שאלת האליפות של דולפיני אשדודקבוצת דולפיני אשדוד בקט רגל באולמות לחרשים וכבדי שמיעה, נחשבת לאחת הקבוצות המעוטרות בארץ. הקבוצה שנמצאת במקום השני בליגה אך עם משחק חסר מהראשונה, עשויה לזכות באליפות בשל אי המשך המשחקים בשל משבר הקורונה. האמנם? באשדוד מחכים לתשובות

סיפור מעניין נוצר בימים האחרונים סביב ענף שבדרך כלל מקבל פחות במה. כדורגל באולמות. הסיפור מתקשר בצורה ישירה גם לאשדוד, מדובר על קבוצת "דולפני אשדוד", קבוצה שנחשבת לאחת המועטרות בישראל ואולי אף הקבוצה הטובה במדינה.

"דולפיני אשדוד אף זכו באליפות אירופה בספרד ונחשבים לאחת הקבוצות האיכותיות בליגה, אלא שבשל משבר הקורונה, הליגה (ליגת האולמות) לא הגיעה לסיומה והקבוצה שנמצאת במקום השני אך עם משחק חסר מהראשונה, עשויה לזכות באליפות בשל אחוזי הצלחה גבוהים יותר.

הכתבה פורסמה באתר YNET על ידי הכתב נדב צנציפר, ובה מתואר שועדת ליגה והגביע של ההתאחדות לכדורגל עשויה לקבוע ביום שלישי תקדים בליגת הכדורגל באולמות ותכריז על הקבוצה המקום השני כאלופה וגם תעניק לה את הכרטיס לייצג את ישראל בליגת האלופות למרות שלא זכתה בתואר, וזאת על אף אישור של משרדי הספורט והבריאות לקיים משחק הכרעה כמו במקרה של הליגה הלאומית?

דולפיני אשדוד

אחרי שהנהלת ההתאחדות הסמיכה את ועדת הליגה והגביע לגבי הכרעת הליגה באולמות, המגמה שלה היא להכתיר את הקבוצה מהמקום השני, דולפיני אשדוד, על חשבון מי שנחשבת לקבוצה הטובה בליגה ומדורגת במקום הראשון, האלופה מכבי נחלת יצחק. הסיבה היא אחוזי הצלחה עדיפים של אשדוד.

נחלת יצחק, שמדורגת ראשונה, צברה 33 נקודות מ-39 אפשריות (10 ניצחונות ושלוש תוצאות תיקו) – אחוזי ההצלחה שלה עומדים על 85 אחוז.

השנייה, אשדוד, רשמה 10 ניצחונות, תיקו והפסד – סך הכל 31 נקודות מ-36 אפשריות (יש לה משחק חסר מול השלישית ינשופי תל אביב). אחוז ההצלחה שלה עומד על 86 אחוז.

רק חמישים אחוז מהמחזורים שוחקו במסגרת הליגה באולמות, בניגוד למשל לליגות הנמוכות ששיחקו מעל 75 אחוז מהמחזורים. לא בכדי הוחלט להמתין עם סגירתה עד כה. התקנון בליגה באולמות קובע שבמקרה של שוויון, המשחקים בין הקבוצות קובעים.

בהתאחדות הכריעו עד כה על בסיס של אחוזי הצלחה רק עולות ליגה ולא אלופות או קבוצות שייצגו את ישראל באירופה. בליגות הנמוכות למשל לא קבעו אלופה, אלא עולות ליגה.

למשל במחוז גליל עליון בליגה ג' הוכרז העונה שהעולה לליגה ב' היא דווקא הקבוצה מהמקום השלישי, בגלל אחוזי הצלחה טובים יותר.

כמו כן, עדיין לא נקבעה באירופה אלופה ממקום שני בשום ליגה ואין נציגה שיוצאת לשחק במפעל של אופ"א לאחר חישוב של אחוזי הצלחה, לכל הפחות לפי מיקום בטבלה כשהמקרה היחיד הדומה קרה בהולנד.

צילום: ארגון הספורט של החרשים בישראל

במשרד הספורט והבריאות מאשרים קיום משחק מכריע, אולם טענו כי בהתאחדות עדיין לא הגישו בקשה כזו. רגע לפני ההכרעה בוועדת הליגה והגביע, שלחו בנחלת יצחק מכתב להתאחדות: "אנחנו מודעים למורכבות ומעריכים את כל המאמצים שנעשים על מנת להכריע את הליגה שלנו על המגרש.

מבחינתנו ומבחינת אופ"א ופיפ"א זהו הערך החשוב ביותר בספורט, הכרעה במגרש. הדרך היחידה שבה ניתן להכתיר אלופה ולשלוח נציגה לליגת האלופות של אופ"א", נכתב.

"העונה הצלחנו להשיג את המקום הראשון בטבלה, אנחנו הקבוצה שצברה הכי הרבה נקודות, כבשה הכי הרבה שערים, הפרש השערים הכי טוב והקבוצה היחידה בליגה ללא הפסד. המשחק האחרון בליגה לפני שנעצרה בגלל הקורונה היה נגד הקבוצה במקום השני, אשדוד.

ניצחנו בצורה משכנעת 2:5 לאחר שהמשחק הראשון הסתיים בשוויון 4:4. הוכחנו במגרש שאנחנו הקבוצה הכי טובה בארץ. מבחינה ספורטיבית יש כאן אירוע שברור חד משמעית.

אנחנו היחידים שהרווחנו במגרש את הזכות להיות אלופים. למרות זה אנחנו נלחמים במשך כל תקופת הקורונה להחזיר את המשחקים ולסיים את העונה במגרש. אנחנו משוכנעים שאפשר וצריך לסיים את הליגה רק ככה, במגרש".

צילום: דולפיני אשדוד

עוד צוין במכתב: "עד לרגע זה לא הוגשה בקשה רשמית למשרד הספורט לקיום משחק הכרעה בליגה שלנו.

השגנו וקיים אישור לסיים את הליגה שלנו במגרש במשחק הכרעה מרז פרויליך, מנכ"ל משרד הספורט, ומפרופסור גרוטו ממשרד הבריאות, שניהם אישרו לנו אישית שניתן לקיים את המשחק ולהכריע את הליגה בצורה ספורטיבית.

החריגו אותנו בדיוק כמו את הכדורסל. כל מה שהם צריכים זה שתגיע בקשה מסודרת מההתאחדות לכדורגל לגבי הליגה שלנו והנושא מאושר. בשום ליגה והתאחדות באירופה לא הוחלט לשלוח נציגה למפעל של אופ"א על בסיס אחוזי הצלחה, אלא רק על מצב טבלה נוכחי או הכרעה במגרש.

בנחלת יצחק הציעו: "להכריז על ביטול הליגה ולשלוח את האלופה של העונה שעברה לליגת האלופות או לא להשתתף בכלל במפעל ליגת האלופות בעונה הבאה.

התקדים הטוב ביותר למקרה שלנו הוא ההחלטה שקיבלתם בליגה הלאומית והתקדים שיצרתם בזה שבני לוד ועפולה יקיימו בניהן משחק כדי להכריע מי תלך למבחני ההישארות ומי תרד לליגה א'.

אנחנו מוכנים לעמוד בכל בקשה שלכם על מנת להכריע את הכל במגרש, גם אם זה אומר להיכנס לחודש בידוד ולא 14 יום.

הרי הנציגה שבסופו של דבר שתיסע לליגה האלופות תידרש בבידוד בנסיעה לטורניר ובחזרה ממנו, אז קבוצה שלא יכולה לעמוד בכל התנאים האלה כבר עכשיו בישראל לא תוכל לייצג את ישראל באירופה.

צילום: דולפיני אשדוד

האם הגיוני לתת פרס לקבוצה שמסרבת לשחק ורוצה הכרעה שלא השיגה אותה ולא הצליחה להשיג במהלך העונה במגרש עצמו ורוצה לנצח בשולחן הירוק בלבד? או לתת את מה שמגיע לקבוצה שהרוויחה במגרש בצורה ספורטיבית ועושה את הכל כדי להמשיך להוכיח ולא מפחדת מלשחק ולהכריע את הליגה במגרש".

יו"ר דולפיני אשדוד, יעקב אוליאל, אמר: "העמדה שלנו היא שצריכים לסגור את הליגה ולהעניק אליפות על פי צו השעה כמו בליגות החובבניות ובהתאם לאחוזי הצלחה, למרות שאנחנו במקום השני עם משחק חסר".

נראה לך שזה ספורטיבי לזכות באליפות תקדימית ולא לפחות לקיים משחק מכריע?
״ברור שספורטיבי, משרד הבריאות לא מאשר משחק הכרעה בינינו כי הם דורשים להיכנס לבידוד וגם לא למגע".

במשרד הספורט והבריאות דווקא מאשרים.
״מחר תהיה ועדה, מאמין שיסגרו את הליגה".

*הכתבה פורסמה באתר YNET

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה