צילום אבי רוקח

הפאב המיתולוגי פיגאל שבאזור התעשייה הקלה באשדוד נסגר השבוע לאחר 25 שנים. פיגאל השמיע מוזיקת רוק אלטרנטיבי והיה במהלך השנים בית שני לדורות של צעירים מאשדוד והסביבה, שיצאו לבלות שם. המקום שימש כמתחם הופעות ולצד אינספור הרכבים מקומיים אירח גם שמות גדולים כמו הברירה הטבעית, אריאל זילבר ואחרים.

המקום נפתח ב־1992 על ידי אריאל חביב וערן רויזיס, שהחליטו "להפריח את השממה" ולפתוח פאב בלב אזור התעשייה הקלה, שהיה אז שומם. "ערן ואני גדלנו יחד ואנחנו חברים מאוד טובים", סיפר חביב. "חיפשנו מקום והגענו לאזור התעשייה. לא היה שם כלום וחשבנו שאפשר לפתוח מקום שיהיה קצת מרוחק מהעיר". בתחילת הדרך הם תפעלו את המקום לבד: "היינו עושים החלפות, יום אני במטבח והוא בבר ויום אני בבר והוא במטבח. היינו עובדים מהשעה שתיים לפנות בוקר ועד שש, זה בדיוק היה הזמן ששאר מקומות הבילוי בעיר היו מסיימים את העבודה וכל העובדים היו מגיעים אלינו".

בהמשך הם הרחיבו את המקום משמעותית ותפסו שטח של עוד שתי חנויות. "לאט לאט העבודה גדלה, היינו פותחים את הדלתות ב־21:00 בכל יום", מספר חביב. "הגענו למצב שהפאב היה מפוצץ ואנשים היו קונים בירה ויוצאים לשבת על הרכבים בחוץ".

ב־1999 מכרו חביב ורויזיס את הפאב לאבי כהן וליוסי עמר. "יוסי עבד אצלנו כברמן וכשהחלטנו למכור הוא החליט לקנות", מספר חביב. בשלב מסוים יוסי יצא וכהן נשאר הבעלים של המקום עד סגירתו. "הפאב הזה גידל דורות של אשדודים", מספר חביב, שהיה הבעלים של מסעדת השף "בלזאק". "כשאני מטייל עם הבנות שלי בעיר כולם באים לומר לי שלום. אני לא מכיר את כל השמות אבל בהחלט מזהה את הפנים".

כיום חביב נמצא עדיין בתחום המסעדנות ובעלים של שתי נקודות מזון בשוק הכרמל. "עד היום כשאני משמיע מוזיקה של פיגאל במקומות שלי אני רואה בעיני רוחי את המקום כפי שהיה", הוא מספר.

לילך דמר עבדה כמלצרית בפאב משנת 2000, במשך שלוש שנים. "יש לי סנטימנטים למקום כי אחי ואבי, הבעלים, היו חברים ודרך אחי התקבלתי לעבודה", היא מספרת. "בין העובדים היינו ממש כמו משפחה. הייתה הברמנית האנגליה כריסטין ואתי זהבי שנהרגה בתאונת דרכים לפני כ־14 שנה. כמובן לובה במטבח, שהייתה שם עד יומו האחרון של הפאב. הופתעתי שהפאב נסגר. הבנתי שהוא נסגר בפתאומיות וזה צבט לי בלב. זה היה פאב נצחי כזה".

אבי כהן ביקש שלא להתייחס לידיעה עד שלא יסתיימו סופית העניינים הביורוקרטיים הכרוכים בסגירת המקום. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו