פרס העיר הירוקה בישראל הוענק לאשדודביום שלישי הוכרזה אשדוד לעיר הירוקה לשנת 2013! כך קבעה ועדה ציבורית במסגרת תחרות קלינטק שבחנה 40 רשויות אשר בחרו להתמודד בתחרות היוקרתית. גם בשנת 2012 זכתה אשדוד בעיר היפה והירוקה של המועצה לישראל יפה. רצף הזכיות אינו מותיר ספק, אשדוד ביצעה מהפך גם בתחום איכות הסביבה והקיימות. בשבוע האחרון 5 מהחופים באשדוד הוכרזו כזכאיות לתו הדגל הכחול ותצטרפנה לשני חופים שזכו בו אשתקד

אשדוד, העיר החמישית בגודלה בישראל, מובילה באימוץ עקרונות פיתוח בר קיימא ובשיפור מתמיד באיכות חיי תושביה. הנהלת העיר גיבשה אסטרטגיה לשימוש מושכל ואחראי בנכסיה הטבעיים של העיר, בשימורם וכן בפיתוח תשתיותיה. אסטרטגיה זו מיושמת הלכה למעשה בשטח. בעירייה מסבירים שהשינוי הגדול כיום היא במודעות הגבוהה של התושבים לנושא קיימות אשר מתחיל כבר בגני הילדים ומטפס עד שכבות הבוגרים י"ב.

בחירת הרשויות הירוקות נעשתה על בסיס הפעילות הסביבתית שבוצעה בשנה האחרונה על ידי כל רשות, בהתאם ל-11 מדדים: התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה, מחזור והפרדת פסולת, מים ושפכים, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, בניה ירוקה, גינון, חינוך סביבתי, חזות פני העיר,מסחר ותעשיה ירוקים, טיפוח שטחים ציבוריים וטבע עירוני וניהול עירוני בר קיימא. לשכלול התוצאות הוסיפה הוועדה, לראשונה, גם נתונים אובייקטיביים שנאספו מרשות המים והחשמל, המשרד לאיכות הסביבה והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בנוגע לצריכת חשמל, מים וייצור פסולת לנפש. נתונים אלה מהווים אינדיקציה לאפקטיביות הפעולות שננקטות על ידי הרשויות המקומיות.

אחת הכותרות הכריזה על אשדוד כעיר העתיד של ישראל, לאחר שנבחרה לעיר מודל לתחבורה ירוקה, ויושקעו בה כרבע מיליארד שקלים בפיתוח תחבורה בת קיימה שתעמוד בתקנים אירופיים. המשמעות: אשדוד תהנה ממערכות תחבורה מהמתקדמות בעולם, מרשת תשתיות משודרגות וסביבה עירונית איכותית שיהפכו את העיר למודל חיקוי לשאר הערים בישראל. "הזכייה של אשדוד מהווה הישג חסר תקדים לאור הנתונים הפיזיים של העיר, הכוללים מפעלי תעשייה רבים ואת נחל לכיש אשר היה מזוהם לאורך שנים" אומרים בעירייה ומציינים את הארגונים 'ירוקים' אשר נאבקו חדשות לבקרים באמצעות תביעות משפטיות וקנסות שהושתו על העירייה, את שבילי האופניים ומסלולי ההליכה המעטים בעיר ובעיקר את חוסר המודעות הציבורית בנושא הקיימות בקרב התושבים.

רודולף (רודי) ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק לשעבר שנלחם בפשיעה, טען שהתגובה לאבן הנזרקת לחלון דומה לתגובה לאירוע פשע חמור ובזכות התפיסה הצליח לצמצם באופן ניכר את הפשיעה בעיר ולעלות את תחושת הביטחון. לפני כחמש שנים מצבה של אשדוד לא היה טוב בנושא איכות הסביבה. בתחילת 2008 היו רק 250 פחי שביל ואילו בסוף 2009 היו כבר קרוב ל-3,000. ראש העיר ד"ריחיאל לסרי, מסביר שזאת הייתה התפיסה בתחילת הדרך והמהפכה התבצעה כאשר ניתנו לתושב הכלים והתשתית המתאימה לשמירה על הניקיון, עוד לפני הדרישה לשמור על הסביבה הקרובה.

עם כניסתו לתפקיד ראש העיר, לפני כחמש שנים, בנה ד"ר לסרי תוכנית אב הכוללת בתוכה את התוכנית האסטרטגית להפחתת זיהום אוויר והגנה על האקלים, הבריאות, הבנייה הירוקה, תרבות הדיור, שיקום נחל לכיש, חופי הרחצה, צמצום צריכת המים, טיפול בקולחין, התייעלות אנרגטית, עידוד השימוש בתחבורה ציבורית, מדיניות מחמירה בנושא חומרים מסוכנים, טיפול בפסולת ותקנות לבנייה ירוקה. בנוסף, מדגישה התכנית היבטים חברתיים וקהילתיים של חינוך ירוק. עיריית אשדוד הכינה תוכנית אב לתחבורה מקיימת וזכתה בקול קורא לבחירת הרשות המקומית שתשמש "עיר מודל למערכות תחבורה בר קיימא" בהיקף של 220 מיליון ₪.

שיתוף הציבור ורתימתו לאימוץ אורח חיים מקיים הם מטרות מרכזיות בדרך להטמעת תרבות של מיחזור, שימור, טיפוח ושמירה על סביבה נקייה ואורח חיים בריא. נושאי הקיימות הוכנסו לתוכנית הלימודים השנתית בכל רבדיה של מערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית. כמו כן, מתבצעת פעילות הסברתית רחבת היקף בשיתוף עם איגוד ערים לאיכות הסביבה והחברה העירונית לתרבות הפנאי.

דוגמא נוספת היא נחל לכיש אשר היווה אייקון וסמל למשאב טבע שהפך מירוק לשחור ומזוהם ושפכים תעשייתיים הוזרמו אליו ללא הפסקה. כיום לאחר עבודה מאומצת ומשותפת של עיריית אשדוד וארגוני הסביבה הפך להיות דוגמא ומודל ליכולת של רשות עירונית לקחת אחראיות ולהשקיע משאבים רבים שכללו בניית תוכניות שנתיות, ליצור תשתית פיזית לעצירת שפכים ושמירה על הנחל, בניית מערך פיקוח  ואכיפה לאורך מרבית שעות היום שמצליחות לאתר את המפעלים המזהמים  ומיד לפעול כנגדם.

לאחרונה התקבל בלשכת ראש העיר מכתב מהפורום לאיכות הסביבה, לאחר חמש שנים של עשייה משותפת בנושא, יחד עם עיריית אשדוד, המציין לחיוב את המהפכה בטיפול ובשיקום נחל לכיש . יו"ר הפורום, שלח מכתב הערכה לראש העיר ד"ריחיאל לסריעל פועלו וההשקעה אשר מביאים גם תוצאות. הפרמטרים הנמדדים מידי חודש לכל אורך נחל לכיש מצביעים על השינוי הגדול. "בעבר המסכים היו נצבעים בצבע אדום המסמל זיהום כבד והיום המסכים ירוקים עם ערכים נמוכים מאוד הפחותים מנחל הירקון" אומרים בעירייה.

אי אפשר לתאר את המהפכה שעברה על אשדוד מבלי לציין את הפרויקטים החשובים ביותר במהלך: המיחזור והפרדת פסולת במקור. אשדוד מסמנת גרף עלייה של מיחזור בכל סוגי החומרים. כלי אצירה רבים מפוזרים בעיר ואשדוד ממחזרת הכל – בגדים (למיחזור ולשימוש חוזר), בקבוקים (פלסטיק וזכוכית), עיתונים, קרטונים, סוללות ומוצרי חשמל ואלקטרוניקה. היקף המיחזור הולך וגדל בהתמדה, מה שמלמד על מודעות הולכת וגוברת לערכי סביבה ולמשאבי הטבע.

מיזם הפרדת הפסולת לשני זרמים הוא למעשה המיזם המורכב והיקר ביותר שאשדוד מעורבת בו. לא פחות מ-60 מליון ₪ כולל המיזם ואשדוד היא העיר הגדולה בישראל שמשמשת בו כעיר מודל. את המיזם התחלנו לפני כשנתיים, בפעילות רב מערכתית משותפת עם המשרד להגנת הסביבה, ובחודש אפריל השנה כבר כל בתי האב באשדוד יהיו במיזם. כלומר: כל תושבי אשדוד יפרידו פסולת כבר בביתם ויתרמו את חלקם לשימור על סביבה נקייה ובריאה.

היקף מהפכת המיחזור וההפרדה במקור כבר נראית בעיר. מאות מיכלי מחזור וכלי אצירה לכל סוגי הפסולת מפוזרים בעיר, במרכזי הרבעים, בסמוך למרכזי המסחר ובנייני המגורים, תוך בניית מתחמים מוגדרים והפעלת מערך הסברה אינטנסיבי בקרב התושבים ובבתי הספר. כיום ניתן לזהות כי הרגלי התושב השתנו מקצה לקצה, וככלל התושב מבצע הפרדה כבר בבית ומגיע עם הפריטים למרכז המחזור הסמוך לביתו.

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('8130a430-2852-4468-b7b7-ff8b7b1c2183','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18478);},15],[function() {setImageBanner('8130a430-2852-4468-b7b7-ff8b7b1c2183','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.png',1808,'',525,78,true,18478);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה