משבר הקורונה יצר את רגעי השיא של ראש העירלראשונה בחייו, ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי יכול במשבר אחד להביא לידי ביטוי את כל מרכיבי הניסיון, הידע והמהות שלו – משבר רפואי שמאיים על העיר אותה הוא מנהל.
כקצין, כרופא, כראש עיר, כיזם של בית החולים היחיד בעיר, כלמוד ניסיון מסבבי לחימה שאיימו על אזרחי העיר וכלכלתה, הוא מבין ומרגיש שכל כובד משקל האחריות על כתפיו.
בימים אלו, כאיש חיל הים, עליו לנווט את הספינה כשסופה מטלטלת ומאיימת עליה באופן ממשי.
אשדוד נט מציין כאן חלק מהפעילות של עיריית אשדוד בהנהגתו - בתחילת ובזמן המשבר. מהלכים שביצענו כאן באשדוד משמשים כדוגמה לחיקוי לערים אחרות ולהחלטות ממשלה בהמשך.
טוב שכל תושב העיר ידע - מהם כלל המהלכים שבצענו כאן באשדוד כפי שאף עיר אחרת בארץ לא השכילה לעשות

אשדוד עם מסכה

טבע של העיתונאי הוא יותר לבקר ופחות לפרגן, אבל יש להודות שהניסיון של ראש העיר אשדוד עמד לזכותנו - כללי התנהגות והתנהלות העירונית נקבעו באשדוד הרבה לפני שמשרד הבריאות החליט עליה.

לא אחת ביצענו מהלכים שד"ר לסרי החליט עליהם ואחר כך משרדי הממשלה אימצו.

למשל - עם ההודעה על התחלואה הראשונית באשדוד הוקם מטה קורונה בראשות מירב שרת, שקיימה ישיבות והכינה את המערכת למצב של החמרה.

ברגע של ההחמרה ראש העיר לקח את המושכות וניהל את הצוות הבכיר בהתאם לנוהל שעת חירום שלכל מנהל בכיר ברשות יש תפקיד ותחום אחריות מוגדר לטיפול.

המשבר נוהל מלכתחילה בראיה מחמירה מתוך הבנה שמדובר בנגיף מדבק מאד, ללא חיסון שלא ספק יאתגר את מדינת ישראל והמטרה הייתה להגיע לכל תושב באשדוד ולגרום לו להיות ער לזהירות המתבקשת. והיום אנו מבינים שטוב שהתחלנו מוקדם:

צילום מסך - לסרי עם מסיכה מאולתרת

הראשון להבין את חשיבות המסכות:

בפורים היו שגיחכו כשראש העיר יצא בקמפיין המסכות, בו בזמן שמשרד הבריאות לא יחס להם חשיבות כלל -

כבר בתחילת המשבר, הוא העלה את חשיבות המסכות לתושבים כאמצעי הגנה מפני הידבקות והדבקה. לא זו בלבד, לסרי בעצמו החל במסע ההסברה למסכות ובחג פורים העלה סרטון בו הוא מסביר באופן  אישי איך מכינים  מסכה מאמצעים שיש בבית.

שבועות לאחר מכן, משרד הבריאות חזר בו והודה בטעותו כשהחל במסע הסברה על חשיבות המסכות.

בזמן זה, עיריית אשדוד כבר דאגה לרכישה וחלוקה של 50,000 מסכות שחולקו ומחולקים על ידי פקחים גם במרכזי הקניות .

כך גם אשדוד הייתה הראשונה לטפל במרכזים המסחריים, תוך שהעירייה עצמה דואגת להציב במקומות הרגישים מחסומים ולדאוג לסדרנים.

 מידע לציבור:

ראש העיר הקפיד  על מסרים אישיים ב SMS וסרטונים ופוסטים  בכמות חריגה, כך שנכון להיום, כל תושב מקבל וקיבל את המסר.

באשדוד יש לציין התושבים התנהגו יחסית למופת, נוצרה אווירה של אחריות ומשמעת עצמית וציבורית.

אשדוד היא לא עיר פשוטה, יש בה רב תרבותיות ומכאן שהיה צורך לדבר אל התושבים במגוון שפות, למגוון גילאים, ותוך התאמה המסר לתרבות קהל היעד – כמו לציבור החרדי (שפחות חשוף לתקשורת ולרשתות החברתיות), לציבור העולים, לצעירים ולוותיקים.

ד"ר יחיאל לסרי

בתי כנסת  וציבור חרדי:

מראשית הדרך ראש העיר הבין את פוטנציאל ההדבקה של בתי הכנסת האמירה שלו הייתה אני לא מבין איך מחליטים על סגירת אולמות הקונצרטים וההופעות , ולא מחליטים במקביל על סגירת בתי הכנסת שהם מקום מפגש יומיומי לעשרות ומאות אנשים .

וכך, למרות  שעוד לא הייתה החלטה לסגור את בתי הכנסת, ראש העיר פנה באופן אישי לגבאי בתי הכנסת הגדולים בעיר, הסביר את חומרת המצב בעיר וחלקם הסכימו לסגור עוד טרם ניתנה ההנחיה ברמה גורפת.

במגזר החרדי: במוקד סכנה ממשי, כמו השטיבלך ברובע ז', ראש העיר הורה לסגור אותו עם מנעול ובריח למרות שעוד לא הייתה הנחיה מחייבת ולמרות הביקורת שספג בציבור החרדי על כך.  וכך גם לגבי מקוואות.

שיתוף פעולה עם ההנהגה החרדית – שיתוף הפעולה השגרתי קיבל משנה תוקף במשבר הזה.
המנהיגות הרוחנית גוייסה בזמן להבנה של המצב ומשמעויותיו והם נרתמו מיד בכל הכח להעברת המסרים הנדרשים לציבור שלהם, וברוך השם אנו רואים שהתוצאות במגזר החרדי באשדוד ,דומות מאוד למגזר הכללי שלא כמו שהיה בבני ברק, ירושלים ובשכונות חרדיות אחרות בישראל... כשהם התעוררו מאוחר, באשדוד הקדימו את המאוחר.

האוכלוסיה שבסיכון - 

כבר בראשית הדרך היה ברור שהנגיף ילווה אותנו שנים רבות או בשפתו של יחיאל - "מדובר בריצת מרתון, לא ספרינט ל100 מ"ר  ונצטרך גם בהמשך לשמור על המבוגרים ולדאוג להם".

הוא הנחה את העירייה להקים מטה בראשות יורם אסרף שתפקידו לטפל באנשים בני +65,  בדגש על המבוגרים יותר וחסרי העורף המשפחתי .

סך הכל כ – 40,000 מאשדוד מתוכם כ – 18,000 חסרי עורף משפחתי.

את המתווה הוא גם הציג  בוועדת הקורונה בכנסת  בראשות עופר שלח.

קשישים

מטה מיוחד להוסטלים ולעולים – בראשות שמעון כצנלסון שמספק את צרכי 3200 דיירים באוכלוסיית סיכון גבוהה כשהמוטיב מראשית הדרך היה ההוסטלים. ההוסטלים סגורים, אין יוצא ואין בא, כדי לשמור עליהם מהדבקה , הם מקבלים מזון ותרופות עד פתח ההוסטל ..והוקם מטה מיוחד לטיפול בעולים חדשים בבית העולה מתוך הבנה שלהם יש צורך בטיפול ממוקד .

מצוקה כלכלית:

המינהל לשירותים חברתיים שנושא בעיקר העומס בטיפול היומיומי במטופלי הרווחה, בהעברת מזון , בצרכים הרגשיים והאחרים , באמצעות העובדות הסוציאליות ובניהולה של רונית צור .

ראש העיר הבין בזמן שהפעם נוצרה קבוצת רווחה חדשה, הוא ביקש לאתר משפחות ואזרחים שלא היו מוכרים לרווחה, משפחות שעד היום הסתדרו אולם כתוצאה מהמצב  נפלו למצוקת מזון, מצוקות נפשיות ועוד ועתה בעיריית אשדוד דואגים גם לקבוצה זו.

ועד העובדים נרתם:

גם ועד העובדים והעובדים של עיריית אשדוד לקחו על עצמם משימת  חלוקת מזון כשמדי שבוע חילקו 17,500 מנות דרך בתי הספר העל יסודיים. העובדים הגיעו עם הרכבים הפרטיים שלהם וחילקו במשך שבועיים כל שבוע 17,500 מנות שהם ארזו וחילקו.

הועד עצמו היה אמון על הפן הלוגיסטי-  מקבלת המנות והחבילות ועד לחלוקה לבתים

חינוך:

אשדוד התארגנה במהירות יחסית ללמידה מרחוק תוך הבנת הצורך לסגור את הפער בצרכי מחשוב  של ילדים ממשפחות רווחה שאין להם מחשב ו/ או חיבור לאינטרנט.

ראש העיר הורה למפות ולהשלים מיידית על ידי איגום משאבים ציוד מחשוב וחיבורם  קרן אשדוד התגייסה ראשונה וחיברה אליה בתרומה את חברת בזק ואחריה גורמים ויוזמות נוספות להבטיח שלא יהיה ילד שלא יהיה לו מחשב בבית בשל מצב כלכלי .   

חינוך מיוחד - 

גולות הכותרת היא הטיפול בחינוך המיוחד. בשל אי הסכמות בין משרד הרווחה למשרד החינוך , הילדים בחינוך המיוחד הושארו בבתים. מצב קשה  וכמעט בלתי אפשרי לכל הורה מטופל בילדים בחינוך המיוחד. אך למרות פניות העירייה, חל איסור על העברתם של הילדים למסגרות ולו בכמות מצומצמת. ראש העיר  הנחה להכניס סייעות לבתים ולהקל על מצוקת ההורים והילדים.

אחרי שבועיים משרדי הממשלה החליטו  לאמץ את המודל של העיר אשדוד.

נוער:

תחום הנוער והסטודנטים בכיוונים גוייס להתנדבות משמעותית בהנהגת יניב קקון . הם עושים מגוון פעילויות , מחלקים מזון , רוכשים תרופות , מפעילים מרחוק את תנועות הנוער וילדים עם צרכים מיוחדים , עושים טלפונים לקשישים ועוד .

פעילות זו מאפשרת לבני הנוער תחושה של שותפות במשבר והכרה ביכולת שלהם להיות חלק משמעותי מהמערך הלוחם.

ד"ר יחיאל לסרי ושרון מרק

עסקים קטנים ובינוניים –

אגף התעסוקה עליו ממונה סגנית ראש העיר, שרון מרק, קידמו תכנית העבודה שאושרה על ידי ראש העיר רק לפני חודשיים ויצרו במהירות שיא  פלטפורמה מגוונת ומאפשרת לאנשי עסקים להחזיק את הראש מעל המים הסוערים - בעיקר אחרי חג הפסח.

הרעיון הוא לאפשר לעסקים הקטנים והבינוניים, שירצו בכך, להעניק שרות לתושבים באמצעים דיגיטלים שהעירייה פיתחה עבורם. הם לא צריכים להתחיל לבנות תשתית יקרה – התשתית כבר הוכנה לכל מי שיחפוץ ללא תמורה ובליווי הדרכה מקצועית.

ערים אחרות פנו לעיריית אשדוד בבקשה להעתיק את המודל של אשדוד בעריהם שכן יקח להם חודשים ללמוד את הנושא  ולבנות תשתית משלב א'

בידור:

יוזמה עירונית מיוחדת של אשדוד היא - ערוץ הבידוד – הכולל הופעות והפעלות דרך האינטרנט בדגש על חיזוק אמנים מקומיים .

המטרה – חיזוק החוסן והמורל של תושבי העיר שנמצאים  בבתים ומסר שיש מי שחושב עליהם.

לסיכום - 

מגוון הרחב של המהלכים כמעט בכל התחומים, היצירתיות, הגמישות והביצוע המהיר, נעשו באשדוד כפי שלא נעשו באף עיר אחרת בישראל....

אז גם לתקשורת לפעמים מותר לתת מחמאות בלי נימת ציניות וביקורת - וכך בחרנו לעשות

 

 
setImageBanner('c89b8684-1ef1-480b-919b-93b726bd454c','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה