מיהו מודד מוסמך, וכיצד מתבצעות עבודות מדידה בישראל

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('d34bd79a-4bd6-4eb0-8e3e-cd3af39669da','/dyncontent/2022/9/13/bff4a4c2-f746-446b-915f-85dc385be744.gif',15191,'עונת המנויים אייטם כתבה ',525,78,true,21779,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('d34bd79a-4bd6-4eb0-8e3e-cd3af39669da','/dyncontent/2022/9/22/a40bc695-6c34-4646-9219-05aacd4215f2.jpg',15284,'פרינג\u0027 אייטם כתבה ',525,78,true,21779,'Image','');},15]]);})

פקודת המדידות מצויה תחת חוק מדינת ישראל ובאה להסדיר את אופן מדידת הקרקעות במדינת ישראל וכן את תפקידו ומעמדו של מודד מוסמך, תוך קביעת הפרמטרים הנדרשים להסמכתו של מודד קרקע בישראל.

על פי פקודת המדידות לא יוכל לעסוק במקצועות המדידה מי שאינו בעל רישיון, כאשר תנאי הרישיון המחמירים קובעים:

  • עמידה בהצלחה בבחינות ההסמכה הממשלתיות
  • חובת השכלה אקדמאית במקצוע גאודזיה

 

מהו מקצוע הגאודזיה?

גאודזיה הוא מקצוע מתחום המדעים וההנדסה, אשר עוסק בשימוש במתמטיקה (מתמטיקה שימושית) לצורך מיפוי, התוויה ומדידה של פני כדור הארץ וכנגזרת מכך כלל האלמנטים, בניינים, קרקעות ועוד.

מדע הגאודזיה עוסק במעקב אחר תנועותיו של כדור הארץ, תוך התייחסות מדויקת למהירות התנועה וכוח המשיכה.

מדובר באחד מתחומי המדע וההנדסה המורכבים ביותר ללימוד, מה שמותיר קומץ אקדמאיים בעלי מסוגלות ועניין, ללמוד את התורה: התיאוריה והפרקטיקה.

במדינת ישראל המוסד היחיד אשר מציע לימודי גאודזיה הוא המוסד הטכנולוגי לישראל- הטכניון אשר במרומי הכרמל החיפאי, ותנאי הקבלה למוסד ולפקולטה הם בין המחמירים שקיימים באקדמיה.

לימודים בחו"ל

ישראלי שלמד את המקצוע בחו"ל ומבקש לזכות בהסמכת מודד מוסמך ומורשה בישראל, יידרש להציג את כלל האסמכתאות המעידות על לימודיו, לרבות שם המוסד בו הוא למד בחו"ל, תעודות הסיום וגיליונות הציונים, ובמידה ואלה יוכרו על ידי המדינה כמוסדות אקדמאיים מורשים להנחלת הידע האמור, יהיה עליו לעמוד בהצלחה בבחינה הממשלתית לצורך קבלת ההסמכה בפועל.

הסמכתו של מודד מוסמך אורכת כשש שנים בממוצע, כוללת תכנון של פרויקט ארוך טווח (פרויקט בניה, פרויקט תחבורתי, פרויקט הנדסי ועוד), תוך מיפוי של אתר הפרויקט וליווי מלא של התהליך מתחילתו ועד סופו, תחת פיקוח.

הגורם המוסמך להעניק רישיון למודד מוסמך הוא מנהל המרכז למיפוי ישראל- אשר מעניק את הרישיון בהתאם לעמידה בפרמטרים הנדרשים. המנהל פועל בחסות משרד הבינוי והשיכון.

pixabay

שלילת רישיון מודד מוסמך

בסמכות מנהל המרכז למיפוי ישראל לשלול או להקפיא את רישיונו של מודד מוסמך אר פעם שלא על פי התקנות, או אשר פעם בניגוד לפקודת המודדים.

המרכז מיים פעילות אכיפה אשר מסתמכת בעיקרה על תלונות לקוחות מן השטח, כאשר כל תלונה כזאת תיבדק בכלים מקצועיים על ידי צוות מודדים מוסמכים ומורשים לפיקוח. עיקר התלונות על מודדים מגיעות מגורמי תכנון ובניה, אשר ערכי המדידה אינם תואמים את האינטרסים והתכניות שלהם, והפניה נעשית במטרה להפוך החלטה כזו או אחרת.

חשוב לציין כי תלונות כנגד מודדים מוסמכים אינן שכיחות וכי על פי רוב, כאשר אין מדובר בעבירה על הפקודה, המנהל יעיק גיבוי להחלטת המודד הראשונית.

יחד עם זאת, ביצוע עבירה, מן חוות דעת שאינה מקצועית במטרה לשרת אינטרס כזה או אחר, עשויה לעלות למודד הוסמך ברישיונו.

את רישיון המודד המוסמך יש לחדש מדי שנתיים באמצעות תשלום אגרה.

אי תשלום האגרה יביא לפקיעת תוקף הרישיון והסרת שם המודד מרשימת המודדים המורשים המוסמכים.

עבודת המדידה

מדידות שטח הנדסיות מתבצעות תוך שילוב בין עבודת שטח פיזית, עבודת משרד בתמיכה של תוכנות ייעודיות ומורכבות במיוחד, ושימוש במיטב הטכנולוגיות התומכות: מכשירים אלקטרו אופטיים, רחפני מדידה ליישום מדידות מן האוויר, מערכות לוויינים, תוכנות עיבוד ויצירת מפות טופוגרפיות מדויקות במיוחד.

אופי עבודות המדידה מתבסס על:

  • מיפוי פיזי – מתבצע על ידי מודדים בשטח, בעזרת מכשירים, לעיתים בתנאי אקלים קשים ותחת אתגרי נגישות.
  • מיפוי על ידי צילומי אוויר-   צילומים מגובה או מרחפן.  
  • מיפוי משולב – מיפוי אשר משלב בין הכלים: עבודה פיזית של מודדים בשטח ותמיכה וסימוכין של צילומי אוויר.

 

עבודת המודד בענף הבניה אינה מסתיימת עם מדידת השטח ומאפייניו, אלא כוללת גם ליווי ומספר מדידות נוספות, הן במהלך העבודה והן בסיומה, כחלק מן הפיקוח ובמטרה לוודא כי תכניות הבניה יושמו ללא חריגות ועל פי התכנון וההיתרים שניתנו לכל פרויקט.

סוגי מדידות

בין סוגי המדידות השונים בהם חלה החובה על המודד המוסמך לשלוט ולהתמקצע:

מדידת שטחים לצורך קבלת היתר בניה

מדידת שטח לצורך תכנון אדריכלי והנדסי

מדידת שטח בנוי- דירות ובתי מגורים, עסקים ומבנים

מדידות בחסות הרשות העירונית לצורך ביצוע של סקר נכסים

מדידות מבנה לצורך תכנון, התאמה ויישום של חיפויים וקירות מסך

סריקות שטח ומידול תת ממדי

מדידות תת ימיות למאגרי מים

מדידות באמצעות רחפנים מתקדמים

חישוב כמויות

 

ככתוב מעלה, ברור וחד כי מודד מוסמך זקוק לידע הרב אותו ירכוש באמצעות הכשרה מקצועית וניסיון אישי לאורך שנים, אולם זקוק גם לתשתית תומכת של פתרונות מחשוב, תוכנות, טכנולוגיה ואמצעי מדידה מתקדמים, במטרה להביא תוצאות הטובות ביותר ברמת הדיוק המצופה ממנו.

 

 

מתי נדרשים שירותיו של מודד מוסמך ללקוח הפרטי

מודדים מוסמכים מספקים מענה בעיקר ללקוחות עסקיים ומוסדיים, לקבלנים ולחברות בניה, לרשויות מקומיות, עיריות ומועצות, לקיבוצים וליישובים חקלאיים ועודץ

יחד עם זאת, גם הלקוח הפרטי עשוי להזדקק לשירותיו של מודד מוסמך במגוון סיטואציות:

רכישת קרקע- רבים בוחרים היום ברכישת קרקע כערוץ השקעה בנדל"ן. שירותיו של מודד שטח לקרקע עשוי להביא תועלת רבה ולסייע בקבלת ההחלטה, בהתאם למאפייני הקרקע ולתוצאות המדידה, שגם יעידו על אפשרויות המימוש והבנייה בהמשך.

תחשיבי ארנונה- פעמים רבות מוצא עצמו התושב במאבק אל מול הרשות המקומית, כאשר עולה אי הסכמה הנוגעת לשטח הבית והנכס לצורך תחשיב הארנונה. לרשות אף הסמכות לדרוש גבייה רטרואקטיבית, מה שמביא בעלי נכסים לחיפוש אחר משרד מדידות פרטי, לקבלת תמונת מצב שקופה ואמיתית. חשוב לציין כי תחשיבי הארנונה עשויים להתבצע על פי פרמטרים שונים בערים שונות (לדוגמה אופן התחשיב של שטחים משותפים), ועל כן חשוב לפנות למודד אשר פועל ומוכר ברשות האמורה ומכיר את אופן תחשיבי הארנונה הנהוגים בה.

בניה ושיפוצים- הבאת מודד מוסמך לקביעת גבולות המבנה והבעלות, ביחס לכנים או לשטחים פתוחים, במטרה שלא להביא לקיום חריגות בניה שיעלו כסף רב בהמשך.

איך בוחרים מודד מוסמך?

לפני הכל, כאמור, יש לפנות למודד בעל הסמכה ורישיון הניתן על ידי המנהל למרכז המיפוי הישראלי ובחסות משרד השיכון.

באתר המנהל מופיעה רשימה מעודכנת של כלל המודדים המוסמכים- אין לעבוד עם מודד אשר אינו מופיע ברשימה האמורה.

מומלץ לעבוד עם מודד מוסמך הפועל תחת חברת הנדסה ומיפוי מוכרת, המספקת מגוון סוגי מדידות ומחזיקה בטכנולוגיות חדשניות, להבטחת איכות המדידה, רמת הדיוק וזיהוי אלמנטים שונים רלוונטיים.

כמו כן חשוב לוודא כי החברה והמודד המיועד, מחזיקים בניסיון ובידע הנדרש לצורך המדידה הספציפית הרצויה, החל ממדידה פרטית לצורך תחשיב ארנונה וכלה ממדידת שטח הכולל מאגרי מים.

חברת סישר הנדסה מציגה: צוות מקצועי ומוביל של מודדים מוסמכים, שרכשו את השכלתם בטכניון והתמחו בישראל לאורך שנים ארוכות. בסישר הנדסה פועלים באמצעות מיטב הטכנולוגיות המובילות בעולם לצורך ביצוע של כל סוגי המדידות, תוך הקפדה על עדכנות מקצועית המשלבת עבודת שטח מקצועית ומובילה, משרדים מאובזרים במיטב הידע והכלים לביצוע תחשיבים והפקת מפות ודו"חות, פיקוח של הנהלה אחראית ותפיסת שירות השמה את צרכי הלקוח לפני הכל.

סישר הנדסה מעניקים שירות מקצועי לקבלנים ולחברות, לרשויות ומועצות, לגופים ממסדיים וללקוחות פרטיים, בהוגנות, אדיבות ומקצועיות.

 

 

 

$(function(){setImageBanner('0481de9a-f925-4ece-9bcc-809f46481700','/dyncontent/2022/9/13/bff4a4c2-f746-446b-915f-85dc385be744.gif',15195,'הקלאסית הגדולה אייטם כתבה ',525,78,false,21781,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה