בעקבות זיהום חופי אשדוד - התביעה הייצוגית בדרך

$(function(){setImageBanner('83e55f04-1388-424f-bd32-f1c08745386b','/dyncontent/2024/2/21/19022398-7ad1-43fb-980e-4729804bbbee.gif',17526,'הילה אייטם כתבה ',525,78,false,20608,'Image','');})
להאזנה לתוכן:

הכעס והתסכול בקרב קהילת הגולשים, מועדוני הגלישה והעמותה לקידום הגלישה באשדוד הולך וגובר: מזה מספר שבועות שמתנהל מאבק מול מועצת באר טוביה כנגד זיהום נחל לכיש, מה שהוביל לסגירת ארבעה חופים באשדוד. הנפגעים המרכזיים הם הגולשים ומועדוני הגלישה בעיר בפרט שנאלצים לצמצם את פעילותם דווקא בעונת השיא ולספוג פגיעה כלכלית משמעותית.
יוסי ברגר, בעלי מועדון הגלישה WAVES: "זו שערורייה! אנחנו שוקלים לתבוע את האחראים תביעה ייצוגית"

חוף הים באשדודהכל החל בסוף החודש שעבר כשנפתח הסכר במאגר תימורים ומי קולחין הוזרמו לנחל האלה המתמזג עם נחל לכיש. על אף התראות העירייה, מט"ש תימורים לא פסק להזרים מי קולחין, וכתוצאה מכך נרשמה עליה בזיהום הנחל הזורם לים.

בשל תוצאות חריגות שנמצאו בבדיקות איכות מי הים, עיריית אשדוד ומשרד הבריאות הודיעו על סגירת ארבעה חופי רחצה באשדוד. על כן, פתחה העירייה במאבק נגד מועצת באר טוביה שמכון הטיהור בתימורים נמצא בפיקוחה, ושיגרה מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים.

העמותה לקידום גלישת הגלים וספורט הימי באשדוד הצטרפה אף היא למאבק העירייה, שכן הנפגעים העיקריים כתוצאה מסגירת החופים הם גולשי אשדוד, בנוסף כמובן לפגיעה הסביבתית הכרוכה בזיהום הנחל וההשלכות היוצאות בזה.

השבוע, יצאו עיריית אשדוד ועמותת הגולשים, יחד עם נציגי תנועות הנוער, מועצת העיר העירונית ומחלקת הנוער, להפגנת מחאה מול בניין מועצת באר טוביה. ראש מועצת באר טוביה, קובי אביבי,  יצא לקראתם ואמר בתגובה: "אני מבין את הכאב שלכם, אנו יודעים שהמצב לא טוב, נעשה כל שביכולתנו למזער כמה שאפשר את הנזקים".

אולם, יומיים בלבד לאחר מכן, בעוד העירייה התכוננה להוציא הודעה רשמית על פתיחת החופים לרחצה, התקבלה לידיהם הודעה כי החלה שוב גלישת מי קולחין מהמצללים של מת״ש תימורים אל נחל האלה כתוצאה מספיקות גבוהות בעקבות מי הגשמים, והחופים נותרו סגורים בפני רחצה.

כידוע, עונת החורף עבור גולשי הגלים הינה עונת השיא, אדרבא כשמדובר ביום שמש חורפי. ביום שכזה פעילות מועדוני הגלישה והגולשים בעיר גוברת, אולם משנסגרו יותר ממחצית החופים באשדוד בעקבות הזיהום, אין הדבר מתאפשר. משיחה עם יוסי ברגר, בעלי מועדון הגלישה WAVES שבחוף הקשתות, עולה כי הכעס והתסכול בקרב קהילת הגולשים, מועדוני הגלישה והעמותה לקידום הגלישה באשדוד הולך וגובר.

מצדם של מועדוני הגלישה בעיר, הפגיעה הכלכלית משמעותית - יהיה סוף השבוע השני בו נבצר מהם לקיים פעילות בחוף הים. לדבריו, מועדוני הגלישה שיכולים להרשות לעצמם להעתיק חלק מהפעילות לחופים הדרומיים, עושים זאת, אולם מדובר בפרוצדורה הדורשת משאבים ועלויות נוספות.

מועדון הגלישה WAVES

ברגר מסביר כי מועדוני הגלישה בעיר פועלים בשיתוף פעולה מלא עם עיריית אשדוד והעמותה לקידום הגלישה אשר מרכזת את הנושא. "זו שערורייה שבמדינת ישראל במאה ה-21, מאשרים הזרמת מי קולחין לים" הוא אומר, "אנחנו לא רואים שום אכיפה אפקטיבית שמתבצעת כנגד הגופים שמזרימים את מי השופכין. מה גם, רשות המים מאשרת הזרמת שפכים לים במצבים מסוימים. אנחנו שוקלים לתבוע את האחראים תביעה ייצוגית."

עדי קלנג, אלוף העולם בגלישת גלים לאנשים עם מוגבלות לשנת 2017, גולש מוכר באשדוד, מקים ומנהל בית הספר הראשון בארץ לאנשים עם מוגבלות, שותף גם הוא לתחושות, הוא מספר: "כגולש וכבעלים של "גל-גלים בית ספר לגלישה נגישה", אני לא יכול ללמד ולבצע פעילות גלישה לאנשים עם מוגבלות בגלל הזיהום - יש ריח נוראי והמים עכורים ומלאים בשקיות ועצמים."

"כל החופים הצפוניים בכלל וחוף השובר בפרט (שנחשב לאחד החופים הטובים בארץ לגלישה)" מוסיף קלנג, "נסגרו, וגולשים רבים נאלצו לעבור לחופים הדרומיים או לוותר כלל על הגלישה. נחל לכיש, שנחשב למשאב טבע נדיר של בעלי חיים וצמחייה, נחרב כל פעם מחדש בגלל מחדלים של הרשויות השונות."

עדי קלנג, צילום: אבי נסימי

"כל שנה בעונת החורף אנחנו עוברים את הסיוט הזה" מבקש קלנג להוסיף, "עיריית אשדוד השקיעה בשנים האחרונות בשיקום ופיתוח נחל לכיש מיליונים ובגלל תכנון לקוי והזנחה של שנים מצד רשויות אחרות, מזהמים לנו את הים והחופים. אני מאד מקווה שהעירייה פועלת במישור המשפטי למצות את הדין עם המזהמים והמועצה האזורית באר טוביה, שהיא זאת שזיהמה לנו את הים."
"לצערי הרב" מסביר קלנג, "הזיהום יחזור כל שנה מחדש וזאת עד שלא יינתן פתרון יסודי לבעיה. זאת שערוריה שבשנת 2019 ניתנים התרים מהרשויות האמונות להזרמת שפכים לנחל ולא פותרים את הבעיה בצורה יסודית. פשוט לא מתקבל הדעת."

עורך דין אסי קריספין, גולש וותיק ומוכר באשדוד נסער לאור המצב העגום של חופי אשדוד ומשתף: "אני כועס על המצב מעומק ליבי. אני מקווה שהסיפור הזה ייפתר אחת ולתמיד, אחרת לא נהסס לנקוט באמצעים המשפטיים שברשותנו. אני סומך על ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי ועל סגניתו ויו"ר הועדה לאיכות הסביבה - שרון מרק, אשר שעושים עבודת קודש."

גם פעילותה של העמותה לקידום גלישת הגלים והספורט הימי אשר מייצגת את קולם של הגולשים ופועלת בהתנדבות, נפגעה בעקבות זיהום נחל לכיש וסגירת ארבעת החופים באשדוד. כמדיי שבת בבוקר למשל מקיימת העמותה פעילות לאנשים עם צרכים מיוחדים בחוף הים, פעילות שהתבטלה בעקבות הזיהום.

תגובת העמותה: "על אף שהייתה זרימה של מי קולחין במשך מספר שבועות, הדבר נודע לציבור בשלב מאוחר יותר והנושא תפס אותנו לא מוכנים. מאוד מפתיע שהתקשורת הארצית לא פרסמה על כך - אילו הדבר היה קורה בתל אביב סביר להניח שהיינו שומעים בחדשות. העמותה דיי מוגבלת במשאבים שלה ולכן אנו פועלים ליצירת הד תקשורתי רחב לביזיון והשערורייה הנ"ל. אנו תומכים בעירייה ככל הניתן, כפי שידוע לנו מתוכננים צעדים על ידם."

$(function(){setImageBanner('09fa11b7-2b05-45c1-bcfc-531e5266b700','/dyncontent/2023/2/12/e960374e-11ea-41ca-b46e-f63254187ad1.jpg',15395,'עירייה אייטם כתבה ',525,78,false,20610,'Image','');})
 
$(function(){setImageBanner('29b72522-c9d4-4332-b8b0-4b2dbedc36d0','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'אייטם אירועים 525-60',525,78,false,19242,'Image','');})
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה