מחלקת הנוער של אשדוד: החממה של הדרום

$(function(){setImageBanner('c748ec52-c477-4462-a1b1-69c9691b3680','/dyncontent/2023/10/18/98a77b6e-8760-4c2b-af97-645037f78506.gif',16186,'עירייה אייטם כתבה ',525,78,false,20180,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

בזמן שקבוצת הנוער היא חלון הראווה של האגודה, מחלקת הנוער של מ.ס אשדוד ממשיכה לייצר כישרונות ובעיקר כמו שמתגאים במחלקה מיצריים לא רק שחקנים טובים אלא גם אזרחים טובים. "אייאקס הישראלית", כמו שמכנה את זה המנהל המקצועי ז'אן טלסניקוב

מחלקת הנוער של מ.ס אשדוד מונה יותר מ- 1500 ילדים, "המתנ"ס הגדול בעיר כמו שמכנים את המחלקה באגודה. מחלקת הנוער של מ.ס אשדוד היא כבר מזמן פנינת הדרום, מול אשקלון, יבנה, קריית מלאכי וקריית גת כבר מזמן אין תחרות, רוב ילדי המושבים באזור וגן יבנה אם הם משחקים כדורגל, הם עושים זאת במ.ס אשדוד, בתחום הזה לקבוצה יש בלעדיות גדולה על האגף הזה, היתרון הגדול של הקבוצה הוא שבניגוד לכדורסל בעיר הכדורגל באשדוד הוא יחיד באזור. אפילו קבוצת הפועל ב"ש בעלת המסורת שנחשבת לאגודה מפוארת הגיעו לפני שנה בכדי ללמוד על מחלקת הנוער של אשדוד. המחלקה הזאת הוציאה תחת פס הייצור שלה כבר שמות גדולים בכדורגל הישראלי, עופר טלקר, חיים רביבו, ברוך דגו, ז'אן טלנסיקוב, אלון חזן, אלון אופיר, משה אוחין, שריקי ועוד רבים שאם נציין את כולם רק זה לבד שווה כתבה שלמה.
 

 
העונה פס הייצור של אשדוד מסתכם בגדי קינדה, אולם לידו יש את פרחי הטייס המעט בוגרים יותר כמו ניר ביטון, אופיר מרציאנו, בן בוטבול ועופר ורטה. גם במחלקה כבר עברו מאמנים ואנשים גדולים שעיצבו את הכדורגל בעיר. סשה טלסניקוב ז"ל, יחד עם סילבן בן סימון ועוד רבים עיצבו דורות של שחקנים בעיר. המחלקה גם רשמה כבר שני תארים, גביעי המדינה, מה שהקבוצה הבוגרת לא הצליחה לעשות. לפני שנתיים, רשמו גם אליפות בנערים א' ובסה"כ אפשר לומר שגם בגזרת ההישגים קבוצת הנוער עולה על הקבוצה הבוגרת. אז מי העוסקים במלאכה, בצד הניהולי יש את היו"ר הכול יכול מנדל דוידוביץ' שכבר שנים מנהל את המחלקה ביד רמה ואחראי על כל הדברים הטובים שקורים במחלקה בשנים האחרונות, יש את חיים בנישו שהוא יד ימינו של מנדל ובשנים האחרונות הוא נכנס חזק מאד גם לקבוצה הבוגרת ועוזר לא אחת למנכ"ל רפי נידם, ליד שני הגברים בחבורה יש את האישה, האמא של המחלקה ברג'יט דוקהן שאחראית על זה שליד כל הגברים, יהיה גם טאץ' נשי. על הצד המקצועי אמון מאז אמצע השנה שעברה, ז'אן טלנסיקוב המנהל המקצועי שגדל באגודה בתור שחקן וחזר בכדי לחנך דורות של שחקנים ממש כמו אביו ז"ל.  
 
המטרה: הישגיות או שחקנים?
שבאים לנתח מחלקות נוער, מסתכלים על כמה פרמטרים, אחד מהם זה כמובן כמה שחקנים עולים מכל שנה לקבוצה הבוגרת מקבוצת הנוער, מצד שני יש רבים שמתסכלים גם על ההישגים של המחלקה כולה. באשדוד רשמו עד כה שני גביעים, ובכל שנה מעלים לפחות שחקן אחד מקבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת. אשדוד היא אחת מהקבוצות הביתיות במדינה ובליגת העל בעונה שעברה ראינו הרבה פעמיים 8-9 שחקני בית בהרכב. העונה גם נראה כמות דומה של שחקני בית בהרכב של יוסי מזרחי. העונה גם מחלקת הנוער של אשדוד תקבל דחיפה גדולה בדמותה של האקדמיה. לפני טלסניקוב את עמדת המנהל המקצועי תפסו בהתחלה מירו בן שמעון ולאחר מכן חנן אזולאי לתקופה קצרה. בן שמעון תמיד אמר שמבחינתו המטרה הגדולה של מחלקת הנוער היא קודם כל לספק שחקנים לקבוצה הבוגרת, ואי אפשר גם הישגיים אחרים, אצל טלנסיקוב.
 
המטרה היא גם לספק שחקנים לקבוצה הבוגרת
אלא שאצלו הוא גם לא מוכן לוותר על ההישגיות. ששאלנו אותו מה הוא מעדיף  הוא ענה בלי להתבלבל: "גם וגם". זו בדיוק  הסיבה שראשי אשדוד החליטו להביא אותו, בתור שחקן שתמיד שאף למעלה, מקווים באשדוד שהוא יצליח להדביק את אותה מצוינות גם לדור הצעיר. מבחינתו של טלסניקוב אחד מהדברים הראשונים שהוא סימן הוא זילות בין קבוצת הנוער לקבוצה הבוגרת, קרי, הרבה פעמיים טוענים במחלקת הנוער שחקנים צעירים עולים לקבוצה הבוגרת רק בכדי לעלות, אלא שטלסניקוב מבהיר שעכשיו זה לא יהיה כך, "אצלי לא יעלו רק שחקנים שיהיו טובים על הדשא, אלא שחקנים שמגיע להם ולא רק על בסיס היכולת". "שחקנים צריכים להראות שהם ראויים ללבוש את החולצה של הקבוצה הבוגרת". האבא והבן טלסניקוב עצמו סוגר מעגל אחרי שבתור ילד שיחק במחלקת הנוער של עירוני אשדוד וגדל על הדשא ברובע ב'. אביו של ז'אן, סשה ז"ל היה אחד מאבני היסוד שבנו את מחלקת הנוער של עירוני אשדוד, טלקר, ז'אן עצמו ועמיר תורג'מן גדלו אצלו. "את הסיבוב הגדול של עמיר תורג'מן שעשה קריירה עליו סשה לימד אותו ותרגל את זה איתו בתור ילד", מספרים באשדוד. טלסניקוב מספר שאחד מהמטרות הראשונות שלו היו ניקיון הדברים הלא טובים שהיו בצד המקצועי במחלקה.
 
 
"אני מוכרח לציין שאני הגעתי למשהו מוכן שעובד ובזכות עבודתם של מנדל דוידוביץ' וחיים בנישו יחד עם ברג'יט וכל שאר הצוות המסור, כך שכל מה שנותר לי לעשות הוא רק להתרכז בצד המקצועי והעבודה עם הנערים והילדים". אצל טלסניקוב המשמעת, הצניעות והסדר היא מעל לכול. "מדובר באדם שלמרות שהשיג הרבה בקריירה שלו הוא צנוע מאד, לא תשמע אותו מדבר באני ואני", אומר אחד מאנשי מחלקת הנוער. במחלקת הנוער של אשדוד המדיניות הזו של טלסניקוב התיישבה יפה עם המדיניות של המחלקה לאורך שנים, וכמובן של היו"ר מנדל דוידוביץ'. במחלקת הנוער של אשדוד הענווה והצניעות היא קודם כל מה שמנסים להנחיל לשחקנים במחלקה, לפני שלשחקן יש בעיטה טובה, או שהוא יודע לתת פס חשוב שהוא ידע להתנהג ולתת כבוד, זה גם חלק מלהכין שחקן לקבוצה הבוגרת. לאורך כל השנים חוזרים ומדגישים אנשי מחלקת הנוער ברשות מנדל, חיים ובריגי'ט שתמיד דאגו שלפני שהילד יהיה מסי הבא, חשוב שהוא ידע להתנהג ולהתנהל. בקבוצת הנוער הקימו לפני חמש שנים את פרויקט המצוינות לשחקנים המחוננים של המחלקה, אחד מראשוני הפרויקט היה אמיר לביא ועידן שדה, עוד בוגר שכיום עושה את צעדיו הראשונים בקבוצה הבוגרת היה גדי קינדה כך שבהחלט רואים שיש כיוון ודרך.  
 
אנשים לפני שחקנים
"אתה לא מבין איזה סיפוק והנאה היה לשמוע שכאשר קבוצות הנוער של השנים האחרונות שרבים מהם היו יוצאי הפרויקט, יצאו לחו"ל ושמעת מכולם שהם התנהגו למופת ושלא לדבר על השליטה באנגלית", אמרה בעבר ברג'יט דוקהן שהיא אחת מהאחראיות על הפרויקט וכמו שאמרנו קודם היא האמא של הרבה מהשחקנים במחלקה. בכדי להביא לידי מיקסום היכולות של כל ילד וילד במחלקה, העמיד הבעלים ג'קי בן זקן מבנה מדהים עבור מחלקת הנוער שהעונה כמו שאמרנו תצטרף גם האקדמיה שהיא כבר ללא ספק מלון חמישה כוכבים. במבנה המרשים שנבנה ניתן לראות את החשיבות אשר ניתנת לחטיבה הזו במועדון. במרכז נמצא מבנה גדול אשר בקומתו התחתונה נמצאים חדרי הלבשה אשר מיועדים לקבוצות השונות ובקומות העליונות יושבים משרדים של ראשי המחלקה וכמו כן חדרים בהם יושבים השחקנים עם מאמניהם לאסיפות, כאשר גם בגילאים הצעירים יושבים בימים שלפני משחקים ומקרינים לשחקנים קטעי וידאו ממשחקיהם, כמו גם ממשחקים של יריבותיהם. במחלקת הנוער של מ.ס אשדוד ישנן עשר קבוצות, מטרום ג' ועד לקבוצת הנוער, אשר משחקת בליגה הבכירה מזה לא מעט שנים. ממשרדו של טלסניקוב ניתן לראות את כל המתחם של מגרשי האימון, אשר כולל ארבעה מגרשים, מהם שני מגרשים סינטטיים כאשר עוד שני מגרשים באזור המכללה זמינים גם הם לטובת הקבוצות השונות במחלקה. בשנתיים האחרונות שיפרו במועדון את הקשר בין הקבוצה הבוגרת לבין קבוצת הנוער, אחת לשבוע משתדלים לקיים משחק בין הקבוצה הבוגרת לקבוצת הנוער ובכך בעצם לגרום לשיתוף פעולה יותר טוב בין המחלקות. שיתוף הפעולה בין אנשי הצוות המקצועי של מחלקת הנוער חשוב מאד להתפתחות של השחקנים הצעירים ובאשדוד בהחלט שמים דגש על שיתוף פעולה כזה, לכן גם מקיימים מידי שלוש שנים רוטציה בין המאמנים בקבוצות השונות שהרעיון שעומד מאחורי זה: "שהשחקנים הצעירים יקבלו מכל מאמן משהו ויוכלו לטעום סגנון אישי מכל מאמן. במחלקת הנוער עובדים גם ברמה האישית וגם ברמה הקבוצתית בכדי לנסות להפיק את המקסימום.
 
עניין של שנתונים
העונה שעברה הייתה עונה לא טובה עבור קבוצת הנוער של המועדון, מעבר לאי ההצלחה המקצועית, נשמעו טענות על בעיות חברתיות כאלה או אחרות. באשדוד טוענים שהעונה קבוצת הנוער תדבר חזק בצמרת ואף למעלה מזה. השחקנים המובילים העונה בקבוצה של זורי ברמכר שיהיה המאמן יהיו בנצי מושל, טומי רוסנו, עדן מור ואחרים. במחלקה טוענים שבגילאים האלה ובליגות האלה, זה הכול עניין שנתונים. "הנה קח לדוגמא את השנתון של מכבי ת"א שזכו בדאבל וחצי קבוצה עלתה לקבוצה הבוגרת, העונה תהיה להם קבוצה חלשה יותר, בעונה שעברה הייתה להם קבוצה שפשוט הייתה בשתי רמות מעל הליגה כולה וראו את זה", אומר אחד מאנשי קבוצת הנוער. צריך לזכור שכל השנתון של 92' שעליו אמורה להיות הקבוצה הזו מבוססת לא קיים בה ומי שבעצם מחזיק את קבוצת הנוער זה השנתון של 93'. העונה המטרה שסימנו כולם היא לסיים במקומות 1-3ואף להתמודד על תואר. העבודה בתחום הזה חייבת להתחיל מהגיל הכי צעיר כשהם מגיעים לקבוצות הטרום. שחקן בקבוצת הנוער שלא קיבל את הכלים בגילאים המוקדמים כבר לא יוכל להיות כוכב גדול אלא יהיה אפשרי אולי קצת ללטש אותו כדי שיהיה מעט טוב יותר. לשם כך, דאגו להביא למחלקה מאמן קואורדינציה שעובד עם הילדים מהגיל הצעיר ביותר. בנוסף הצמידו לשחקנים הצעירים פיזיולוג ותזונאית על מנת שיעבדו עימם באופן צמוד. עם זאת, כפי שנאמר כאן קודם, במחלקה שמים דגש גדול מאוד על הקטע החינוכי לצד הפן המקצועי ומלמדים את השחקנים בכל הגילאים גם דרכי התמודדות עם כישלונות והצלחות. אחת המטרות בקטע הזה היא שגם אם לא כל הילדים יצאו מכאן שחקנים גדולים אז לפחות מרביתם ככולם יצאו בני אדם שכיף להיות בסביבתם. במחלקה מקנים להם כישורי חיים כדי שיהיו בני אדם טובים יותר והמטרה העיקרית היא לשלב כך שיהיו גם שחקני כדורגל מצוינים. 
$(function(){setImageBanner('996648e3-880e-4b27-aeb0-19a70f0dbd3f','/dyncontent/2023/2/12/e960374e-11ea-41ca-b46e-f63254187ad1.jpg',15395,'עירייה אייטם כתבה ',525,78,false,20182,'Image','');})
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה