לחנך ולכתוב- ספר הביכורים של מורה אשדודיתויולט מ. (58) היא מחנכת כיתות ג'-ד' כבר 25 שנה ובשנה האחרונה כתבה ספר ילדים ראשון בשם "השיניים הבולטות שלי". באופן מקרי וכמעט הזוי, מי שנבחרה לאייר את הספר היא חן קושלביץ (16) תלמידת כיתה י' במקיף ה' באשדוד שהייתה תלמידה שלה בבית הספר היסודי. ראיון על שיתוף פעולה, אומנות וחלומות שמתגשמים.

 "השיניים הבולטות שלי" הוא ספר הביכורים של ויולט. הספר עוסק בילדה קטנה שנלעגת בגלל השיניים הבולטות שלה וזקוקה לגשר ומתנהל דיאלוג בינה לבין השיניים שלה לגבי המצב. ויולט, גרה באשדוד כבר 20 שנה ובשנים אלו עוסקת בחינוך כיתות ג'-ד' בבית הספר "אשכול". בין התלמידים שעברו בכיתתה הייתה חן קושלביץ, נערה בת 16 שלומדת במקיף ה' ובמקביל גם מתעסקת בציור במסגרת סטודיו ברובע ט' בשם "KARANDESH" שבו היא מציירת, מפסלת וגם איירה את הספר המדובר.

"תמיד הייתי תולעת ספרים מגיל 10" מספרת ויולט "תמיד התייחסתי ביראת כבוד לסופרים ואף פעם לא חשבתי שאני במקום הזה. אהבתי קריאה, אבל חשבתי שבשביל להיות סופרת צריך מעבר. הילדים תמיד עודדו אותי ושאלו למה אני לא כותבת ספר בעצמי. לפני שנה ישבתי וכתבתי את הספר, הרעיון ישב לי בראש כמה חודשים לפני והוא פשוט יצא. זה לא סתם ספר הדרכה לילדים שזקוקים לגשר, זה דיאלוג ספרותי לחלוטין ודמיוני בין השיניים והילדה".

מה החיבור האישי שלכם לנושא הספר?

חן: "התחברתי מיד לספר, היה לי גשר והורידו לי אותו לפני מספר חודשים. ציירתי את הילדה בספר בהשראת ויולט, רציתי שתראה כמוה, עם שיער מתולתל וגי'נגי' כזה."

ויולט: "כשהייתי ילדה לא הייתה מודעות וטיפול לעניין השיניים הבולטות, עשיתי גשר רק בגיל 50. אך הספר הוא לא אוטוביוגרפי, הוא פרי הדמיון. כילדה תמיד ביקשו ממני להתיישר, בדיוק כמו שבספר מבקשים מהשיניים לא לבלוט, להתיישר, לא לתפוס יותר מדי תשומת לב."

חן קושלביץ, תלמידת מקיף ה', עוסקת באומנות כבר מגיל 9. למרות שהיא לומדת במגמת ביוטכנולוגיה, התשוקה היא לאומנות והיא שוקלת ללמוד אדריכלות בעתיד. חן גם מפסלת וגם התנסתה בציורים על קנבסים בעבר, אך כרגע היא בעיקר מציירת בעפרונות. ניתן לראות דרך הציורים חיבור טוב בין המילים ובין מה שהתמונה בספר מביעות ובכך גם רואים את החיבור הטוב שקיים בין חן וויולט.

איך זה מרגיש לאייר ספר בגיל ההתבגרות? מה התגובות?

"זה מגניב, לא שמעתי על אף אחד עושה משהו בסגנון בגיל הזה. סיפרתי להורים שלי שויולט כתבה ספר והיא רוצה שאאייר אותו והם התרגשו ורצו שאני אעשה את זה, כי זה משהו מאוד מיוחד."

ויולט, איך הרגיש שיתוף הפעולה ביניכם, מה דעתך על העבודה עם חן?

"יש לה עולם פנימי עשיר. גם בכיתה ג' כשהיה צריך לעשות ציור מתאים היא הייתה מפילה את הכיתה עם הציורים במחברות שלה. יש לה הרבה כישרון והחיבור בינינו היה מידי למרות השנים שעברו והעובדה שהיא בגיל ההתבגרות ובדרך כלל זה לא קל להתחבר לנוער."

כאשר מדברים על נושא השיווק והייחוד של הספר, אנו רואים כי הכתיבה יקרה מאוד לליבה של ויולט ואין כאן עניין של רווח, אלא הרבה יותר של אומנות ויצירה. "הספר יצא בהוצאה עצמית, לכן כרגע יש אצלי עותקים בבית וצריך לשווק אותם. בחנויות הספרים העסקה לא משתלמת לסופר ולכן עדיף לשווק עצמאית. כיום אין כבוד למילה הכתובה כמו שהייתה בעבר, אבל בער לי לכתוב ולכן ההוצאה הכספית לא כואבת לי. אני עומדת שלמה מאחורי היצירה שלי, היא איכותית וטובה ועכשיו נותר לי ללמוד את החוקים של המשחק בעולם השיווק."

את הספר "השיניים הבולטות שלי" ניתן להשיג דרך דף הפייסבוק "ויולט מ."


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה