יוסי מורלי, יגאל כהן, עופר טלקר וגם אריאל טרבלסי - המצעד הגדול לקראת משחק הדרבי המסקרן במוצ"ש (19:30),  ערכנו חיטוט עצבני בעבר הרחוק, פשפשנו בהרבה עיתונים ובכלל, בדקנו מה היה ומי נגד מי. ליקטנו מספר משחקי דרבי בלתי נשכחים בין הפועל אשדוד לבין עירוני אשדוד

הקהל של עירוני אשדוד והפועל אשדוד בימים עברו |

הדרבי של מורלי

התאריך: 23.10.1982

מה היה לנו: בתחילת שנות השמונים התאחדה בית"ר אשדוד, שהייתה תחת ניהולו של רפי אספורמס שייבדל לחיים ארוכים, עם מכבי אשדוד, שהייתה בניהולו של גלעד טרודלר ז"ל. מתוך הערבוב והאיחוד הזה נולדה קבוצת עירוני אשדוד.

בדרבי בעונת המשחקים 82/83 התמודדה לראשונה עירוני אשדוד, הקבוצה החדשה, מול הפועל אשדוד, הקבוצה הוותיקה והמסורתית של העיר. זה נגמר דווקא בניצחון של הקבוצה החדשה במשחק שהתקיים באצטדיון י"א לעיני 3,000 צופים. ערב המחזור הייתה עירוני אשדוד במרכז הטבלה, הפועל אשדוד סגרה את הטבלה, וזה בא לידי ביטוי גם בתוצאה - 1:3 לעירוני אשדוד.  

המשחק היה שייך לחלוץ עירוני אשדוד יוסי מורלי, שכבש צמד שערים והפך לגיבור המשחק. עירוני היממה עם שני שערים מהירים - יוסי מורלי בדקה החמישית ופליקס אילוז בדקה העשירית. יוסי אלגריסי צמצם לפני המחצית, לפני שמורלי חתם את התוצאה לפני הסיום. עירוני אשדוד ירדה בהמשך לליגה ב', ולקראת סוף שנות השמונים חזרה לליגה א', שם המתינה לה שוב היריבה העירונית הפועל אשדוד.

בהרכב עירוני שיחקו שמות כמו זנזורי, לוי, מרציאנו, כהן, סמדג'ה, בוסקילה, אמויאל, אילוז, מרזוק ופישביין. הרכב הפועל: אוחנה, בוקובזה, זעפרני, אלעזר, אמסלם, מטרייב, חבר, בטיט, אלגריסי, טובול, הרוש.

ולדרמה שם, אזולאי פה

תאריך: 28.10.1989

מה היה לנו: באותו סוף שבוע של הדרבי באשדוד כולם בישראל דיברו על המפגש של הנבחרת שלנו מול קולומביה של ולדרמה ואוסורייגה, משחק על העלייה למונדיאל 90' באיטליה.

אבל באשדוד דיברו גם על הדרבי הגדול של העיר, שחזר לאחר עלייתה של עירוני אשדוד לליגה א', שם פגשה את הפועל אשדוד. 5,000 צופים התייצבו באצטדיון העירוני במשחק שהיה בו הכול - ארבעה כרטיסים צהובים, שני אדומים וארבעה שערים. השוער יעקב בנודיס העלה את הפועל אשדוד ליתרון מהנקודה הלבנה, ישראל בן ממס השווה לפני המחצית. נאור גלילי העלה את עירוני ליתרון למרות הרחקה של חברו ג'קי מרציאנו (אבא של אופיר, שגרירנו בסקוטלנד), ובתוספת הזמן של המשחק היה זה חיים אזולאי שאיזן ל־2:2. בסיום אותה עונה עלו שתי הקבוצות לליגה הארצית - הפועל אשדוד דרך המקום הראשון, עירוני אשדוד דרך משחקי המבחן מהמקום השני.

הדרבי של יגאל כהן

תאריך: 25.2.1990

מה היה לנו: הדרבי השני של עונת 90/91 שוב ריכז אליו תשומת לב תקשורתית רבה וחגיגה גדולה מסביב. 5,000 צופים התייצבו כדי לצפות בשתי הקבוצות האשדודיות, שהיו בצמרת הליגה ונאבקו על הפסגה. 

לגברת רחל כהן מאשדוד הייתה בעיה כשהבן יגאל כיכב בהפועל והבן השני חיים שיחק בהגנה של עירוני, וכששאלו אותה לפני המשחק מה היא מעדיפה שיקרה ענתה שתעדיף תיקו בגלל שלום בית. חיים כהן פתח בהרכב, יגאל כהן פתח על הספסל, וכשהוא נכנס בתחילת המחצית השנייה הוא גם היה מי שהביא את  השינוי המיוחל. יחד עם החברים רפי נידם, איתן רביבו, אבי מלכה וכל השאר האדומים שלטו בדשא בדרך למימוש היתרון בתוצאה. לבסוף המגן יורם בן דוד פרץ באגף והוציא כדור רוחב, יגאל כהן מתוך הרחבה הרים את הרשת. חגיגה אדומה גדולה הייתה בסיום המשחק, ובסיום אותה עונה עלתה הפועל אשדוד עם המאמן ג'קי דקל לארצית ועירוני אשדוד של אריה רדלר סיימה במקום השני אבל הצטרפה בהמשך להפועל אשדוד לאחר שניצחה במשחקי המבחן. 

ההר שהוליד עכבר

תאריך: 10.11.1990

מה היה לנו: הדרבי שהתקיים בתחילת עונת המשחקים 90/91 היה מלכתחילה הדרבי המסקרן והגדול ביותר בכל הזמנים לגבי כל מה שקשור להתעניינות שיא, סולד אאוט של הכרטיסים וטירוף עצום באשדוד ובכלל במדינה. זו הייתה פעם ראשונה ששתי קבוצות משחקות בליגה השנייה בישראל ושתיהן נפגשות לדרבי. בעיתוננו (לשעבר "כל הדרום") נשלח מסוק כדי לצלם את האווירה מהאוויר ואף יצא גיליון מיוחד. ההכנסה הכספית הייתה מדהימה - 130 אלף שקל (חדש), מספר עליו חולמים גם היום. 

רחוב רוגוזין געש כבר משעות הבוקר, הקהל נהר לאצטדיון כמה שעות לפני שריקת הפתיחה למשחק. רוב הקהל היה אדום, חלקו הקטן צהוב. 8,000 אוהדים מילאו כל פינה באצטדיון, סיכה אי אפשר היה להכניס פנימה. בסוף ההר הוליד עכבר והמשחק נגמר עם תיקו מאופס לאחר משחק נטול אירועים.

הפועל אשדוד הציגה סוללת שחקנים - יעקב בנודיס, חיים אזולאי, פודי חלפון, גבי אלגרבלי, ג'קי (גוייבה) עמר, יגאל אשכנזי, יובל אפללו, בני לם, אבי מלכה ואבי גולדר.

עירוני אשדוד הציגה את לוי חיון, אורי אלקבץ, חיים כהן, משה בן שושן, רוני אוואט, יואל סוויסה, שחקן הרכש הבולגרי אמיל וולב, בני דמתי ויגאל זריהן.

דרבי איצ'קדנה

תאריך: 20.12.1991

מה היה לנו: בעונה השנייה הרצופה בליגה הארצית (הליגה השנייה) דשדשה עירוני אשדוד בתחילת העונה במרכז הטבלה. הפועל אשדוד הייתה קרובה לתחתית. לשתי האשדודיות היו אומנם בתחילת העונה ציפיות של צמרת אבל הכישלון היה צורב. ראובן כהן עמד על הקווים בעירוני, יעקב בנודיס עמד על הקווים בהפועל אשדוד.

בשורות עירוני אשדוד כיכבו שמות כמו עופר שטרית, אמיל וולב, נאור גלילי, יגאל זריהן ויובל אפללו. בהפועל אשדוד שיחקו שמות הרבה יותר נוצצים, כמו השוער אבי חדד ז"ל, בני לם, מוריס ז'אנו, אורי אלקבץ, רפי נידם, ג'קי עמר, יגאל אשכנזי, חיים אזולאי ויום טוב שוקרון.

6,000 צופים התייצבו בדרבי, שהיה נטול אירועים, ומרוב שעמום אוהדי הפועל הקניטו את השחקן הצעיר של עירוני אשדוד עופר טלקר בקריאות "איצי'קדנה איצ'יקדנה", כדי להזכיר לו את מוצאו ההודי.

שלוש דקות מהסיום נקבעה בעיטת קרן לזכות עירוני, וולב הגביה לרחבה, דני גומברג הוריד בראש וטלקר הכניס להפועל את האיצ'יקדנה עמוק אל תוך הרשת.

בדרבי הזה, בניגוד לרוב הדרבים הקודמים, ידה של עירוני אשדוד הייתה על הגובה.

החלום באספמיה של עירוני

תאריך: 4.10.1992

מה היה לנו: עירוני אשדוד והפועל אשדוד הגיעו לדרבי בסיבוב הראשון, כשכבר בתחילת העונה סומנה עירוני אשדוד בתור "קבוצת החלומות". ייתכן באמת שהקבוצה הספיציפית הזו הייתה הכי טובה בכל הזמנים. לוי חיון עמד בשער, יוסי קרמר, דני גומברג, עופר טלקר וז'אן טלסניקוב בהגנה, יובל אפללו, מאיר עזרן, אמיל ולב וחיים לוי בקישור, יגאל זריהן ועמיר תורג'מן בהתקפה.

גם הפועל אשדוד הציגה שמות אבל לא הייתה לקבוצה הצלחה על המגרש. אבי חדד ודניאל רודריגס היו האסים (שניהם למרבה הצער הלכו לעולמם), מישל דיין, יאיר סנדורי ואפילו מיודענו זורי ברמכר, מאמן קבוצת הנוער של מ.ס אשדוד ולשעבר שחקן צעיר מתחיל בהפועל אשדוד.

לעירוני הייתה אולי קבוצת חלומות אבל בדרבי היא לא יכלה על היריבה העירונית. 7,000 צופים התייצבו למשחק, שבו הפועל אשדוד הדהימה את עירוני אשדוד עם 2:3. עירוני הובילה פעמיים משערים של זריהן ותורג'מן, אולם צמד מנצח של טל כהן, האח הצעיר של יגאל, הכריע את הדרבי וכהן הפך למלך של האוהדים, שלא ידעו את נפשם מרוב אושר. יו"ר הפועל אשדוד משה גלינה ז"ל, שנפטר לאחרונה, אמר: "הוכחנו שעירוני לא יכולים לבנות מגדלים על חשבוננו".

בן הרוש חוגג על חשבון עירוני

תאריך: 20.12.1993

מה היה לנו: עירוני אשדוד הייתה קרובה מאוד לעלייה היסטורית לליגת העל, נשאר לה לגמור עניין עם היריבה העירונית, אבל דרבי הוא דרבי וכשהצהובים משחקים נגד האוהדים רועדות להם הרגליים. 6,000 צופים התייצבו למשחק, שהיה שקול, ו־20 דקות מהסיום היה זה משה בן הרוש הירושלמי שהכריע את המשחק לזכות הפועלים. 

הדרבי של גולדפינגר

תאריך: 28.10.1995

אחרי שנתיים רצופות בליגה הבכירה ירדה עירוני אשדוד באופן טראומתי לליגה השנייה, והנחמה הייתה משחקי הדרבי שהחזירו את העניין המקומי לעיר. אלא מה, לא משנה איפה עירוני הייתה וכמה היא נחשבת לקבוצה מסודרת יותר הרי שבדרבי הפועל אשדוד לרוב הייתה גדולה עליה. שוב פעם היציעים התמלאו ב־6,500 צופים, הפעם החלוקה בין האוהדים הייתה די שווה בגלל גידול מהותי בכמות האוהדים אצל עירוני, גם בזכות העובדה ששיחקה בליגת העל. עירוני אשדוד הציגה את השוער לירן שטראובר, שרון רפאל, אפרים דודי, טלסניקוב, אלמושנינו, רן חפיף, יגאל זריהן ומטבייב. הפועל אשדוד הציגה שחקנים אנונימים יותר כמו השוער שרון כהן, מאיר כהן, אלון אלבז, איציק רוזוליו, חיים סירוטקין, נאור גלילי וחלוץ בשם מאיר גולדפינגר, שקנה את עולמו בדרבי הזה אחרי שכבש רביעייה (!) ברגל, בראש ואפילו בחזה.

הקהל של עירוני אשדוד והפועל אשדוד בימים עברו | צילום: ארכיון ידיעות אשדוד

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה