות התפזרו בין הרבה קבוצות. זה נותן עניין. אני עדיין חושבת שאנחנו הכי מוכשרות, השאלה מה עושים עם זה". 

מאז פרשה לירון כהן ממשחק, נחשבת דורון, גם בגיל 32, לשוברת השוויון היחידה בליגה. למעט העונה בה הצטרפה באמצעה לרמת חן, כל עונה היא סיימה עם אליפות — שש בסך הכל — ביחד עם שלושה גביעים.

"אני חושבת שהזרות בסופו של דבר מקזזות אחת את השנייה. הישראליות הן האקס־פקטור, הן אלו שמשפיעות וקובעות את האליפות ולכן נלחמנו שלא יהיו ארבע זרות. רק זרות מוכשרות בצורה קיצונית כמו טנישה רייט ולקו ווילינגהאם, ששיחקו ברמלה, יכולות להשפיע".

צילום: מנהלת ליגת העל נשים

עד כמה אירופה חסרה בעונה הזו?
"
מאוד חסרה, אשדוד מאוד רוצה לשחק באירופה. גם ראש העיר וגם ההנהלה מאוד תחרותיים, אבל אין עזרה ממשרד הספורט והם רוצים להתנהל בצורה אחראית.

יש כמה קבוצות בליגה שעשו מאמץ לשחק באירופה, אבל אין תקציב ממשלתי לזה, וחבל, כי אירופה מביא קהל".

את רואה שחקנית שתגיע בעתיד לרמה שלך?
"
האמת שאני לא מסתכלת כל כך מה קורה בליגה, אבל אני מקווה שמתי שהוא תהיה". 

עוד כמה זמן תרצי להמשיך לשחק?
"
זה סימן שאלה גדול, אני באמת לא יודעת. אם הסטארט־אפ יתפתח, אולי לא יהיה לי זמן לכדורסל וגם אם לא, אולי ארצה לעסוק במשהו אחר.

אני כבר לא כל כך צעירה. הלוואי שהייתי יכולה לעשות סוויץ' בראש ולהיות פחות מקצוענית. הבעיה היא שאני לא מסוגלת לתת 50% כוח, לכל משחק בשבילי יש את ההכנות של לילה לפני וביום עצמו. אני לא יכולה אחרת".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו