למרות ההצהרות - עובדי ניקיון הרחובות המבוגרים עבדו הבוקר בגשם ובקורבתחילת חודש ינואר, בעיצומה של סערת מזג אוויר, פניה של תושבת העיר הובילה להנחיה משמעותית והיסטורית של ראש העיר: עובדי ניקיון מבוגרים לא יועסקו בימי סערה. גם בסופת החול בשבוע שעבר וגם הבוקר בגשם ובקור, עובדי הניקיון המבוגרים ניקו את רחובות העיר. עיריית אשדוד בתגובה: "אנו צופים שהסערה המדוברת תיכנס לאזורנו הלילה בחצות, ומובטח שמשעה זו עובדים אלה לא יעבדו". עוד מציינים גורמים בעירייה כי עובדי הניקיון שוחררו בשעה 13:00 לביתם. למרות תגובת העירייה, בדף הנחיות של המוקד העירוני, שהופץ אמש לתקשורת, נכתב כי "אנו נמצאים בפתחה של מערכת חורפית שתיכנס לאזורינו מיום חמישי, החל משעות הבוקר"

צוות אשדוד נט תיעד הבוקר עובדי נקיון שעבדו בניקוי רחובות העיר, מכוסים במעילים צהובים להגן עליהם מהגשם שירד. בעוד אנו יושבים ברכב המחומם, הטמפרטורה בחוץ הצביעה על 9 מעלות צלזיוס, קר. קשה לראות אדם מבוגר, שתלוי בעבודה זו למחייתו, נאלץ להרים שאריות קרטונים ספוגים במים מהרצפה שאותה ניקה זה עתה.

לפני קצת יותר מחודש, הנחיה חד משמעית של ראש העיר עשתה היסטוריה בעיר, כאשר לסרי נתן הנחיה כי עובדי ניקיון בני 50 ומעלה לא יועסקו בימי סערה. ההנחיה הגיעה בעקבות פניה של תושבת העיר, הנה תזכורת לכתבה שפרסמנו ב8/01/2015:

תושבת אשדוד, אלישיה תורג'מן, פנתה הבוקר לראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, זאת לאחר שראתה עובד ניקיון רחובות מבוגר שנלחם ברוחות העזות ומנסה לאסוף קרטונים שהתעופפו ברוח. 

בפוסט אותו כתבה אלישיה, ושתוכנו פורסם גם באשדוד נט, כתבה אלישיה:

"הבוקר, כשאני עטופה בשכבות ומעיל ענקי, נאבקת דקות ארוכות בסופה ובמבול, שנראו כנצח עד שהצלחתי להכנס לרכב שעומד ממש מחוץ לבית שלי, בדרכי לעסק, אני רואה מעבר לטירוף המגבים, איש מבוגר באפוד צהוב זוהר, רודף אחרי קרטונים בנסיון לשרת אתכם נאמנה.

מסכן את הבריאות שלו ואת עצמו מרכבים חולפים, בתקווה לשמור על פרנסתו. 

לאן הגענו? איפה האנושיות שלנו נעלמה? האם כמה קרטונים ושקיות שעפים מהרוח שווים חיי אדם? וכשהם יגיעו לפחים שלהם, האם באמת הם יישארו שם בסופה הנוראית הזו?"

בהמשך הפוסט תיארה אלישיה את שחשה:

"נחצה לי הלב. כמעט וירדתי מהרכב להכניס אותו למקום מפלט. ופתאום הבנתי שכמוהו יש עוד רבים, ולא רק באשדוד אלא בכל עיר ועיר. עצוב לי שבין כל האנשים שיושבים שם במשרדים מחוממים תחת קורת גג, אין אפילו אחד שקם ומחליט שכל אותם מנקי רחובות שנאבקים שם חשופים בקור העז ,הרוחות וסופות הגשמים, לא צריכים לעבוד בימים כאלו".

ראש העיר, ד"ר יחיאל לסרי, שקרא את תוכן הדברים, נתן הוראה מידית שעובדי ניקיון בני 50 ומעלה לא יועסקו בימי סופת מזג אוויר. ב

בתשובה ששלח לסרי אז לאלישיה הוא כתב:

"תודה אלישיה על תשומת הלב למצב של עובדי הנקיון בימים עם מזג אויר סוער , ומסכים איתך בהחלט . 

זה באמת לא אנושי . לכן הנחיתי את מנכ״ל העיריה להורות לקבלן נקיון רחובות שלנו , שמהיום לא יועסקו עובדים מבוגרים (בשלב זה קבענו עד גיל 50 ) בימי סערה...

מבחינתינו , הם יהיו בחופש ושכרם לא ינוכה. נעקוב ביחד אחרי יישום ההחלטה בפעמים הבאות. אני חייב להדגיש גם את החובה שלנו לתת לתושבים שירות מפני נזקי הסערה ( הצפות , עקירת עצים וכו׳ ) אך לא נטיל יותר את המשימה על עובדים מבוגרים , אלא רק על צעירים שיכולים לעמוד בכך".  

למרות ההנחיה החד משמעית של ראש העיר בעניין זה, לא ברור מדוע עובדי ניקיון מבוגרים ממשיכים לעבוד בגשם, בקור ובסופת חול שמסכנת את בריאותם.

כבר פעמיים שצוות אשדוד נט תיעד עובדי ניקיון רחובות מבוגרים שעה שהם מנקים את רחובות העיר, גם בסופה שפקדה אותנו בשבוע שעבר, שהתאפיינה בעיקר בהרבה חול, אבק ורוחות עזות וגם בסופה הנוכחית, שקור עז, רוחות וגשמים מאפיינים אותה. 

תגובת עיריית אשדוד: "
הנחיית ראש העיר ברורה וחד משמעית ונועדה לשמור על בריאותם של העובדים המבוגרים. ההנחיה מיושמת בהתאם להנחיות ובהתאם למציאות בשטח וככל שמדובר בסערה ישוחררו העובדים הללו ממשימותיהם. אנו צופים שהסערה המדוברת תיכנס לאזורנו הלילה בחצות, ומובטח שמשעה זו עובדים אלה לא יעבדו. הדאגה לעובדים היא מהערכים העיקריים של העירייה, ובודאי של עובדים ותיקים".

עוד מציינים בעירייה כי בשעה 13:00 שוחררו כל עובדי ניקיון הרחובות לבתיהם והם יקבלו שכר על יום עבודה מלא. 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('92ed0ef3-6e85-4d59-bf5d-b773fd7b7558','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('92ed0ef3-6e85-4d59-bf5d-b773fd7b7558','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה