אסטרטגיית ההשתלטות הכלכלית הסינית - כיצד היא תשפיע דרמטית על אשדוד? מדוע ראש השב"כ מודאג וכמוהו היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית?

$(function(){setImageBanner('cf9a8ce8-8fde-4d47-974e-09ad24353efd','/dyncontent/2024/2/21/19022398-7ad1-43fb-980e-4729804bbbee.gif',17526,'הילה אייטם כתבה ',525,78,false,20608,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

האם בקרוב נמצא עצמנו כבולים ושבויים בידי הדרקון הסיני או להפך האם הוא יפיח רוח אדירה במפרשי הכלכלה של ישראל והעיר אשדוד בעיקר?
הסינים חודרים לאשדוד עם השקעות של מאות מיליוני דולרים ומניחים עוגן בעיר הנמל עם אסטרטגיית - "דרך המשי".
אשדוד הולכת ליהנות מהשקעות ענק .... מאידך ראש השב"כ והיועץ לביטחון לאומי של ארה"ב הזהירו השבוע (כל אחד בנפרד ) - שיש לפקוח עיניים ולהישמר מההשתלטות הסינית על ישראל.
מהי דרך המשי המרתקת שעשויה להשפיע דרמטית על העיר אשדוד? במה הסינים משקיעים, ממה יש לחשוש ומהו הפיתוי הגדול?

לפני 5 שנים (ב 2014) העליתי באשדוד נט כתבת תחקיר על תהליך השתלטות של הסינים על הכלכלה הישראלית ושנתיים לאחר מכן (2016) העליתי שוב כתבה השואלת - האם בקרוב נמצא עצמנו כבולים ושבויים בידי הדרקון הסיני?

לכתבת התחקיר מ 2014 של אייל בן שמחון באשדוד נט - על הדרקון הסיני בישראל כנסו כאן

לכתבה באשדוד נט מ 2016 -  על ההשתלטות הסינית על כלכלת ישראל כנסו כאן

מה קרה מאז? 

ההשקעות הסיניות החדשות בישראל:
מאז הכתבות שפרסמנו כאן ב 2014 -2016 ההשקעות הסיניות בישראל רק הלכו וטפחו -
מתחילת 2018 משקיעים סיניים היו מעורבים ב-12% מסבבי גיוס ההון של סטארט-אפים ישראליים. הסינים אף השתתפו ב35% מסבבי הגיוס גדולים של 50 מיליון דולר ומעלה רק (מתחילת השנה).  כן הם השתתפו בכרבע מההשקעות של 20 מיליון דולר ומעלה בישראל. מדובר במגמה מובהקת של השנים האחרונות - הסינים כאן יותר ויותר!

יש שטוענים כי מעבר לידוע לנו, הרבה מהעסקאות שנעשות בין הישראלים לסינים נשארות לא מדווחות כי הצד הסיני לא רוצה להצהיר עליהן מסיבות מגוונות.
בסין יש בעיה מרכזית של נתונים ודברים הרבה פחות שקופים מאשר במערב. יש בסין חצי מיליון חברות ואתה לא יכול לעשות גוגל ולמצוא את המידע עליהן, גם לא בסינית. בסין יש רגישויות מאוד גדולות סביב הנושא של דאטה, לכן הישראלים לא תמיד יודעים עם מי הם נפגשים ומה הוא רוצה. אך הכסף הגדול מאוד מאוד מפתה את הישראלים שפחות שמים לב לשאלה עם מי ויותר לשאלה כמה.השקעות בהייטק בלבד

הממשלה הסינית שולטת בעסקים:
סין היא עדיין כלכלה המנוהלת ע"י הממשלה שמנווטת מלמעלה את כיווני ההתפתחות באמצעות סובסידיות, מענקים וחלוקת אישורים רגולטוריים. יש גם לדעת שבקרנות רבות של משקיעים סינים ישנה נוכחות ממשלתית/סינית בולטת.
הממשלה מעודדת השקעות בהיי־טק, בהקמת מרכזי מחקר ופיתוח ובשיתופי פעולה חקלאיים - תחומים שבהם ישראל נחשבת למובילה עולמית וגם מככבים בראש רשימת החלומות של המשקיעים הסינים.

אולם לא רק מדובר בטכנולוגיות -
אסטרטגיית התרחבות הסחר שיזמה ממשלת סין - וההכרזה על שובו של דרך המשי - שמו את ישראל ואשדוד בפרט - על מפת ההשקעות הסיניות..

מהי דרך המשי שתשפיע דרמטית על כלכלת אשדוד?

דרך המשי המקורית נפרצה לפני 2,000 שנה ויותר בין אירו־אסיה לסין, בין מערב למזרח. היא חיברה יבשתית (ובהמשך גם ימית) עולמות רחוקים וזרים זה לזה. דרך המשי פתחה צוהר לסינים אל העולם הרחב. 

ב 2014 הכריז נשיא סין, שי ג'ינפינג, על יוזמת "דרך המשי החדשה"  ומרגע זה - כול העולם העסקי בסין מיישר קו, משל הייתה ההכרזה מצווה דתית לכל דבר ועניין.
כיום הסינים מהללים את דרך המשי והיא אף הוכרזה כסמל תקווה לקידום המטרות שהציבה לעצמה בייג'ין בשעות לא קלות לכלכלתה ולכלכלת העולם. 

בכינוס רשמי שזימנו  ב 2016 הסינים בהונג קונג לנציגי מדינות "דרך המשי החדשה", הם הדגישו את הצורך למנף את השקעות סין בעולם. (ובכלל זה במזרח התיכון ובישראל) ולפתח את כלכלת ארצם באמצעות טכנולוגיות מתקדמות והכריזו על הקמת הבנק האסיאתי להשקעות תשתיתיות (AIIB), ועל תוכנית השקעה בסך 40 מיליארד דולר ביוזמת דרך המשי החדשה .

בין 64 המדינות המוזכרות כיעד לדרך המשי החדשה יש לישראל מקום נכבד (ועתה לעיר אשדוד). אשדוד כעיר נמל אכן יכולה לשמש לסין בית נתיבות וקרש קפיצה לוגיסטי ויצרני, בהיותה חוליה מקשרת מבחינה גיאו־פוליטית בין אפריקה, אירופה, ובעתיד אף מערב אסיה רבתי.
האינטרסים המתבססים של סין בנמלי חיפה ואשדוד, והאפשרות לדריסת רגל משמעותית בעתיד במסילת הברזל בין אשדוד לאילת (רד־מד, קרי גשר בין הים האדום לים התיכון), הם מהלך בסיסי מתוכנן בתוכנית האסטרטגית הרחבה של הסינים.

ההשקעות באשדוד:

והנה מסתבר שהסינים לא רק מדברים -
בישיבת מועצת העיר לפני כחודש ימים (12/2018) העביר ראש העיר הודעה היסטורית ובשורה גדולה לאשדוד: 
"העיר אשדוד נבחרה להיות חלק מרכזי על דרך המשי  במסגרת תכנית לאומית של סין, לחדש את דרך המשי ההיסטורית".

ראש העיר, יחיאל לסרי נסע לפני כחודשיים לסין לחתום על הסכם סחר ושיתופי פעולה עם הרפובליקה של סין, שם דובר על שיתוף פעולה להקמת מרכזי סחר בינלאומי סיניים, מגדלי משרדים, רכבת על עמודים מבטון (שתשלים את פרויקט Re -way), מכון אקדמאי עם 3 אוניברסיטאות סיניות ו-3 מישראל וגם לבנות את הטרמינל החדש בנמל אשדוד.
על פי התוכנית - הרפובליקה של סין תשקיע מיליוני דולרים רבים באשדוד - במסגרת תכנית לאומית של סין, לחדש את דרך המשי ההיסיטורית. 
עוד קודם לנסיעת ראש העיר לסין - חברות ענק סיניות דוגמת Cosco Shipping Ports ו-China Merchants Port Holdings כבר רכשו מניות בבעלות שני הנמלים.  בסך הכל מדובר על ההשקעה בנמל אשדוד בסכום העולה על 876 מיליוני דולרים.

האזהרות השבוע של מומחי הבטחון:
בכיר אמריקני מאשר כי היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ון בולטון, העלה בשיחתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השבוע את הדאגה בארצות הברית מפני השימוש בציוד תקשורת סיני במגזרים רגישים בישראל.

"כולנו מודאגים מן התופעה של גניבת קניין רוחני ומכך שחברות התקשורת הסיניות משמשות את בייג'ינג לאיסוף מודיעין", אמר הבכיר האמריקני. לדבריו, ממשל טראמפ אינו מעוניין במכשולים שיקשו עליו לשתף את ישראל במידע רגיש.

האמריקנים מודאגים גם מן המעורבות של סין בהקמת נמל פרטי בחיפה. ספינות הצי השישי של ארצות הברית נוהגות לעגון בנמל חיפה, אך לפני כשלושה חודשים עגנה אחת מאוניות המלחמה האמריקניות דווקא בנמל אשדוד בפעם הראשונה לאחר כמעט עשרים שנה, צעד שאולי מסמן את מורת הרוח האמריקנית מן הנוכחות הסינית בחיפה.

בתחילת השבוע, טרם הפגישה בין השניים, אמר גורם ישראלי בכיר כי ארצות הברית מציבה לישראל דרישות גבוהות מאוד – ייתכן שגבוהות מדי – בכל הנוגע למעורבות הסינית ופעילותה באזור. לדברי אותו גורם, בוושינגטון מסמנים לישראל שארצות הברית שינתה את עמדתה כלפי ההתנהלות של סין, וכעת מצפים מישראל לעשות כך גם כן.

לפני כחודש וחצי נחשף שהקבינט המדיני-ביטחוני קיים דיון מיוחד בנושא המעורבות הסינית בישראל. הוחלט להקים צוות משותף לשב"כ, למשרד האוצר ולמטה לביטחון לאומי לבחון השקעות זרות בישראל.

השב"כ נגד סין:
השבוע, ראש השב"כ, נדב ארגמן,  בהרצאה סגורה באוניברסיטת תל אביב הזהיר כי ההשקעות של חברות סיניות בישראל עלולות להוות סכנה לביטחון המדינה:

"ההשפעה הסינית בישראל מסוכנת, במיוחד בכל הקשור לתשתיות אסטרטגיות והשקעות בחברות גדולות במשק. נדרשת חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות. כיום יש פיגור של החוק בישראל לעומת הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות של מדינות זרות. זה עלול להיות מסוכן מאד".

בדבריו ארגמן גם התייחס לכך שחברות סיניות בונות כיום את הנמל החדש בחיפה ואת הרכבת הקלה בתל-אביב, וכן ציין את הניסיונות של חברות סיניות לרכוש את חברות הביטוח "הפניקס" ו"כלל". ארגמן היה אחד הדוחפים המרכזיים במערכת הביטחון למדיניות "כבדהו וחשדהו" כלפי הסינים, והיה גורם מכריע בביטול העסקה לרכישת הפניקס על ידי חברה סינית.

ארגמן אמר כי נחוצה חקיקה שתפקח על ההשקעות הסיניות בישראל. "יש פיגור של החוק בישראל לעומת הצרכים הביטחוניים מבחינת פיקוח על השקעות של מדינות זרות. זה עלול להיות מסוכן. צריך חקיקה".

טוב או לא טוב ליהודים?

עקרונית השילוב של המוח היהודי עם הכסף הסיני הגדול, יכול להביא לפריחה כלכלית גדולה של מדינת ישראל ושל אשדוד בפרט, אולם יש לקוות שלא נמצא את עצמנו בקונפילקט בטחוני או בכל קונפליקט אחר מול הממשל הסיני כי בעוד מספר שנים הממשלה הסינית תהיה עמוק עמוק וחזק מאוד בתוך כל מרכיבי הכלכלה הישראלית שתהיה תלויה בהם לחלוטין. הסכנה היא שממשלת סין תחזיק את מדינת ישראל מתחת לחגורה. 

גם הנוכחות הסינית בנמלי ישראל ובמקומות רגישים רבים נוספים כמעט ללא פיקוח, מאפשר לסינים יכולת ריגול ברמה גבוהה מאוד.

בעוד מספר שנים ראש ממשלה בישראל יתקשה להרגיז את הדרקון הסיני שבהבל פה יוכל לשרוף את ישראל מבפנים.

$(function(){setImageBanner('89691769-e646-4c88-b6c2-e3d92b10ecf7','/dyncontent/2023/2/12/e960374e-11ea-41ca-b46e-f63254187ad1.jpg',15395,'עירייה אייטם כתבה ',525,78,false,20610,'Image','');})
 
$(function(){setImageBanner('66673435-4c9d-4b21-a35a-773a603b2487','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'אייטם אירועים 525-60',525,78,false,19242,'Image','');})
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה