הגנים הפרטיים נחנקים: "למרות הנחיות פיקוד העורף, העירייה כופה עלינו הנחיות משלה"


להאזנה לתוכן:

בעוד ילדי אשדוד חזרו כולם אל המסגרות, ילדי הגנים הפרטיים שנמצאים תחת פיקוח אינם יכולים לשוב לפעילות מלאה, אלא בתוך מרחבים מוגנים – כך לטענתם על פי החלטת עיריית אשדוד שסותרת לכאורה את הנחיות פיקוד העורף: "אם זה יימשך ככה גם בחודש הבא, אנחנו נאלץ לסגור". העירייה בתגובה: "אם הצוות בגן יודע להעביר את כמות הילדים השוהה בגן בבטחה למקום מוגן תוך 45 שניות, אין מניעה לקיים לימודים במסגרות"

גן ילדים. צילום ארכיון

אחרי למעלה מחודש שהיו סגורים, בעלי הגנים הפרטיים וההורים סוף סוף ראו בשבוע שעבר את האור שבקצה המנהרה עם הנחיות פיקוד העורף שהתעדכנו והחזרה המדורגת ללימודים שהובילה עיריית אשדוד.

זה הרגיש שהינה עוד רגע חוזרים לשגרה, ואכן ביום חמישי האחרון הם קיבלו את הבשורה שמעתה יוכלו להפעיל את הגנים שיש בהם ממ"ד וכיתות הנמצאות בסמיכות למרחבים המוגנים.

הצוותים וההורים שמחו עד מאוד, חלק כבר החלו בהתארגנות לקליטה המחודשת של הילדים, אלא שלא עברה יממה מאז והעירייה לטענתם - חזרה בה מהחלטתה.

"בדקה ה-90 שלחו לנו הודעה בקבוצה של הפיקוח שהעירייה חזרה בה ולא מאשרת את הפעילות בכיתות סמוכות לממ"ד אלא רק בממ"ד" – משתפת בעלת גן בעיר. "זה לא נותן מענה אפילו לא ל-10% מהילדים בגן וההורים מתחילים לנטוש למשפחתונים שאינם מפוקחים".

"באמת שאנחנו לא מצליחים להבין את פשר העניין, הרי פיקוד העורף אישרו את החזרה לשגרה והעירייה בעצמה אפילו החזירה את כולם" – היא הוסיפה. "לצערי אם המצב יימשך ככה גם בחודש הבא, אנחנו נאלץ לסגור את הגן".

לדבריה, מדובר בעשרות גנים מפוקחים שלכאורה נאסר עליהם לשוב לפעילות מלאה מאחר והם כפופים למרותה של העירייה שבאופן לא ברור מונעת מהם את החזרה לשגרה. כאן המקום לציין שבשונה מהגנים העירוניים, הם אינם מתוקצבים מכספי הציבור כך שהם נושאים במלוא הנטל.

לצד זאת, יש לומר שההורים נואשים ומשוועים לחזרה למסגרות כדי לשוב לאיזושהי שגרה מצדם אחרי למעלה מ-40 יום. "זה אבסורד" – אומרת בעלת הגן. "כשפניתי למפקחת והסברתי לה את החששות שלי, היא אמרה לי שהיא מצטערת ושאין לה איך לעזור. מצד שני, חטפנו איומים שאם נחרוג מההנחיה נקבל צו סגירה. פשוט ביזיון!".

תגובת עיריית אשדוד:

"הנחיות פיקוד העורף התקפות לאשדוד, מנחות לאפשר פתיחת מוסדות חינוך תחת ההנחיה הבאה: "ניתן לקיים פעילות חינוכית במקום שאפשר להגיע ממנו למרחב מוגן תיקני בזמן התגוננות"  (מצ"ב צילום ההנחיה).

על פי הנחיות פיקוד העורף, מרחב מוגן תקני הוא ממ"ד, ממ"ק או מקלט, ולמען שלום הילדים, עיריית אשדוד עומדת על כך שהנחיית פיקוד העורף תקוים.

בגנים הפרטיים, האחריות לאכיפה היא של הנהלת הגן ובפיקוח ההורים שכמובן מחויבים לוודא ששלום הילדים מובטח. אם הצוות בגן יודע להעביר את כמות הילדים השוהה בגן בבטחה למקום מוגן תוך 45 שניות, אין מניעה לקיים לימודים במסגרות.

הדעת נותנת שלא ניתן לעשות זאת עם תינוקות וילדים מתחת לגיל 3 ולכן מחלקים לקפסולות, או מגדילים משמעותית את הצוות, כך שכל איש צוות יהיה אחראי על כמות קטנה של ילדים. כל פתרון אפשרי ובלבד שההנחיה תישמר, והילדים יהיו במיגון בזמן. 

לגבי תינוקות ממש, הרי ברור שהמצב עוד יותר מורכב. כמעט בוודאות לא ניתן בזמן הזה להספיק להעביר יותר מתינוק אחד לממ"ד בזמן אזעקה, לכן ההנחיה לשהות בממ"ד.

אנו בתקופה מורכבת ומטלטלת מהרבה בחינות. חובתנו לשמור על ההנחיות ולמנוע חס וחלילה אסון, גם במחיר של אי נוחות זמנית להורים. כבר נוכחנו לדעת יותר מפעם אחת שהנחיות פיקוד העורף מצילות חיים".

 
$(function(){ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('5dc2fa45-587e-4ecb-a6b0-1d4fee26dd22','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'אייטם לוח אשדוד נט 525*60',525,78,true,18157,'Image','');},15],[function() {setImageBanner('5dc2fa45-587e-4ecb-a6b0-1d4fee26dd22','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'אייטם אירועים 525-60',525,78,true,18157,'Image','');},15]]);})
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה