נחתם פסטיבל אשדודשירה 2019 באשדודפסטיבל אשדודשירה 2019 נחתם ביומיים של קולות שירת אהבה, קולות שירה מירושלים ומחווה לשירי המשוררים העבריים הגדולים ששם דגש על אהבה בסיפור, בשיר ובכל מה שביניהם

אילן ברקוביץ משמאל ופאנל המשוררים הצעירים. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

יום חמישי אירח במרכז פסג"ה המשורר 'האשכנזי האחרון' אילן ברקוביץ' את המשוררות והמשוררים הצעירים שגיא שדור, לימור ויסברג כספי, אורי עופר, כרם יעקב ויעל פולודנב כשעל הליווי המוזיקלי המשורר רומן ולהקת מהומות. הפאנל הגיע לשוחח על שירה בעידן הרשתות החברתיות ואיך אפשר שלא לפתוח רגע לפני שמתחילים בסלפי משותף.

סמי שלום שטרית המנהל האמנותי של הפסטיבל אמר על ברקוביץ' שהוא מלווה המון כותבות וכותבים ומרבה לפרגן להם, כך שעמוד הפייסבוק שלו "משורר בשטח" נראה כמו ספר שירה מודרני.

אילן ברקוביץ. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

ברקוביץ' אמר כי פסטיבל השירה האשדודי הוא מאוד משמעותי מפני שהוא יכול לנסות לשנות את התפיסה בין המרכז לפריפריה ולתת במה לקולות חדשים, לאו דווקא מתל אביב והוסיף שהוא אישית לא מת על פסטיבלי שירה, כי זה מזכיר לו ארוחת ערב משפחתית בהן צריך להתנהג בנימוס.

ראשונה לעלות לבמה הייתה המשוררת יעל פולדנוב (25), שהוציאה לפני שנה וחצי את ספר השירה הראשון שלה ("כתם לידה") והקריאה מתוכו את השיר ״ביוב״. את הספר אגב, דאגה לשלוח לברקוביץ' טרם פרסומו, שמצידו אמר עליו כי הוא "מורכב ומתוחכם בצורה בלתי רגילה". 

אהרלה סייקס רז שמואלי אבי חן קרן הדר ולירון לב. צילום: צילום לגיל לוי לפוטו דויד אסייג

המשוררת לימור ויסברג כספי הקריאה שירה אותה ניתן לקרוא לרוב בעמוד הפייסבוק שלה "פואמס" בו היא עושה לנפש שלנו מה שמדף ציפרלקס שלם לא עושה. אחריה הקריאה המשוררת כרם יעקב שכתבה את השיר הבועט "לא קיבלו אותי לערספואטיקה" (שהפך גם לשם המופע).

אל הפאנל הצטרף גם המשורר שגיא שדור (25) שהוציא ספר שירה ראשון שנקרא "הרים וגבעות", כרגע עובד ספרו השני ופינק אותנו בשיר מתוכו ״יופי נסתר״. המשורר אורי עופר הקריא שיר סטורי קצר שנקרא ״האינסטוש שלי״ כיאה לכותב ברשתות החברתיות.

להקת אקוט. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

היום תוכלו למצוא שירה בפייסבוק, בטוויטר ובאינסטגרם. שניתנת להתאמה לכל פלטפורמה. מה זה אומר? שלוש שורות ניו - אייג׳יות בהן אתה נאלץ לכווץ את עצמך, זה אשכרה אתה נאלץ "לאנוס" את המילים כדי להתאים לפלטפורמה, כך שהאילוץ נכנס אפילו למשפטים ארוכים.

החבורה הספרותית הצעירה המפרסמת בעיקר ברשתות החברתיות דנה בכוח שיש להן ועל כך שכל אחד יכול לפרסם, אך עדיין שמו דגש על החוקים המגדירים שירה ושעליהם יש לשמור.

יוסף עוזר והמשוררים. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

המופע "קולות שירה מירושלים" על במת מונארט נפתח עם ההרכב הירושלמי 'אקוט' עם קולה המיוחד של הסולנית ענבל ג׳משיד. יוסף עוזר שאירח את המשוררים עדן אביטבול, נדב הלפרין ואבישלום פון שילוח פתח במילים של הקדוש מוילנה ואמר "אם לא הייתה תפילה בעולם, מוזיקה הייתה תפילה",  רק מראה כמה עוצמה וכמה אלוהי זה מוזיקה ולמילים יש חשיבות עליונה.

עוזר הוא חרדי אבל כותב לחילונים, מזרחי אבל בז לבכייני קיפוח, משורר שומר שבת ואוהב את השבת אך נמנע מלתאר אותה קונבנציונלית אז במקום נרות, חלות ו'בטיח' הוא אומר בשירתו ישנה חללית שנוסעת בזמן, כי בתנועה שנקראת יהדות, ההתייחסות לזמן בהקשר של השבת הוא קדוש והקריא לנו משירו ״חללית״.

סמי ומרסל מדברים אהבה. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

בפירמידה במוזיאון אשדוד לאמנות סגר את היום החמישי של הפסטיבל המופע "מרסל וסמי מדברים אהבה". מרסל מוסרי פתחה במילים חמות על המשורר והמנהל האמנותי של הפסטיבל, סמי שלום שטרית: "התרבות שלנו זכתה בו" ושטרית החמיא בחזרה במילים: "יש לה חכמת חיים, שכל ודרך מיוחדת ונבונה להתבונן על החיים שתמיד מסיימת את שיריה באופטימיות".

מוסרי, אמנית שנולדה יחד עם הפייסבוק ויש קסם בדיאלוגים שהיא כותבת, היא לא רק יפה, כותבת גם ארוך וגם קצר, מרצה מבוקשת, יש לה טור קבוע במעריב והיא רק בת 29.

סמי ומרסל שוחחו על הזיכרון הראשון של אהבה, על תשוקות, על אהבות מהעבר, על זיכרונות ילדות והכל בנימה של רומנטיקה שלא הלכה מהעולם, היא הגיעה אלינו למופע.

המשוררת סמדר שרת מקריאה שירה. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

כמו בכל שנה מועדון הזמר שהשנה פותח את העונה ה- 39, קיים את מופע הנעילה של הפסטיבל על במת המשכן באשדוד "כשאלוהים אמר בפעם הראשונה" - בערב מיוחד שהוקדש למשוררים ומשוררות עבריים ועבריות שהולחנו בידי טובי המוזיקאים בארץ כשעל הבמה עלו המשוררים האשדודים יניב קקון וסמדר שרת להקראת שירה עברית קנונית ומקורית משלהם.

רז שמואלי קרן הדר ואבי חן. צילום: גיל לוי לפוטו דויד אסייג

אבי חן הנחה את הערב וסיפר בחן על כל משורר ומשוררת שכתבו את מיטב השירים האהובים על כולנו, הזמין לבמה את הזמרת רז שמואלי לשיר את השיר "לפעמים" של המשוררת תרצה אתר, לאחר מכן הזמין את לירון לב לבמה לבצע את השיר "אתם זוכרים את השירים" של יהונתן גפן ושלישית עלתה הזמרת קרן הדר לבצע את השיר "אל תלכי בשדה" של המשוררת לאה גולדברג.

בנוסף במהלך הערב, לירון לב, רז שמואלי וקרן הדר בצעו שירים יחד עם גילה חסיד, אהר'לה סייקס ואבי חן. שירים של משוררים נוספים כמו יהודה עמיחי, נתן זך, מאיר אריאל, יענקל'ה רוטבליט, אברהם חלפי, רחל, מאיר ויזלטיר, נתן אלתרמן ועוד.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה