ראיון חג ראשון עם צחי אבו, יו"ר תנועת אשדוד אחת


להאזנה לתוכן:

עו"ד צחי אבו (37) יו"ר תנועת אשדוד אחת, מסומן כהפתעת הבחירות הקרובות, כך גם הסקרים. ההפתעה של רבים הייתה כבר מעצם החלטתו לצאת ולהתמודד בבחירות הקרובות. ראיון גלוי לב ראשון של היזם ובעל משרד עורכי דין מצליח, שהחליט לשים הכול בצד ולהקדיש את עצמו לעשייה הציבורית.

בתחילה היו שראו במהלך זה קוריוז, כמעט כולם היו בטוחים שאוטוטו הוא יורד מהרעיון ומכריז שהוא לא מתמודד, אבל לא! צחי אבו הפגין נחישות ומיום ליום הנוכחות של תנועת אשדוד אחת הורגשה בשטח, מיום ליום צצו כפטריות אחרי הגשם שלטים של התנועה על מרפסות הבתים באשדוד. למעלה מ1500 בתי אב בעיר כמו הכריזו בחוצות העיר על תמיכתם בתנועה החברתית החדשה שבראשותו.

עו"ד צחי אבו (37), איש משפחה - נשוי ואב ל 4 , יו"ר תנועת אשדוד אחת, מסומן  על פי הסקרים והאווירה בעיר, כהפתעת הבחירות הקרובות. עצם החלטתו לצאת ולהתמודד בבחירות הקרובות, היוותה הפתעה בפני עצמה.

בתחילה היו שראו במהלך זה קוריוז - כמעט כולם היו בטוחים שאוטוטו הוא יורד מהרעיון ומכריז שהוא לא מתמודד, אבל לא! צחי אבו הפגין נחישות ומיום ליום הנוכחות של תנועת אשדוד אחת הורגשה בשטח, מיום ליום צצו כפטריות אחרי הגשם שלטים של התנועה על כ1500 מרפסות הבתים באשדוד כמו הכריזו בחוצות  על תמיכתם בתנועה החברתית החדשה שבראשותו.

ראיון גלוי לב ראשון של היזם ובעל משרד עורכי הדין  המצליח, שהחליט לשים הכול בצד ולהקדיש את עצמו לעשייה הציבורית.

מה אתה צריך את הפוליטיקה עכשיו?

זאת שאלה ששואלים אותי מהיום הראשון שהתלבטתי האם לרוץ לבחירות, זאת שאלה שגם אני שאלתי את עצמי לילות רבים.

היום השאלה שאני שואל את עצמי היא אחרת – מה אני צריך את העסקים עכשיו??

הרי ברוך השם מבחינה כלכלית השגתי את היעדים שלי, ביססתי את משפחתי ואת ארבעת ילדי, עכשיו לאן אני הולך מכאן? לעשות עוד כסף? הרי אין לזה סוף!  מהי המשמעות של חיי?

כאדם מאמין אני שואל את עצמי שוב ושוב - מה היעוד שלי? מה שברור שהקדוש ברוך הוא נתן לי מתנה. אבל מתנות לא נותנים סתם, יש לכך סיבה.

בשנים האחרונות הנחתי שהייעוד שלי הוא לתת מעשר ואולי גם יותר ממעשר. הקמנו עמותות חסד, תרמנו ככל יכולתנו לאלו שמזלם לא שפר עליהם. אבל יותר ויותר גיליתי עד כמה המצב הוא עגום, עד כמה יש חוסר לאנשים ויותר מכך – עד כמה אין סוף לצרכים של רבים. אני מרגיש שישנה בעייה שהיא עמוקה מאוד.

כשאנחנו מחלקים מזון בשבתות ובחגים ליהודים שאין להם להשביע את משפחתם, הסיפוק הוא גדול והתחושה היא שאנחנו עושים מעשה נכון, אבל לפתע מגיע יום ראשון ושאר ימי החול, האוכל שחלקנו נגמר, ושוב הרעב מציק. אז אנחנו מתארגנים, מתאמצים ומנסים לחלק מזון גם במהלך השבוע וזה לא נגמר.

לאט לאט התחלתי להפנים שצריך לעשות משהו אחר, שכדי לעזור באמת לאנשים, צריך לתת להם גם חכות כדי שהם יוכלו דוג ולא רק למסור להם דגים. צריך לתת להם את הכלים לצאת מהמצוקה כדי שהם יוכלו לפרוץ קדימה ולצאת לחיים טובים יותר ואם לא הם, אז לפחות הילדים שלהם.

אני רוצה שיקום כאן דור חדש שלא ידע את המצוקה והנדבה, דור שיזכה להזדמנות לכלכל את עצמו, ללמוד ולהתפתח ולדאוג למשפחתו.

כדי לעשות זאת, צריך מהפכה של ממש, מהפכה מהשורש, מהיסודות. את זאת אפשר לעשות במסגרת מדיניות עירונית, במסגרת שינוי סדרי עדיפויות, את זאת ניתן אפשר וחייב לעשות ע"י מהפכה חברתית ופיזית ולהמשיך ולהתמיד בה לאורך השנים.

ביום שהבנתי את זה – החלטתי להקים תנועה חברתית חדשה שתתמודד למועצת העיר אשדוד, תנועה שתיישם את תכנית המהפכה החברתית פיזית בשכונות, שתחלק את המשאבים נכון ותיצור אשדוד צודקת יותר, יפה יותר, איכותית יותר – אשדוד שתהיה אחת.

אז זהו צחי אבו הפך לאיש פוליטי?

פוליטיקה זו לא מילה מגונה, יש אנשים שהפכו אותה כשכזו. פוליטיקה היא המנוע של העיר והמדינה, הפוליטיקה קובעת את סדרי העדיפויות, אני מציע את עצמי לציבור ואם הוא יחליט שאני ראוי בעיניו לייצג אותו, אז כן, אני יהפוך לאיש פוליטי וישתדל לתת שם טוב למילה הזאת שהפכה לגנאי.

 

איזה תפקיד תרצה לקבל ?

אני לא חושב על תפקידים, אשדוד אחת רצה כדי לממש מדיניות, והמדיניות החברתית היא זאת שחשובה, לא התפקיד.
אין לי שום כוונה לקבל תפקיד בשכר, אני וחברי הולכים למלא את המשימות שהצבנו לעצמנו בהתנדבות מלאה.
אם נבחר, נציג בפני ראש העיר את החזון שלנו, את האני מאמין של תנועת אשדוד אחת. במידה ותהיה הסכמה על הדרך, נפשיל שרוולים ונתחיל לעבוד.
במידה ולא – גם נפשיל שרוולים אך כדי להילחם על הדרך, כדי להזכיר שוב ושוב ולמי שיעז לשכוח שיש מי שעיניהם נשואות אלנו, שצריך, ניתן וחייב לצאת למקומות שנשכחו, לתת סיכויי לילדים לצאת מהפינות אליהם הם נדחקו, שחובה עלינו לתת הזדמנות לבני העיר לחיות בה, להתבסס בה ולממש את חלומותיהם. זה התפקיד שלי ואם הציבור יחליט להצביע לאשדוד אחת, אני מאמין שאוכל ליישם אותו בהצלחה.

כיזם עלולים להיות לך ניגוד עניינים?

לכאורה כן, כי יזם אשר מבקש לבנות, בדרכו הוא צריך לעבור דרך ועדת בניין ערים של העירייה. ומכאן יש חשש שהוא ינצל את מעמדו או כוחו כדי לקדם את האינטרסים האישיים שלו.

בפועל, כל נושא שקשור אלי באופן ישיר או עקיף אסור שידון בעירייה ולו בשל לזות שפתיים. הצדק לא צריך רק להיעשות אלא גם להראות לציבור. לא מספיק להתכוון לדברים, צריך למנוע מהם כל אפשרות להתקיים. מכאן שכל נושא כזה עליו להיות נדון בוועדה מחוזית בעיר באר שבע ולא בעיר אשדוד.

אבל תמיד יהיו ציניקנים שיחפשו את הקץ'...

נכון ציניקנים היו ותמיד יהיו, אבל ברור גם להם שדווקא כאיש ציבור וכמשפטן אני יעמוד תחת זכוכית מגדלת הרבה יותר מאי פעם, ברור שלא אסכן את מה שעשיתי ובניתי עד היום כידי חלילה לנגוע במעשים פליליים. לא עשיתי זאת מעולם, לא אעשה זאת גם אם אהיה רעב ללחם ובטח לא כשיש לי יותר מידי מה להפסיד.
כשאתה נכנס למערכת פוליטית, מעטים הם המפרגנים במערכת, הרבה מאוד אנשים יחכו לי בפינה ואני מבטיח לך ולהם שהם ימשיכו להישאר שם. מבחינה כלכלית מילאתי את הצרכים שלי ושל ארבעת ילדי, היום חובה עלי למממש את הזכות שניתנה לי משמיים, את האפשרות שניתנה לי להקדיש כבר בגיל צעיר את כל כוחי, מרצי, את הניסיון שצברתי כדי ללכת עם הלב ולעשות למען אלו שמזלם שפר פחות.

כאדם מאמין אני רואה בכך ציווי, כאזרח אני רואה בכך חובה וכבן העיר - אני רואה בכך זכות.

זאת הדרך שבחרתי וכל מי שנותן לי את האפשרות לנסות ולהגשים אותה, הוא שותף מלא בה.

הופתעת מהאהדה הגדולה שזכית לה?

האמת שכן, הופתעתי מהנכונות של אנשים לקום ולעשות שינוי. אנשים מחפשים משהו אמיתי שידבר אליהם ואשדוד אחת מדברת מהלב. בכל אדם יש את הניצוץ שמחכה להתפרץ, בכל אחד מאיתנו יש את הנשמה היהודית שרוצה לעזור לאחר. זה טבוע ב DNA שלנו וכל מה שבסה"כ עשיתי זה להתוות את הדרך. אני עושה מה שרבים מאיתנו רוצים ורצו לעשות, משהו חברתי אמיתי. הזכות היא לא שלי, אלא של האנשים שהצטרפו ומצטרפים כל יום. 

אייך אתה מאפיין את הרשימה שלך למועצת העיר?

אנשים עם נשמות גדולות, כאלו שחסד ונתינה עבורם הם דרך חיים. שלבנו אנשי אקדמיה, עם אנשי שטח, צעירים עם בעלי ניסיון בעולם הפוליטי. כאלו שמוכנים להרתם מזמנם בהתנדבות מלאה למען עשייה ציבורית.

שנה טוב צחי

שנה טובה גם לך, לכל תושבי אשדוד ולכל בית ישראל

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה