מתמודד נפש סולק מההוסטל שנמצא בלב שכונת מגורים - ושהה יומיים כמו כלב בחוץמסיבה שאיננה ברורה, מתמודד נפש בן 45 סולק מההוסטל בו דר ברובע י"א בעיר, זאת בזמן שהאיש נחשד כי נדבק בקורונה ועליו לשהות בבידוד - כך לדברי תושבת העיר המתגוררת בסמוך. האישה ניסתה לעזור לו, אולם מאמציה לסיוע מול כל גורם אפשרי נפלו לטענתה בתוהו, והאיש נותר ברחוב למשך יומיים. בעירייה הפנו למשרד הבריאות, שהפנה למשרד הרווחה - שם ככל הנראה ניסו כביכול להשתיק את המקרה, והואילו לעדכן לאחר פניית אשדוד נט, שהותר לדייר לשוב להוסטל. במקביל, פרסמה התושבת את הדברים בפייסבוק, ובתגובה, אישה שהציגה עצמה כמדריכה בהוסטל הפנתה את האחריות גם אל התושבים המתגוררים בסמוך וכתבה: "איפה הייתם כשראיתם כל שני וחמישי אמבולנסים מפנים מדריכים שנדקרו הוכו באלימות קשה?"

ההוסטל לפגועי הנפש נמצא בלב שכונת מגורים ברובע י"א

סולק מההוסטל. צילום באדיבות תושבת העיר

תושבת העיר המתגוררת בסמוך להוסטל למתמודדי נפש ברובע י"א בעיר, פנתה השבוע למערכת אשדוד נט וסיפרה כי אחד הדיירים (45) סולק מההוסטל מסיבה שאיננה ברורה ולמשך כמעט יומיים הוא שהה מותש ומיואש ברחוב, סמוך לפתח ביתה, כשאין לו לאן ללכת.

לדבריה, נאמר לה על ידי צוות ההוסטל כי על האיש היה לשהות בבידוד מאחר וקיים חשד שנדבק בקורונה. "ממה שהבנתי" - היא אומרת, "הוא לא הרגיש טוב ביום ראשון והלך לבצע בדיקה. הוא טוען שיצא שלילי, אבל המנהל והצוות טוענים שעליו להיות בבידוד".

מודאגת, פנתה האישה לכל גורם אפשרי בניסיון להבין כיצד ייתכן שהאיש נזרק כך לרחוב, אולם כל מאמציה נפלו לטענתה בתוהו. "לא יכול להיות שהמערכת כל כך אטומה" - היא אומרת. "משמונה בבוקר אני בטלפונים, עם מי לא דיברתי, וכולם מגלגלים את זה מאחד לשני. פשוט נשבר הלב". 

היא מספרת כי ערכה עימו בירור, ונודע לה כי משפחתו איננה בתמונה אף היא. בינתיים, נכמרו רחמיה עליו והיא ניסתה לסייע לו כפי יכולתה. "הוא בן אדם מאוד נחמד ועדין" - היא אומרת. "הוצאנו לו אוכל ושתייה שלא יתייבש, וכבל מאריך כדי שיוכל להטעין את הטלפון".

"הוא נראה מותש וגמור" - הוסיפה. "אם הוא לא היה חשוד לקורונה הייתי מנסה לעזור יותר. הבן אדם לא יכול להישאר ככה, הוא מיואש. איך יכול להיות שמסלקים אותו מההוסטל? הרי הוא אמור להיות תחת השגחה בגלל שהוא מטופל בבריאות הנפש".

אשדוד נט פנה לאיש בניסיון להבין מדוע לטענתו סולק מההוסטל וכך הוא השיב: "ביקשתי בצורה מאוד יפה ומכובדת את הטלפון שלי כדי לדבר עם המשפחה (זה נהוג שהם לוקחים ככה את הטלפון) אבל המדריכה התעצבנה עליי. היא התקשרה למנהל, והוא איים שאכנס לבידוד אחרת אעוף מההוסטלהתעקשתי בכל מקרה לקחת את הטלפון, והחליטו לסלק אותי".

בעקבות סילוקו, פנינו לקבל את התייחסותה של עיריית אשדוד, שהסירה מעליה כל טיפת אחריות והעבירה אותה למשרד הבריאות, שטען אף הוא כי ההוסטל אינו באחריותו אלא באחריות משרד הרווחה - שם לא טרחו אפילו להשיב לבקשת ההתייחסות, ורק עדכנו כי הדייר הוחזר להוסטל, ככל הנראה, כדי להשתיק כביכול את המקרה.  

במקביל, פרסמה אותה תושבת מודאגת את הדברים בפוסט בפייסבוק תוך שהיא מותחת ביקורת חריפה על התנהלות הרשויות וההוסטל. שם, בפוסט הואילה להשיב לה אחת המדריכות בהוסטל (כך לטענתה). מדבריה עולה כי קיים חשש של מסוכנות לציבור מצדו של האיש ולטענתה הוא אינו סולק, אלא יצא מההוסטל על דעת עצמו. 

"אותו דייר הצית את ההוסטל הקודם שלו ותחנת דלק" - כתבה המדריכה, "אותו דייר פרץ את המשרד ואת הארון באיומים על מדריכה. אותו דייר יצא מההוסטל לפני כמה חודשים ואז התחנן שנחזיר אותו. הוא חזר על תנאי".

המדריכה הוסיפה והמשיכה לתאר תמונת מצב חמורה בקשר למתרחש בין כותלי ההוסטל, המעלה תהיות קשות לגבי התנהלותו ויכולתו להשתלט על הדיירים מתמודדי הנפש ולטפל בהם, תוך שהיא מפנה את האחריות גם כלפי התושבים המתגוררים בסמוך - שכאמור לא ביקשו שיקימו להם הוסטל מתחת לאף. 

"איפה הייתם כשראיתם ניידות כל שני וחמישי ואמבולנסים מפנים מדריכים שנדקרו, הוכו באלימות קשה, שנפגע להם רכוש וכל שני וחמישי ישבו במוסכים לתקן את הרכבים שלהם" - כתבה, "איפה הייתם אותם יפה נפש אז?"

"אני אענה לך" - הוסיפה, "הייתם בבית עם הילדים, שתיתם קפה, או סתם התעסקתם בדברים שלכם, בזמן שאותם אנשי צוות נאלצו להתמודד לבד מול המערכת שאומרת שאין מה לעשות. אנחנו הם חסרי האונים שלא יכולים לעשות כלום חוץ מלחייך כשמכים ודוקרים אותנו ומאיימים על החיים שלנו. ולחזור כל יום לאותה עבודה כי גם לנו יש משפחות שאנחנו צריכים לפרנס". 

ממשרד העבודה והרווחה נמסר לאחר פרסום הכתבה: 

"הדייר חזר להוסטל ונמצא בבידוד לאחר שנחשף לחולה מאומת. מדובר בדייר עצמאי שהחליט לעזוב את ההוסטל לאחר שהובהר לו שהוא חייב לשהות בבידוד במטרה לשמור על בריאותו ובריאות הדיירים האחרים במקום.

לאחר מאמצי שכנוע של צוות המסגרת, המחלקה לשירותים חברתיים בעיר ובני משפחתו, הדייר נאות לשוב למסגרת וכעת הוא מטופל על ידי הצוות המקצועי. עוד מבקשים להדגיש כי לא מדובר במסגרות של מתמודדי נפש כי אם אנשים עם מוגבלות המטופלים על ידי משרד העבודה והרווחה".

עיריית אשדוד בתגובה: "הוסטל עופרים באחריות משרד הבריאות ולא באחריות עיריית אשדוד".

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('c74a84eb-d6cf-4426-9240-e471754c3d0c','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18157);},15],[function() {setImageBanner('c74a84eb-d6cf-4426-9240-e471754c3d0c','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18157);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה