בניה במע"ר דרום (צילום: אבי רוקח)השבוע דיווחנו על קיפאון בשוק הנדל"ן ועל שפל בעסקאות ששנים לא היה כמותו בישראל. כעת אנו מדווחים על מה שנראה כמו שינוי במגמת מחירי הדירות באשדוד, אחרי עליה שנמשכה שנים רבות מידי. 

דו"ח שהוכן על ידי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס, מלמד כי מחירי הדירות ירדו בשיעור של 0.6% ברבעון הראשון של השנה ביחס לרבעון האחרון של 2016. 

הדו"ח שנבנה בפורמט הזהה לסקירה שיצאה מדי רבעון עד ששר האוצר כחלון אסר על פרסומה, סוקר את מחירי דירות 4 חדרים ב-16 ערים שונות. הוא מלמד כי  בסדרה רחבה של ערים נרשמו ירידות מחירים בשלושת החודשים הראשונים של 2017. 7 ערים מתוך ה-16, ובהן גם "בירת הנדל"ן" – תל אביב, הציגו ירידות במחירי הדירות. הירידה החדה נרשמה בירושלים בשיעור של 6%, ושם דירת 4 חדרים  ממוצעת עולה כ-1.92 מיליון שקל. כמו כן המחיר בעיר לא עלה בחישוב שנתי בין הערים הנסקרות בדו"ח זו העיר היחידה שהציגה קיפאון.

היכן ירדו המחירים? מעבר לירושלים, נרשמה ירידה של 5% במחירי הדירות בחיפה ותל אביב, שם עומד מחיר דירת 4 חדרים ממוצע על 1.35 מיליון שקל ו-3.08 מיליון שקל בהתאמה. ירידה חדה של 3% נרשמה גם באשדוד ונתניה שם עומד המחיר על 1.5 מיליון שקל ו-1.7 מיליון שקל בהתאמה.  עוד נרשמה ירידת מחירים בחולון בשיעור של 1%- ל-1.79 מיליון שקל.

טבלת מחירי הדירות בערים נבחרות

בעיר מודיעין נרשם קיפאון של והמחירים לא השתנו – שם עומד מחיר דירה על כ-1.98 מיליון שקל. היו גם עליות ברבעון הראשון לפי הסקירה. החדות נרשמו באשקלון ורחובות בשיעור דומה של 4%+, ל-1.25 מיליון שקל ו-1.67 מיליון שקל בהתאמה. בשתי ערים אלה נרשמו זינוקים חדים בחישוב שנתי של 15%+ (החד בטבלה) באשקלון ו-9% ברחובות.

"ניתן לומר כי עליית מחירי הדירות הפכה להיות סלקטיבית ואינה גורפת כבעבר לכל חלקי המדינה." ציין דנוס. לדבריו "האופטימיים יאמרו כי עליית מחירי הדיור בבלימה אך הרוב מסכימים כי הרבעון הראשון אינו חייב להעיד על שיתרחש בהמשך. האם העצירה תימשך ותתפשט ליתר הערים הנדגמות או שמא מדובר בתיקון טכני, ומגמה שתשתנה בהמשך."

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו