מסע אמיץ, סיפור מרתק: ולאדי קופמן במסע לחילוץ משפחתו


להאזנה לתוכן:

ולאדי קופמן שחקן כדוריד לשעבר, עבר בנבחרות ישראל ופרש בקבוצת הפועל אשדוד, היום קופמן משמש כמאמן קבוצת הכדוריד בליגה הלאומית של הפועל אשדוד ומאמן במחלקת הנוער. קופמן יצא "למסע הירואי" לחילוץ משפחתו מלב התופת והמלחמה הקשה באוקראינה שניסתה להימלט מהאש הרוסית, במסע לא פשוט לגבול אוקראינה -פולין בכדי להביא בבטחה את היקרים לו מכל לישראל

סיפור כזה כבר הרבה זמן לא שמענו. עם כל הדיווחים על המלחמה, עולים וצצים סיפורים על משפחות, יהודים שמחפשים את המשפחה ולעיתים אף את החזרה הביתה.

סיפור כזה התרחש ומתרחש ממש לנגד עניינו. מדובר על שחקן נבחרת ישראל והפועל אשדוד לשעבר ולדי קופמן שהיום משמש כאחד ממאמני מחלקת הנוער במועדון. 

קופמן שקיבל מסרים ממשפחתו אוקראינה על הבעיה החליט לצאת ולחלץ את משפחתו מהמלחמה, בשבוע האחרון הוא עזב את ישראל בכדי להגיע לגבול אוקראינה-פולין ולהביא בבטחה את היקרים לו מהמדינה המופצצת.

צילום: פרטי

חלק מבני המשפחה, הצליחו להימלט בין ההפצצות, אך הגברים נותרו מאחור וגם סבתו המבוגרת שמתניידת בכיסא גלגלים. 

כעת, קופמן ואחיו שהגיע מהארץ נמצאים בקרקוב, קופמן עצמו נמצא שם עם אישתו של בן דודו ושלושת הבנות שלו, כשהוא מנסה לעלות אותם על הטיסה לישראל, אך נכון לעכשיו הוא לא מצליח לקבל את האישורים שיאפשרו לו לתמוך בהם עד לסיום הלחימה. 

"הבן דוד נשאר מאחור, הוא מגן על העיר וגם הסבתא בת ה-89", סיפר קופמן ל "ישראל היום. "אני צריך כל עזרה שאפשר. בגלל שהן לא יהודיות, יש בעיה של אישורים כדי להיכנס לארץ. פגשתי את המשפחה רק לפני שעתיים ואני מקווה להביא אותם לישראל". 

"הם גרים בז'פרוז'ה ליד הכור שנכבש והיו צריכים להגיע 40 קילומטר ללבוב, אבל הרכבת הורידה אותם באמצע ובאותו מקום שירדו, התחילו באותו לילה הפגזות כבדות. זאת היתה דרך מפרכת של עשרות שעות שגם לא ידענו איך יצליחו לעבור את הגבול לפולין". 

"אני אבל חייב להיות אופטימי לגבי המלחמה, כי זה טירוף כל מה שקורה שם, פשוט לא יאמן שדבר כזה יכול לקרות בשנת 2022 וההרג הזה חייב להיפסק ואני מאוד אופטימי שההיגיון הבריא ינצח והמסע שלנו יסתיים בטוב", סיים קופמן בשיחה עם כתב "ישראל היום".

צילום: פרטי

כאמור כרגע נמצא קופמן בפולין עם חלק מבני משפחתו, אותם הוא נסע לחלץ מהעיר זאפורוז'יה. הם כרגע ממתינים למשרד הפנים על מנת לעלות על טיסה בחזרה לישראל, אך קיימת בעיה נוספת - סבתא שלו עדיין נמצאת בזאפורוז'יה שכן היא על כיסא גלגלים ובעיקר מקובעת למיטה.

בשלב זה עדיין ישנה בעיה בניסיון להשיג אישורים לחזור לישראל עם כל מי שחולץ, בזמן שקיימת דאגה נוספת בשל חוסר הניידות של הסבתא.

בשיחה נוספת שקיים קופמן עם אתר ערוץ הספורט הוא סיפר: "סבתא שלי נכה כבר שלוש שנים, ביום שישי אחרי שהרוסים כבשו את תחנת הכוח, שזה 40 ק"מ מהעיר שלי, אז בן דוד שלי החליט שהוא מבריח את הילדים עם אישתו, כי אמרו שהולכים לנעול את כל תחנות הרכבת והאוטובוסים ביציאה מהעיר".

קופמן במסע לחילוץ משפחתו (צילום פרטי)

"הוא לא רצה לצאת כי הם פטריוטים ונלחמים בכל הכוח, וגם הוא צריך להשגיח על סבתא שלי. הוא שם את אישתו והבנות שלו על רכבת לכיוון לבוב, כדי להגיע לגבול עם פולין. אני ואח שלי תפסנו טיסה לקרקוב, הגענו לשם ביום ראשון והן היו בדרך ברכבת".

"הן הגיעו לעיירה קטנה באוקראינה בשם ויניציה ואמרו להן שעוד מעט תגיע עוד רכבת. שום רכבת לא הגיעה, הן הלכו שם לאיזו כנסייה שנתנו להן שם מחסה. בבוקר הגיע אוטובוס ללבוב, ובדרך עוד הפעם הורידו אותן והן נתקעו באמצע הדרך.

אנחנו היינו בדרך לגבול מהצד הפולני, והיינו צריכים להסתובב כי הן אמרו שהן לא מגיעות. הן העבירו שם עוד לילה, אחר כך אמרו להן שהן נוסעות לסלובקיה כי הגבול הפולני עמוס מאוד.

באנו גם לצאת לכיוון סלובקיה אבל הן אמרו לנו לא כי לא ידוע עדיין מה קורה. יצאנו, ובדרך הן אמרו שיש בעיות וגם לשם הן לא מגיעות".

קופמן המשיך: "בסוף הן עברו את הגבול ותפסו רכבת לקרקוב, ונפגשנו אחרי שאני ואח שלי נסענו וחזרנו ונסענו וחזרנו. אגב, שעה וחצי אחרי שהן יצאו מוויניציה, התחילו להפציץ שם מהאוויר, כמעט השטיחו את העיירה".

האגודה של קופמן, הפועל אשדוד מנסה לסייע לו ומעבר להפצת הסיפור, מנסים באגודה ליצור קשרים ען השלוטונות בישראל בכדי לעזור. 

בהודעת הקבוצה נמסר: "המסע ההירואי של ולאדי קופמן שלנו לחילוץ המשפחה היקרה שלו מלב התופת והמלחמה הקשה באוקראינה כאשר המשפחה הכי קרובה שלו מנסה להימלט מהאש הרוסית, קופמן עזב את הכול ונסע לגבול אוקראינה -פולין בכדי להביא בבטחה את היקרים לו מכל לישראל.

המסע טרם הסתיים וכרגע קופמן וקרובי המשפחה שחולצו מאוקראינה נמצאים בפולין וטרם קיבלו את האישורים שיאפשרו להם להגיע ארצה.
צילום: פרטי
כל מי שיכול לסייע בעזרה למשפחה דרך קשרים במשרדי הממשלה השונים, ובכל דרך אפשרית, יעזור מאוד, ואנחנו כמובן המשפחה האדומה נירתם ולא נישן עד שהמשפחה כולה תגיע בבטחה לארץ. בבקשה להפיץ כמה שיותר עד שיגיע לכל מי שיכול לסייע".
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה