צילום: אבי רוקח

"פותחים לנו שוק מתחת לבית", כך טוענים הדיירים ברחוב תש"ח 3 שברובע הסיטי באשדוד עם ההחלטה לפתוח בקומת הקרקע של הבניין סניף של המרכול "מעדני מניה" במקום גן "בית חלומותיי" שפעל שם במשך שנים. השבוע שלחו הדיירים מכתב התראה באמצעות עורך דין לחברת "פרימק" שמנהלת את הבניין ולעירייה שאחראית על מתן היתרי הבנייה. לטענתם, הפעלת המרכול מתחת לדירות שלהם תגרום לשינוי מהותי לרעה באופי המקום.

מאז שהוקם רובע הסיטי, לפני כשני עשורים, פעל בשטח המדובר גן פרטי מרשת "בית חלומותיי" לפעוטות מגיל שנה ועד שלוש. הדיירים מספרים כי פעילות הגן, שנמשכה עד שעות אחר הצהריים, לא הפריעה את מנוחתם. לטענת אלאונורה פיסקון־גולברג וסופיה אדמוק מוועד הבניין, המרכול, שיתפרס על פני שטח של יותר מחצי דונם, יגרום למצוקת חניה, לכלוך ומטרדי רעש.  

המרכולים של הרשת פונים בעיקר ללקוחות יוצאי חבר העמים, ולכן הסניף יהיה פתוח גם בשבתות. "אפילו בשבת לא יהיה לנו שקט", טוענת פיסקון־גולברג, שקשה להאשים אותה בגזענות משום שעלתה ארצה ממדינות חבר העמים. לטענת פיסקון־גולברג, מהנדסת בתחום מערכות ביוב ומים, "העירייה נתנה אישור לעבודות ללא היתרי בנייה. בנוסף ביצעו פה עבודות קידוח וחפירה שפגעו בקורות הבניין".

הדיירים פנו לפיקוח העירוני של העירייה, שהוציא לדבריהם צו הפסקת עבודה זמני, אך העבודות חודשו השבוע. לטענת פיסקון־גולברג, התב"ע של קומת הקרקע בבניין מיועדת למסחר של חנויות קטנות ולא למסעדות או למרכולים. עו"ד פיטר מלניק שלח בשם הדיירים מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לעירייה, לחברת פרימק ולרשת מעדני מניה.

"הבנייה מבוצעת תוך שינויים ללא היתר מטעם העירייה", כתב עו"ד מלניק. הוא התייחס גם לבעיות התחבורתיות במקום וציין: "בצד החניון התת קרקעי יש מעבר 'עיוור' לרכבים שעד היום לא הוסדר בתמרורים ומהווה סכנה להולכי הרגל ולנהגים. בחזית הבניין יש חניות ספורות המשמשות את הדיירים ואורחיהם. פתיחת מרכול תגביר את התנועה באופן משמעותי ותגרום לתפוסה חורגת". שמאי שהעריך את שווי הדירות בעקבות פתיחת המרכול טען כי ערכן ירד בסכום ממוצע של כ־300 אלף שקל.

ביום שני בבוקר הגיעה פיסקון־גולברג למשרדי העירייה כדי למסור את מכתב ההתראה ופגשה שם את מהנדס העיר דורון חזן. בין השניים התפתח ויכוח, במהלכו, לטענתה, אמר חזן: "למה את צריכה את זה?", תוך הרמת קולו. היא השיבה לו, לדבריה: "אתם אנשים רעים, למה זה מפריע לכם?".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "העירייה פועלת לשימור המרחב הציבורי וככל שנעשות בו פעולות או עבודות המנוגדות לחוק, היא נוקטת באמצעי אכיפה כחוק. כך גם בנושא זה. פתיחת חנות במקום אפשרית, וכן, אין בעיה עם עבודות פנימיות שאינן טעונות היתר. אך כנגד עבודות שנעשו ללא היתר הוצאו התראות".

מחברת "פרימק" לא התקבלה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

מרשת "מעדני מניה" לא התקבלה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו