ילדים בעלי לקויות למידה סובלים ממצב לקוי של מערכת החינוךילדיכם אובחן כתלמיד בעל לקויות למידה? למרות הרצון טוב של בתי הספר, מערכת החינוך לא ערוכה לסייע לתלמידים עם ליקויי למידה. נתונים אלו הוכחו על ידי סקר נרחב של אגודת ניצן, לקראת יום ההתרמה השנתי של אגודת ניצן ושל ארגוני החרשים שיתקיים יום ד', 26 בדצמבר.

לקות למידה הנה קושי ברכישת מיומנויות  למידה בסיסיות, על רקע נוירולוגי.
אין הכוונה לקשיי למידה הנובעים מפיגור שכלי, פיגור סביבתי או מבעיות רגשיות מכבידות.  היקף התופעה, להערכת המומחים כ-10% מכלל האוכלוסייה מתמודדים עם לקות למידה כלשהי. ילדים ובוגרים אלה יכולים ללמוד ולהשתלב במסגרת החינוך הרגיל, תוך קבלת סיוע מתאים. כ-2% מהם זקוקים למסגרת החינוך המיוחד.

בסקר שנערך בקרב הורים, של אגודת ניצן (קידום ילדים ובוגרים עם ליקויי למידה ו/או הפרעת קשב)
נבחנה מידת היערכות מערכת החינוך לטפל בקשיי ילדיהם, נמצא כי:

32% מההורים סבורים כי מערכת החינוך לא ערוכה כלל לסייע לתלמידים עם ליקויי הלמידה.
 59% מההורים סבורים שמערכת החינוך ערוכה לסייע באופן חלקי.
רק 7%  בלבד מההורים סבורים שהמערכת ערוכה לכך.
 2% מההורים לא יודעים.

האם בית הספר מסייע לילדיכם?
63%  מההורים סבורים שבית הספר משתדל לסייע לילדם.
 36% סבורים שביה"ס לא כל כך משתדל, או אינו משתדל.
 1% מההורים אינם יודעים. ממצא חיובי זה הינו מפתיע! יכול להצביע על העובדה כי קיים פער בתפיסת ההורים את ביה"ס שבדרך כלל משתדל עם האמצעים שלרשותו, לעומת מערכת החינוך שאינה ערוכה דייה בכדי לסייע לבתי הספר.

האם בית הספר מיישם את המלצות האבחון
32 % מההורים חושבים שביה"ס מיישם באופן מלא את המלצות האבחונים, שניתנו לילדיהם על ידי מאבחני לקויות הלמידה ו/או הפרעת הקשב.
54% חושבים שביה"ס מיישם את המלצות האבחונים באופן חלקי בלבד.
 9% חושבים שביה"ס כלל אינו מיישם את ההמלצות.
5% מההורים אינם יודעים.

האם בית הספר משתף את ההורים בקשיי הילד?

41% מההורים מדווחים שביה"ס משתפם בקשיי הילד הקשורים ללקויות הלמידה ו/או הפרעת הקשב בזמן אמת (19% טוענים שבאופן קבוע, 22% - לעיתים קרובות)
 34% מההורים הטוענים כי ביה"ס משתף אותם רק מידי פעם
 25% מההורים אשר חשים נתק ומדווחים שביה"ס אינו משתפם (14% - כמעט ולא משתף, 11% - כלל לא משתף).

סיוע אחרי שעות הלימודים
91% מההורים משתפים את ביה"ס בסיוע שהם מעניקים לילד/ה מחוץ למסגרת הלימודים
 (69% - משתפים באופן מלא, 22% - באופן חלקי).
9% מההורים מדווחים כי הם כלל אינם משתפים בעניינים אלה את ביה"ס.

לדברי עפרה אלול, יו"ר אגודת ניצן: "ממצאים אלו מלמדים על פער בין הרצון הטוב של בתי הספר לסייע לתלמידים עם ליקויי הלמידה לבין הנעשה בפועל בשטח. למרות ההתפתחות הרבה שחלה בשנים האחרונות בשדה ובמחקר והעובדה שכיום יודעים כיצד לסייע לתלמידים הללו, ההורים חשים שאין אפשרות לסמוך על מערכת החינוך, המלצות האבחונים לא מיושמות באופן מלא וחלקם אף אינם מקבלים דיווח בזמן אמת באופן קבוע ושוטף על קשיי ילדיהם. מערכת החינוך תשכיל לעשות, אם תהפוך את ההורים לשותפים פעילים היכולים לסייע לקידום ילדם ובכך תשיג תוצאות טובות יותר".

דר' מלי דנינו, מנכ"לית אגודת ניצן: מציאות מורכבת זו תורגמה באגודת ניצן לפעילות ענפה ברמה הארצית אשר במרכזה עומדים שירותי סיוע, הממוקדים בהורים. לצד אנשי המקצוע של האגודה פועל בשנה האחרונה פרויקט התנדבותי, ששמו: 'יועצים למען הורים', בשיתוף גמלאי אגודת היועצים החינוכיים בישראל במסגרתו מלווים ומסייעים למשפחות הנמצאות בקושי משמעותי עם מערכת החינוך. פורטל חדש באינטרנט להורים, מספק מידע חשוב להורים ומענה מהיר לקשיים ולשאלות (כתובת: http://www.nitzan-israel.org.il). קו פתוח להורים לשאלות בתחומי אבחון, טיפול, דיאלוג עם ביה"ס והקשר עם גורמים בקהילה.

מצבו של הסניף באשדוד
 50 תלמידים ממשפחות מעוטות יכולת משתתפים בהוראה מתקנת בקריאה ובכתיבה, מקבלים טיפול רגשי ומאובחנים. רונית בן סימון, מנהלת סניף ניצן אשדוד מעדכנת: "מערכת החינוך באשדוד עושה מאמצים רבים לתת מענה הולם לתלמידים לקויי למידה בכיתות הרגילות. כיום בתי הספר מודעים לקשיים האובייקטיביים של התלמידים, ומשום כך מתנהל שיח אחר בחדרי המורים. עם זאת, נדרשת עדיין עבודה משמעותית בקרב מורים רבים לשם הבנת הקשיים איתם מתמודד התלמידים עם ליקויי הלמידה, מהות האבחונים, המטרות, יישום ההתאמות ודרכי ההתמודדות בכיתה".

בן סימון מוסיפה: "סניף ניצן אשדוד תורם לקהילה באופן קבוע, ללא השתתפות בעלויות מצד גורמים אחרים בעיר או מצד ההורים. בקיץ האחרון הסתיים פרויקט של שנתיים בבית ספר "שקמים" בעיר, בו 35 תלמידים מתקשים מכיתות ג'-ד' עברו הוראה מתקנת בקריאה ובכתיבה, קיבלו טיפול רגשי באמצעות בע"ח ואובחנו בסיום התהליך. השנה, פרויקט זהה מתקיים אחה"צ בסניף ובו משתתפים 50 תלמידים ממשפחות מעוטות יכולת, כולל הדרכת הורים".

הסניף באשדוד מספק מגוון שירותים לתלמידים ולהוריהם, הכוללים:  איבחונים פסיכו-דידקטיים, שיעורי הוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה, ייעוץ וטיפול רגשי, הכנה לבגרויות, ליווי וסינגור הורים בבתי הספר, קבוצות תמיכה להורים ואמון הורים פרטני/זוגי. בסניף פועלים אנשי מקצוע לטובת ההורים, שיכולים להתייעץ בכל דבר ועניין, למשל: מתי לבצע אבחון? איזה אבחון? איך אפשר לעזור לילד בבית? איך לגייס את צוות בית הספר לעזור לילד שלי? איך נבחין בין לקות למידה לבעיית קשב? איך והיכן מאבחנים בעיית קשב וריכוז? ועוד. 

 

כתובת ניצן אשדוד: רח' ברנר 24, 
טלפון: 08-8544455,
                                         פקס: 08-8662381,                                          
 כתובת מייל: [email protected]

 

יום ההתרמה לניצן מתקיים במשותף עם ארגוני החרשים  ייתקיים  ביום ד' 26.12.12

                ניתן לתרום באמצעות SMS עם הספרה 10 למספר 2255.      

 

מיהי אוכלוסיית לקויי הלמידה?

ילדים עם לקויות למידה הנם לרוב בעלי פוטנציאל שכלי ממוצע ומעלה, אשר מתקשים באחד או יותר מן המיומנויות האקדמיות: קריאה, כתיבה, כתיב או חשבון. קשים אלה עלולים, מן הסתם, לגרום להנמכה בתפקוד בכל מקצועות הלימוד. הנמכות-תפקוד אלה נשענות על קושי באחד או יותר מן המנגנונים הקוגניטיביים הבסיסיים הבאים:

  • תפיסה ועיבוד חזותיים – הבחנה בפרטים, בסמלים גרפים, בכיוונים, בין דמות לרקע וראיית   השלם על חלקיו.
  • תפיסה ועיבוד פונולוגיים – הבחנה בין צלילים דומים, זיהוי ובידוד צליל מתחילת מילה ומסופה, פירוק ומיזוג מילה ממרכיביה הצליליים ויכולת השמטת חלקים ממילה.
  • זיכרון חזותי ושמיעתי – זיכרון לטווח קצר וארוך, שליפה ממאגר זיכרון, זיכרון פעיל, זיכרון תוך כדי עיבוד וזיכרון עם ובלי משמעות.
  • שפה- היגוי, שליפה ושיום אוטומטי מהיר – אוצר מלים, תחביר ומורפולוגיה
  • קשב וריכוז – היפראקטיביות, תת פעילות ואימפולסיביות
  • עיבוד סנסורי – רגישות יתר חושית או תת-חושית
  • תפקוד מוטורי ותפקוד סנסומוטורי – מוטוריקה גסה ומוטוריקה עדינה
  • ליקויים בהתמצאות בזמן ובמרחב

 

אל הסממנים האלה נלווים היבטים רגשיים-התנהגותיים שהם תוצאה של הלקות, אך אינם הסיבה לה.

 

 
ScheduleRotate([[function() {setImageBanner('64e78f84-b879-40bd-be14-a3747053f741','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,true,18478);},15],[function() {setImageBanner('64e78f84-b879-40bd-be14-a3747053f741','/dyncontent/2017/6/5/ddc064ee-648d-4ba4-ad6e-72da51a98ff7.jpg',1808,'',525,78,true,18478);},15]]);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה