בי"ס נוף ים כמו כלים שלובים

$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('70be3e60-a77f-4d73-aeac-9f7faa5dcb8b','/dyncontent/2024/3/21/79c4fc7d-daf2-4d30-9381-e64313eaf03f.gif',17653,'די אוון אייטם כתבה ',525,78,true,20608,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('70be3e60-a77f-4d73-aeac-9f7faa5dcb8b','/dyncontent/2024/5/13/04664638-cd72-45fa-b246-8d06d899fed0.jpg',17880,'מכללה למנהל אייטם כתבה ',525,78,true,20608,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('70be3e60-a77f-4d73-aeac-9f7faa5dcb8b','/dyncontent/2024/5/27/6688faff-a183-4cb8-9b96-0c14f375bd4e.jpg',17967,'ספרים אייטם כתבה ',525,78,true,20608,'Image','');},15]]);})
להאזנה לתוכן:

בבית הספר נוף ים באשדוד נרקם סיפור אהבה בין תלמידי כיתות התקשורת שנמצאים על הספקטרום האוטיסטי לחבריהם שלומדים בכיתות הרגילות. הם עורכים יחד פעילויות, מבלים בהפסקות ומפתחים חברויות אמיצות ."תלמידי התקשורת רוכשים את כל הכלים שיאפשרו להם להיות תלויים כמה שפחות בהורים. זה בעצם כרטיס היציאה לחירות שלהם", אומרת רכזת הנושא מעין בניסטי

תלמידי נוף ים בפעילות משותפת. "נוצרים קשרים מיוחדים בין התלמידים"

מדי יום בשבוע מגיעים לבית הספר נוף ים שברובע י"א באשדוד שני מדריכים לאילוף כלבים, ומעבירים שיעור העשרה לתלמידי כיתות התקשורת. בבית הספר פועלות שלוש כיתות תקשורת (א', ב', ו') לתלמידים שנמצאים על הספקטרום האוטיטסי בתפקוד בינוני עד גבוה. המדריכים מקנים לתלמידים כלים כיצד לטפל בכלבים ואיך לגרום להם למלא אחר פקודות כמו "שב", "ארצה", "רגלי" וכו'. "השיעורים האלה תורמים רבות להעלאת הביטחון העצמי של התלמידים, שמתקשים ביצירת קשרים חברתיים, בעיקר באופן מילולי", אומרת מעיין בניסטי, מחנכת כיתה ב' 3 ורכזת כיתות התקשורת. "הדאגה לייצור חי אחר מלמדת ומעודדת אותם לפתח תכונות כמו אחריות, סבלנות ודאגה".

בכיתות התקשורת שפועלות בבית הספר לומדים כ־24 תלמידים, כתשעה בכל כיתה. לכל כיתה יש מחנכת, מורה עמיתה בעלת הכשרה זהה לזו של המחנכת ושתי סייעות. יום הלימודים של תלמידי כיתות התקשורת מתחיל ב־8:00 בבוקר, כמו שאר התלמידים, אך הוא מסתיים רק בארבע אחר הצהריים. בזמן שחבריהם שלומדים בכיתות הרגילות נחים צהריים או יוצאים לחוגים, לומדים התלמידים על הרצף האוטיסטי כישורי חיים. "הם לומדים על עצמאות, ניהול כספי, היגיינה וקשר בין אישי-חברתי", מספרת בניסטי. "הם רוכשים את כל הכלים שיאפשרו להם לנהל חיים עצמאיים עם כמה שפחות תלות בהורים ובעמותות השונות. זה בעצם כרטיס היציאה לחירות שלהם".

אדית בנישו, שבנה איתי מסיים השנה כיתה ו', בטוחה שגם בחטיבת הביניים הוא יצליח להשתלב בחלק מהשיעורים בכיתות הרגילות, כפי שקורה בנוף ים. "בית הספר נוף ים הוא בית עבורנו", אמרה. "איתי ללא ספק ירגיש בחסרונם של אנשי הצוות".

מבשלים ביחד

באשדוד פועלות כיתות תקשורת גם בבתי הספר ארזים וגאולים. לאחר מכן משתלבים התלמידים במקיפים ט' וי"א או שעוברים למסגרות תומכות אחרות. כיתת התקשורת הראשונה בבית הספר נוף ים נפתחה לפני 13 שנה. לפני כן שולבו תלמידים בתפקוד גבוה בכיתות הרגילות, "אבל אז ראו שיש ילדים עם תפקוד בינוני שרוצים להשתלב והחליטו לקבץ אותם בכיתה אחת", מספרת בניסטי. "נפתחה כיתה א', ומאז יש מחזור צומח".

המפגש הראשון בין תלמידי כיתות התקשורת לתלמידי הכיתות הרגילות מתחיל בשעה 7:45, בדרך לשער של בית הספר. תלמידי כיתות התקשורת יורדים מההסעה ומשתלבים בתנועתם של מאות חבריהם לספסל הלימודים. מדי פעם עוצרים התלמידים את הנהירה לעבר הכיתה, מתעניינים בשלומם של תלמידי כיתות התקשורת ומלווים אותם לכיתה. 

במהלך יום הלימודים פועלות בבית הספר תוכניות מיוחדות שמטרתן ליצור אינטראקציה בין התלמידים. אחת התוכניות, שפועלת בבית הספר במשך 13 שנה, נקראת "אחים בוגרים". תלמידי כיתות ד'-ו' מתחלקים לצמדים ואליהם מוצמד תלמיד מכיתת התקשורת. הצמדים מתחלפים מדי שבוע, כך שכל התלמידים מהכיתות הרגילות זוכים להשתתף במיזם. התלמידים מבלים יחד בהפסקות במטרה ליצור ביניהם חיבור אנושי. "נוצרים קשרים מאוד מיוחדים בין התלמידים", מספרת בניסטי. "בסיומו של השבוע צמד התלמידים המלווים קונה מתנות לתלמידי התקשורת. גם לאחר מכן נשמר הקשר בין התלמידים".

במסגרת תוכנית "שילוב הפוך" מבקרת אחת הכיתות הרגילות בכיתת התקשורת לפעילות משותפת. התלמידים משחקים יחד משחקים חברתיים, עורכים קבלת שבת ואפילו מבשלים יחד. "הכיתה המשלבת מלווה את תלמידי התקשורת בהכל - מסיבת תורה, טיולים, טקסים", מספרת בניסטי. "התלמידים מכינים יחד סופגניות, עוגות דבש, כריכים, חותכים סלט. יש את ההבנה שאפשר לעשות דברים כיפיים גם בכיתות שלנו. המטרה היא לבסס קשר של תורם-נתרם בין התלמידים".

איתי, תלמידת כיתה ה' שהשתתפה בפרויקט "אחים בוגרים", הגשימה חלום: "כשאמרו לי שאני אלווה את ילדי התקשורת זה מאוד שימח אותי, כי החלום שלי זה לעזור לילדים. זה כיף לשמח ילד שהוא שונה ממך, למרות שרובם נראים רגילים ונשמעים רגילים. גם אחרי שהשבוע נגמר הם זוכרים אותי ואת השם שלי. אני מאוד אוהבת אותם, בבוקר אני נותנת להם 'כיף' בכניסה לבית הספר ולפעמים אני מלווה אותם לכיתה".

בבית הספר מתקיים חוג לקולנוע, בימי שלישי אחר הצהריים. איתי בנישו שמשתתף בחוג הכיר תלמידה מהכיתה המקבילה, והשניים הפכו לידידים. "הם כבר יצאו לסרט פעמיים", מספרת האם אדית. "היא סיפרה לאמא שלה שהוא חכם ושהוא מקשיב לה ושהיא מקשיבה לו. היא נותנת לו את המקום שלו. במקרים האלה הוא מרגיש את השייכות לבית הספר ולחברה".

הכל ידוע מראש

סדר היום בכיתות התקשורת הוא מאוד נוקשה על מנת לספק לתלמידים את המסגרת הקבועה לה הם כל כך זקוקים. "התלמידים לא מקבלים טוב שינויים בלוח הזמנים", מסבירה בניסטי, "כך שכל יום מאורגן לפרטים הקטנים ביותר. הם רגילים לדפוס קבוע וכל שינוי מכניס אותם ללחץ. עם הכניסה לכיתה ניגשים ללוח סדר היום ומניחים ביחד כרטיסיות על הלוח. הכיתות הטרוגניות וכל ילד מנווט על פי צרכיו ויכולתו ומותאמת לו תוכנית לימודים אישית בנוסף לטיפולים פרא־רפואיים כמו קלינאות תקשורת ודרמה".

בשעת הלימודים הראשונה נערכת שיחת בוקר - התלמידים יושבים בחצי מעגל, מדברים על היום שצפוי להיות ועל היום של אתמול. במהלך השיח ניתן דגש על כללים בסיסיים שמוכרים פחות לילדים על הרצף האוטיסטי, כמו הקשבה ויצירת קשר עין.

לאחר מכן מתנהלים שיעורים במסגרת תוכנית הלימודים, בהתאמה לקצב של התלמידים. "הקצב של ההוראה שונה, אך בסוף השנה השאיפה היא להגיע לאותה נקודה של הכיתות הרגילות באותו חתך גיל", מסבירה בניסטי.

התלמידים משולבים בשיעורי קרן קרב שמועברים בדרך כלל באופן חווייתי וחלקם לומדים מספר שעות בכיתות הרגילות, עם תמיכה וליווי של מורות החינוך המיוחד. תלמידים בעלי יכולת קוגניטיבית גבוהה לומדים את מקצועות הליבה - חשבון, שפה ואנגלית - יחד עם תלמידי הכיתות הרגילות. "יש ילד אחד שניגש למיצ"ב באנגלית וקיבל 90", מספרת בניסטי. "יש גם שילוב חברתי במסגרתו תלמידים עם יכולת תקשורת גבוהה יותר יוצאים לטיולים ומשתתפים בטקסים ובמסיבות עם הכיתות הרגילות".

פעם בשנה, במסגרת "שבוע המעשים הטובים", מתהפכות היוצרות ותלמידי כיתות התקשורת הופכים מ"משולבים" ל"משלבים". התלמידים אחראים להוצאתו לפועל של יום השיא בנושא. בשבוע שעבר, כשצוין "יום המעשים הטובים", הם תפעלו את תחנות היצירה, הכינו את המשחקים וערכו את קבלת הפנים. ביום השיא מתארחים בבית הספר תלמידי כל כיתות התקשורת בעיר ותלמידי בית הספר גוונים לתלמידים על הרצף האוטיסטי.

קשה שם בחוץ

בשעה 14:00, כשבית הספר מתרוקן כמעט לחלוטין, נשארים כאמור תלמידי התקשורת לשעתיים של רכישת מיומנויות שיסייעו להם בחיי היומיום. "לתלמידי כיתה ו' לדוגמה בחרנו את נושא המעברים לקראת היציאה לכיתה ז'", אומרת בניסטי. "זה הכניס אותם ללחץ כי הם ילדים מאוד רגישים. הם לא רצו לשמוע על המקיף".

איך אתם מתמודדים עם מצבים מיוחדים?

"יש לנו לדוגמה כלי שאנחנו משתמשות בו הרבה שנקרא סיפור חברתי. זהו ספרון שאנחנו בונים על בסיס הסיפור של הילד בהתאם לבעיה, לדוגמה קושי בהסעות, ילד שההורים שלו התגרשו ועוד. הספר כמובן נכתב בעזרת שיחה עם מומחית תחום והצוות. במקרה של גירושים לדוגמה בנינו לאחד הילדים סיפור חברתי, צילמנו אותו, את החדר שלו ואת החדר שיהיה לו בבית של האבא. הכנסנו תמונות של משפחה והסברנו לו שהמשפחה שלו תמיד תאהב אותו. כמעט כל ילד מקבל כזה ספרון".

במסגרת ההכנה לחיים מועברים גם שיעורי צרכנות, שכוללים התמצאות במחירון, חישוב עודף והכרת המחלקות במרכולים.

"אנחנו יוצאים לסיורים לימודיים בסופר והתלמידים מרכיבים עגלת קניות", אומרת בניסטי. "הם לומדים שאם אין כסף אי אפשר לקנות ואיך אפשר לחשב את הקנייה בהתאם לסכום הכסף שעומד לרשותם. השאיפה שלנו לתת לתלמידים את המעטפת ולבדוק אם יש להם את היכולת הקוגניטיבית ואת היכולת הרגשית להיכנס בהדרגה לכיתות רגילות. שני תלמידים שלימדתי לומדים כעת בכיתה רגילה באחד המקיפים בעיר".

את בקשר עם תלמידים שכבר עזבו את בית הספר?

"לפני כחודש באו לבקר אותנו בוגרים שכעת לומדים בכיתה י"ב. התלמידים הללו עצמאים: נוסעים באוטובוס ועובדים במסגרת תכנית 'ל"ב 21'. במקיף יש תכנית שמכשירה אותם לחיים אחרי התיכון. יש תלמידים שימשיכו לימודים, יש שיעשו שנת שירות לדוגמה בגן ילדים". 

צילום: אבי רוקח

$(function(){setImageBanner('6b7ca8ab-fb10-486c-8a4e-48d30a2bec7f','/dyncontent/2023/2/12/e960374e-11ea-41ca-b46e-f63254187ad1.jpg',15395,'עירייה אייטם כתבה ',525,78,false,20610,'Image','');})
 
$(function(){setImageBanner('0934d584-7b99-4abe-bada-29015fb0183f','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'אייטם אירועים 525-60',525,78,false,19242,'Image','');})
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה