הנביא יחזקאל: איזה שגיב יחזקאל מקבלת מ.ס אשדוד?שגיב יחזקאל אמור להיות אחד השחקנים המרכזיים בהתקפה של אשדוד. איתו ההתקפה של אשדוד נראית מהירה יותר, כישרונית יותר ומסוכנת יותר. אלא שלצד זה, יחזקאל לא מצליח לפרוץ, בעיות התנהגות מחוץ ועל המגרש, אי מילוי הוראות טקטיות, אגו לעיתים מוגזם. מנגד, כשהוא לא משחק, משהו בהתקפה של אשדוד הופך לקהה. שגיב יחזקאל גרסת אשדוד הוא אולי הדוגמא הטובה ביותר לביטוי: אי אפשר איתו ואי אפשר בלעדיו

בינואר שעבר הגיע שגיב יחזקאל למ.ס אשדוד, המטרה הייתה להרים את הקריירה שלו מחד ומנגד לעזור לאשדוד להישאר בליגה. שני הדברים קרו. יחזקאל רשם חצי עונה נהדרת באשדוד אשדוד נשארה בליגה בתום מסע הישרדות הירואי.

לכולם היה ברור שהמטרה לקראת העונה הקרובה היא להמשיך את הקשר גם בעונה הנוכחית. אלא שהקיץ האחרון לא היה פשוט, אבל לאחר כמה שבועות מורטי עצבים יחזקאל ואשדוד חידשו את הרומן.

לאורך כל הקיץ, יחזקאל אמר בפני כל מי שרוצה לשמוע, "אני אשחק רק באשדוד". משהו בחיבור של הקבוצה, העיר, האנשים, עשה לו טוב. 

"בחיים לא הרגשתי כל כך ווינר כמו במסע ההישרדות הזה שעשינו באשדוד",  אמר יחזקאל בראיון בקיץ האחרון.

"בחיים לא עשיתי משהו משמעותי כל כך בכדורגל. אמנם מכבי תל אביב קנתה אותי בהרבה כסף, אבל זה לא היה מרגש כמו מה שעברתי עם אשדוד. בהישארות הזו בליגה הוכחתי לעצמי הרבה דברים. הוכחתי לעצמי שאני חזק בראש. הייתי צריך את זה".

יחזקאל לראשונה הרגיש שחקן משמעותי, שסומכים עליו, ולכן רצה להמשיך באשדוד. אלא ששגיב יחזקאל בן ה- 24 הוא בדיוק הדוגמא המובהקת למיסטר ג'קייל ומר הייד. 

כמעט מיליון יורו בייבי

בקיץ 2016, כשהוא רק בן 21 החליט ג'ורדי קרויף ששגיב יחזקאל הוא הדבר הבא בכדורגל הישראלי. הוא לא התבייש לחשוב עליו כמחליף עתידי של ערן זהבי. מאוחר יותר היה משוכנע שיחזקאל יהיה היורש של טל בן חיים בכנף.

800 אלף דולר שילמה עליו מכבי תל אביב להפועל תל אביב עבור הטאלנט הצעיר. שנה אחת על הנדנדה בקרית שלום שלחה אותו לנדוד בחצרות של הכדורגל הישראלי.

בחצי העונה שעברה, יחזקאל הראה לא מעט מדוע מכבי ת"א שילמה עליו כמעט מיליון יורו, העונה לצד הברקות הוא גם מראה מדוע עד כה חרף הכישרון הוא כבר הספיק לשחק בהפועל ת"א, מכבי ת"א, בני יהודה, ק"ש ואשדוד ובאף אחת לא באמת הטביע חותם. 

כשדיברנו עם אנשים בכדורגל המקומי על שגיב יחזקאל קיבלנו את התשובות הרגילות ודי צפויות: "יש לו הכל, מהירות וטכניקה שאין לשחקנים אחרים, אבל מנגד, גם שהבעיה שלו היא בראש, לא במשחק הראש, אלא בחשיבה בכלל ובעיקר בנושא קבלת ההחלטות על הדשא".

באשדוד היו בטוחים שאחרי השידוך של חצי העונה שעברה, יחד עם הקליטה וההרגשה בקבוצה הם יקבלו יחזקאל בוגר יותר, שקול יותר. באשדוד נתנו ליחזקאל את הבמה והביטחון. והיו בטוחים שזה יתשלם, אלא שיחזקאל לוקח את לפעמיים לכיוון הפחות הטוב. 

השינוי על הקווים ושינוי הגישה

באותו ראיון בקיץ האחרון, יחזקאל נוגע בנקודה חשובה שאולי מהווה חלק מהשינוי העונה, "משה אוחיון שיחק איתי בהפועל תל אביב. הוא מכיר אותי. הוא נתן לי את המפתחות ואני שמח שהחזרתי לו".

העונה, אוחיון זז לעמדת העוזר מאמן ורוני אוואט שטוען שהוא מאד אוהב את יחזקאל קצת מנסה "ליישר" את השחקן.

גורמים באשדוד טוענים: "יחזקאל לא שחקן בעייתי או ילד שעושה שטויות, דווקא בפן ההתנהגותי אין איתו כמעט בעיות, הבעיה איתו היא דווקא על המגרש, חוסר במילוי הוראות טקטיות, משחק מפזור ובעיקר קבלת החלטות רעה, מי שלא מצליח להכיל את כל החבילה, לא אחת סובל", אמרו באשדוד.

מעבר לכך, בעונה שעברה, הנקודה בה הגיע יחזקאל לאשדוד הייתה סוג של "תמות נפשי עם פלשתים", אשדוד לא האמינה בסיכוי שלה לשרוד בליגה, רצתה רק לנצח במשחקים האחרונים, פחות טקטיקה, יותר משחק חופשי והתקפי, וכאן יחזקאל פרח. 

יחזקאל אמר על עצמו באותו ראיון בקיץ: "יכול להיות שמאמנים חשבו שאני לא מספיק ממושמע טקטית, אבל מכאן ועד לעשות את זה כבעיה בראש? אני פעם לא הייתי בסדר עם שחקנים ותיקים? אני ממש לא ילד רע.

אני בא מבית טוב. ממשפחה טובה. לימדו אותי על ערכים מגיל צעיר. אבל בהתחלה ציירו אותי כילד רע וחוצפן. אז במגרש אני כן חוצפן, אבל חוצפן חיובי.

הייתי עושה דברים בלי לעשות חשבון אבל רק בכדורגל. במגרש. אולי אנשים לא אהבו לראות את זה. קח את גילי ורמוט או שי אבוטבול. אני משוכנע שתשמע רק דברים טובים עלי. אני מאוד אהבתי להתחבר למבוגרים יותר בקבוצה".

"באתי לאשדוד לאתגר להישאר בליגה. פחדתי קצת אבל אמרתי לעצמי: 'שגיב, לך תשחק. חפש מאמן שיאמין בך'. חדר ההלבשה בהתחלה לא היה מגובש. הפסדנו והשחקנים לא היו יחד. אבל אז הגיעו רועי גורדנה ויובל שפונגין וזה נהיה כמו מסע הישרדות. לצערי נפצעתי די מהר והייתי חודשיים בחוץ.

קרעתי את הארבע ראשי ופה ממש התפרקתי. אמרתי: 'למה זה מגיע לי'. אבל ביום שאחרי קמתי שוב ליום חדש והתחזקתי".

קבל את הדין הוא נופל מלמעלה

במשחק האחרון מול נס ציונה (2-2) יחזקאל הוחלף כבר במחצית. רוני אוואט לא אהב את ההתנהלות של השחקן, אי הסגירה בהגנה ובעיקר את ההתעסקות עם השופטים, כרטיס צהוב כבר היה לו והחשש היה שאשדוד תישאר עם עשרה שחקנים.

כאן לדעת רבים טמונה הבעיה, שגיב יחזקאל הוא שחקן מיוחד, כישרון, טכניקה, מהירות, אבל יחד עם זאת אתה מקבל שחקן שלפעמיים קצת "שוכח" איפה הוא נמצא ועושה דברים פחות טובים ברמה הקבוצתית.

"באשדוד צריכים לקבל החלטה אם הם חושבים ששגיב חשוב להם, הם צריכים לדעת מצד אחד לעדן אותו בחלקים השלילים שלו ומנגד להרוויח אותו במקום אחר, שחקנים אחרים צריכים לחפות עליו במקומות אחרים, מעין משחק קבוצתי מסוג אחר", אומר גורם באשדוד. 

אלא ששחקן בקבוצה מצביע על פרמטר נוסף: "אם זה היה רק נושא הסגירה הטקטית והאי ירידה להגנה, יש מספיק שחקנים שעובדים בקבוצה כמו רועי, לאו, בנצי, פיראס ואחרים שהיו סוגרים אותו בקלות, הבעיה שהוא לא נותן תפוקה בהתקפה ומעורר לא מעט אנתיגוניזם מהאגו שלו, הוא לא מוסר בעמדות שהוא חייב למסור וגורם למרמור אצל שאר השחקנים".

זה בדיוק עניין קבלת ההחלטות של יחזקאל, החמצות גדולות במצבים שחייבים להבקיע, לא מוסר שהוא צריך ואל אחת שומעים את אוואט אומר לאנשי הספסל שלו שהוא כבר מיואש ממנו, אפילו ג'קי בן זקן נשמע מסנן כמה דברים בנושא יחזקאל וחוסר הפרגון שלו.

"שגיב הוא כישרון יוצא מן הכלל", אומר אסי דומב מאמנו של יחזקאל בהפועל ת"א בעבר. "יש לו טכניקה מצוינת, הוא מהיר ויכול לשחק כמעט בכל תפקיד התקפי.

אני נתתי לו לשחק כי האמנתי בו מאוד. אצלי הוא היה ילד שקט, אחד שעובד, בלי בעיות משמעת. פוטנציאל יש שם ובעיני הוא יכול להגיע לרמות הכי גבוהות, אך זה בעיקר תלוי בו".

"מעבר לטכניקה ולמהירות, יש לו תנועה מצוינת לעומק ללא כדור. בזה הוא מזכיר את ערן זהבי. הוא שחקן אמיץ שכל הזמן מראה את עצמו ורוצה את הכדור.

הפציעות שהוא עבר בעונה שעברה קצת עכבו לו את ההתקדמות, אבל מבחינת פוטנציאל הוא יכול להגיע רחוק. הוא ילד טוב וממושמע ולא הייתה אתו שום בעיה מבחינת התנהגות, אומר אלי כהן השריף.

באשדוד משקיעים בשחקן בשיחות אישיות, בקיץ הוא חתם לשנתיים מתוך אמונה שמאמינים בו. החיבור עם יתר השחקנים הוא טוב והוא נחשב לדומיננטי גם בחדר ההלבשה, הוא מחובר למנהיגים כמו רועי גורדנה ושלומי אזולאי.

בראשון הקרוב (20:15) יחזקאל יפגוש עוד קבוצה בה שיחק ולא הרשים יתר על המידה, את בני יהודה ואין מקום נהדר כמו בלומפילד המחודש בכדי להראות את הכישרון שלך. 

צילום: אורי קריספין

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה