עו"ד פזית ונדל 052-4611123

לפרטים נוספים לחצו כאן

אודות

Photo

עו"ד פזית ונדל חברה בלשכת עורכי הדין משנת 2012.
עו"ד פזית ונדל, אשר צברה ניסיון וידע במגוון תחומים במשפט האזרחי, מעניקה ללקוחותיה ייעוץ וטיפול משפטי תוך מתן דגש על איכות, מקצועיות ויסודיות, והצבת טובת הלקוח במרכז.
לקוחות המשרד נהנים משקט וביטחון כי עיניינם מטופל באופן הטוב והמקצועי, בליווי צמוד ויחס אישי, ובשקיפות מלאה. 
עו"ד פזית ונדל מוסמכת לערוך ייפוי כוח מתמשך על פי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ"ב 1962.
עו"ד פזית ונדל השתתפה בהשתלמות מקיפה בניהול תיקי נזיקין, וסיימה קורס גישור במוסד הארצי לגישור.

ענייני משפחה

Photo

הסכמי גירושין

ניהול הליך גירושין בביהמ"ש הינו הליך יקר וארוך הגובה מן הצדדים מחיר אישי כבד.

התמונה הופכת מורכבת וקשה אף יותר במקרים בהם לבני הזוג ילדים קטנים שבעל כורחם מוצאים עצמם במרכזו של סכסוך, דבר המשפיע על המשך חייהם.

נוסף על כך, החוק להסדרת התדיינויות בסכסוכי משפחה תשכ"ה 2014 מחייב צדדים המעוניינים לסיים את הזוגיות ביניהם, להגיש תחילה בקשה ליישוב סכסוך בטרם יוכלו להגיש תביעה לביהמ"ש.   

בשנים האחרונות הסכם הגירושין הפך לכלי המועדף לניהול הליך גירושין יעיל. סיום הזוגיות באמצעות חתימה על הסכם גירושין מטיבה עם הצדדים הן מבחינה כלכלית, הן מבחינה נפשית והן מבחינה משפטית, כאשר הצדדים בהסכמה הדדית ביניהם ובסיועו של עו"ד מנוסה, מגיעים להבנות בנושאים שונים הנובעים מן הפרידה כגון חלוקת רכוש, מזונות, חלוקת זמני שהות של הילדים ועוד.

הסכם הגירושין יהיה תקף רק לאחר שיינתן לו תוקף של פסק דין ע"י ביהמ"ש או בית הדין, בפרוצדורה משפטית קצרה.

הסכמי ממון

הסכם ממון מאפשר לבני זוג לקבוע את אופן חלוקת הרכוש ביניהם במקרה של פרידה או מוות, כאשר קיים טווח רחב של אפשרויות, החל משיתוף רכושי מלא וכלה בהפרדה רכושית מוחלטת.

הקפדה על ניסוחו של הסכם ממון כהלכה מקנה לבני הזוג שקט וסוללת את הדרך לזוגיות מאושרת ונטולת דאגות ומתחים, ומצמצם משמעותית את הקשיים העלולים להתעורר במקרה של פרידה או מוות.

ניתן לערוך הסכם ממון טרם הנישואין, במקרה כזה ניתן יהיה לאשרו בפני נוטריון.

הסכם ממון שנערך לאחר הנישואים יאושר בבית המשפט או בבית הדין בלבד.

הסכם בין ידועים בציבור (הסכם חיים משותפים)

זוגות רבים מנהלים חיי זוגיות משותפים ללא נישואים.

במצב המשפטי הקיים בישראל, ידועים בציבור מוצאים עצמם במקרים רבים בחוסר וודאות באשר לזכויותיהם וחובותיהם הנובעים מן המערכת הזוגית בה הם נמצאים.

כך, בעוד שעל בני זוג נישואים חל הסדר איזון משאבים הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג 1973 אשר קבוע חלוקה שוויונית של כלל הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים ועד למועד הפרידה או הפטירה, הרי שבמקרה של סכסוך בין ידועים בציבור יהיה עליהם קודם כל להוכיח כי הם אמנם עומדים בסטאטוס של "ידועים בציבור, ע"י כך שיוכיחו קיומם של שני תנאים מצטברים:

(1) ניהול מסגרת של יחסי אישות כבעל ואישה.

(2) ניהול משק בית משותף.

הדרך היחידה הקיימת היום בכדי להסדיר את מערכת היחסים הכספית בין ידועים בציבור היא באמצעות עריכת הסכם חיים משותפים.

הסכם חיים משותפים הינו מתווה משפטי מוסדר וברור אשר מקנה לבני הזוג שקט נפשי, בטחון כלכלי ויציבות, ואשר ניתן לקבוע בו (בין היתר) הוראות ביחס לרכוש השייך לכל אחד מבני הזוג, הגנה על זכויות ילדי בני הזוג מקשר קודם וכיוצ"ב.

אין חובה לאשר הסכם בין ידועים בציבור בבית המשפט ותוקפו מרגע חתימת הצדדים עליו מתוך רצון חופשי, הסכמה והבנה. 

הסכם שלום בית

זוגות רבים הנקלעים במהלך חיי הנישואים למשבר תוהים האם הגיעה העת להיפרד. אולם החלטה על פירוק נישואים אינה החלטה קלה וטומנת בחובה שיקולים רבים, בייחוד כשמעורבים ילדים קטנים.

לזוגות המחליטים לתת הזדמנות נוספת למערכת היחסים ביניהם מומלץ מאוד לערוך ביניהם הסכם שלום בית בכדי למקסם את הסיכוי לשיקום הקשר. מטרת ההסכם הינה להביא לליבון המחלוקות ביניהם מחד, ולבנות מסגרת וכללים מנחים לפתרון בעיות ומחלוקות בעתיד מאידך.

הסכם שלום בית יכלול בתוכו גם הסכמות בענייני גירושין בייחוד בסוגיות כבדות משקל, וזאת למקרה ששיקום הקשר ייכשל. כך יתאפשר לבני הזוג לנהל הליך פרידה יעיל במינימום מאבקים משפטיים. 

צוואות וירושות

Photo

עריכת צוואה

במות אדם עובר עזבונו ליורשיו על פי דין, אלא אם אותו אדם הותיר אחריו צוואה, שאז יחולק עזבונו בהתאם להוראות הקבועות בה.

צוואה הינה מסמך משפטי בעל השלכות רבות ומשמעותיות ואחד המסמכים החשובים בחייו של אדם, באמצעותה קובע האדם מי יירש את רכושו לאחר פטירתו.

הנפוצה מבין סוגי הצוואות היא הצוואה בפני עדים. במקרה זה עו"ד עורך את הצוואה על פי הוראות המצווה אשר חותם על הצוואה בנוכחות שני עדים כשרים שאינם נהנים בצוואה. 

בכדי להגן על הצוואה ולמנוע את ביטולה, ישנה חשיבות עצומה בבחירת עו"ד מנוסה אשר יקפיד הן על ניסוח הצוואה כהלכה והן על בחינת מצבו האישי, הרפואי והנפשי של המצווה בעת עריכת הצוואה.

התנגדות לצוואה / הגנה על צוואה

העילות להתנגדות לצוואה קבועות בחוק הירושה וכל אדם בעל אינטרס לגיטימי רשאי להגיש התנגדות לצוואה.

חשוב להדגיש כי חזקה על צוואה כי הינה כשרה ולכן על העותר לבטלות צוואה מוטל הנטל לשכנע את ביהמ"ש בראיות מוצקות כי נפל בה פגם מהותי.

מטרתו של עו"ד שעורך צוואה היא להביא לכיבוד רצון הנפטר ע"י מימוש צוואתו ככתבה וכלשונה. על כן ישנה חשיבות עצומה בניסוח הצוואה באופן שיאפשר לעו"ד להגן על הצוואה ולמנוע אפשרות להביא לביטולה באמצעות הגשת התנגדות לקיומה. 

צוואה הדדית

סעיף 8 לחוק הירושה קובע כי בני זוג רשאים לערוך צוואות המסתמכות זו על זו, היינו צוואה אשר בני הזוג הסכימו על תוכנה והם עורכים אותה יחד, במסגרתה הם מורישים את רכושם זה לזו ולאחר מכן לצדדים שלישיים (או ישירות לצדדים שלישיים).

בשונה מצוואה "רגילה", צוואה הדדית מגבילה את יכולתו של מי מבני הזוג לשנותה. חוק הירושה קובע את התנאים לשינוי צוואה הדדית, תוך הבחנה בין שינוי הנעשה כששני בני הזוג בחיים לבין שינוי הנעשה לאחר פטירת אחד מבני הזוג.

מלכתחילה נולדה הצוואה ההדדית מתוך רצון והסכמה להסתמכות הדדית של בני הזוג, הרי שיש בה להקנות לבני הזוג שקט וביטחון ביודעם כי האינטרסים שלהם מוגנים בהוראות מוסכמות מה יעשה ברכושם המשותף לאחר פטירתם. מנגד, דווקא שזירת רצונם של בני הזוג זה בזה יכולה להוות חרב פיפיות כאשר בן הזוג שנותר בחיים מוצא עצמו במציאות אחרת המחייבת אותו לשנות את הצוואה. על כן ישנה חשיבות רבה לפנות לעו"ד הבקיא בתחום. 

צוואה בחיים

הרגע בו יידרש  אדם להחליט האם יוענק ליקירו הסובל ממחלה קשה טיפול רפואי מאריך חיים הינה אחת הסיטואציות הקשות והכואבות שיכולות להתרחש בחיינו.

הרוב מוחלט יודע כי במדינתנו המתת חסד אינה חוקית. אולם, לא רבים יודעים כי חוק החולה הנוטה למות, תשס"ו 2005  נועד לאפשר לאדם בהיותו בריא, לקבוע באמצעות מתן הוראות ברורות מראש,  את רצונו לקבל או שלא לקבל טיפולים מאריכי חיים.

דף ההוראות הנ"ל נקרא "צוואה בחיים" או "הוראות רפואיות מקדימות" והכנתו דורשת הקפדה ותשומת לב.

על פי ההגדרה בחוק, חולה הנוטה למות הינו אדם הסובל מבעיה רפואית חשוכת מרפא ותוחלת חייו, אף אם יינתן לו טיפול רפואי, אינה עולה על שישה חודשים.

רק לאדם אשר חתם על צוואה בחיים והגיע למצב בו הוא חולה הנוטה למות, תקום הזכות לסרב לקבל טיפול רפואי מאריך חיים, לרבות חיבור למכונות מאריכות חיים.

החוק גם מאפשר לאדם כשיר למנות אדם למיופה כוח אשר יהיה מוסמך לקבל במקום החולה החלטות בדבר מתן או אי מתן טיפול רפואי. נדרש לפרט בייפוי הכוח את התנאים והנסיבות בהן ייעשה שימוש בייפוי הכוח.

תביעות אזרחיות

Photo

תביעות כספיות

הגשת תביעה כספית דורשת תכנון ואסטרטגיה חכמה, תוך התחשבות והכרת האינטרסים של כל המעורבים. ככלל, נטל הראיה מוטל על כתפו של התובע ולכן מוטב לו כי כבר בשבלים הראשונים והמוקדמים של התיק ישכנע את בית המשפט כי תביעתו עניינית. לשם כך על התביעה להיות מנוסחת כדבעי תוך שהיא מבוססת על אדנים מוצקים שביכולתם לבסס עילת תביעה ולהוכיחה.בהכנת כתב תביעה יש ליתן תשומת לב גם לסכום התביעה. מעבר לעובדה כי אגרת בית המשפט אשר משולמת עם הגשת התביעה נגזרת מסכום התביעה, בכדי למקסם את הסיכוי שבית המשפט יקבל את התביעה במלואה, יש לבסס את סכום התביעה על ראיות ומסמכים באופן שישכנע את בית המשפט כי עסקינן בתביעה רצינית ומבוססת ולא בתביעת סרק "מנופחת".

תביעות חוזיות

מערכת יחסים חוזית מושתת על שני חוקים:  

חוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג 1973

חוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) תשל"א 1970.

כמו כן, מושפעת מערכת היחסים גם מפסקי דין רבים ומנחים שניתנו במהלך השנים בתחום דיני החוזים, המהווים אבני דרך לניהול תביעות חוזיות.חוק החוזים (כללי) מעגן בתוכו את מערכת היחסים ליצירת חוזה מחייב ובכלל זה את התנאים לכריתת חוזה, צורת החוזה, תנאי קיום החוזה, ביטול חוזה, פסלות חוזה, פגמים בחוזה ועוד.חוק החוזים (תרופות) נותן מענה למקרים בהם חוזה מופר.כאשר מתרחשת הפרת חוזה, זכאי הנפגע לתבוע את אכיפתו של החוזה או את ביטולו. בנוסף, זכאי הנפגע לדרוש פיצויים בשל ההפרה.הגשת תביעות מכוח דיני החוזים דורשת ידע ובקיאות משפטית רבה. 

לשון הרע

פרסום אמירה פוגענית אין בה, לבדה, כדי להוות עבירה על חוק איסור לשון הרע תשכ"ה 1965.החוק קובע בצורה מפורשת את התנאים לקיומה של עברת לשון הרע, והם נועדו לאזן בין חופש הביטוי לבין שמירה על שם טוב, שכן קביעה כי אמירה מסוימת מהווה לשון הרע משמעותה הגבלת חופש הביטוי שהינו עקרון חשוב ובסיסי במדינה דמוקרטית.בעידן הרשתות החברתיות בו אנו חיים, כאשר כל אדם יכול לגשת למחשב ומקלדת ולכתוב ולפרסם כל העולה על רוחו, חשוב להכיר את עמדת המשפט הישראלי בעניין לשון הרע.

החוק קובע כי כל אמירה שיש בה כדי לפגוע בשמו הטוב של אדם מהווה לשון הרע. אולם, על מנת לבסס עילת תביעה, נדרש להוכיח גם את פרסומה ברבים.החוק קובע כי נפגע יכול לתבוע פיצויים בעקבות נזק מוכח שנגרם לו וגם פיצוי ללא הוכחת נזק.הפיצוי ללא הוכחת נזק עומד על סך של 50,000 ₪, ואם יוכח כי הפרסום נעשה בכוונה לפגוע, יוכפל הסכום.

לנתבע עומדות מס' הגנות מפני תביעת לשון הרע הקבועות בחוק:

הגנת "אמת דיברתי" – על הנתבע להוכיח את האמת בפרסום ואת העניין הציבורי שעורר הפרסום.הגנת פרסום מותר – על הנתבע להוכיח כי הפרסום הינו חלק מרשימת הפרסומים הקבועה בחוק, שעל אף שהם מכילים לשון הרע ובעלי פוטנציאל לפגוע הם לא ייפסלו והמפרסם לא יואשם בהוצאת לשון הרע.הגנת תום הלב – על הנתבע להוכיח כי הפרסום נעשה בתום לב באחת מהנסיבות הקבועות בחוק.

ליקויי בנייה

מצאתם את דירת חלומותיכם, שילמתם את מיטב כספכם, קיבלתם מפתחות ונכנסתם לדירה, ואז החלום הפך לסיוט.ליקויי בנייה בדירות הפכו למכת מדינה, כאשר קבלנים נמנעים מלעמוד בהתחייבויותיהם על פי הסכם המכר ו/או נמנעים מלבצע את עבודתם בהתאם להוראות החוק והתקנים הרלבנטיים, ובכך מסבים לרוכשים נזק רב.אחריות הקבלן לתיקון ליקויי בנייה מוסדרת בחוק המכר (דירות), תשל"ג 1973.

החוק קובע שתי תקופות לאחריות הקבלן:

1)      תקופת הבדק – תחילתה עם מסירת החזקה בדירה ותקופתה בין שנה ל- 7 שנים, על פי מהות הליקוי.

2)      תקופת האחריות -   תחילתה עם סיום תקופת הבדק ותקופתה 3 שנים.

אחריות הקבלן על שלד המבנה נמשכת גם לאחר סיומן של שתי התקופות הנ"ל.רוכשי דירות רבים אינם מודעים לעובדה כי סירובו של קבלן לתקן ליקוי בתוך תקופת הבדק או האחריות הינה עבירה על החוק. חמור מכך, אם יבחרו רוכשי הדירות לתקן לבדם או באמצעות בעל מקצוע מטעמם ליקויי שהתגלה בדירתם בתוך תקופת הבדק או האחריות, הם פוגעים באחריות הקבלן ולמעשה פוטרים אותו מאחריות.בעוד שליקויי בנייה קוסמטיים נחשבים קלים וברי תיקון, ליקויים שמקורם בשלד הבניין הינם ליקויים חמורים מאוד שלעיתים מאוחר מדי או לא ניתן לתקנם.סוג נפוץ של ליקויי בנייה הוא ליקויי רטיבות, אשר הוגדרו ע"י בית המשפט כ"רעה החולה" של ליקויי הבנייה והם בעלי פוטנציאל להסב נזק חמור וממשי.לעיתים יתגלו בדירה ליקויים אשר אינם ברי תיקון, במקרה זה מומלץ לפנות לשמאי לצורך קבלת חוות דעת בעניין ירידת ערך הדירה.

תביעות לפירוק שיתוף במקרקעין

לעיתים מוצאים עצמם שותפים במקרקעין בסיטואציה בה היו רוצים להיפרד מן השותפות.לעיתים מוצאים עצמם אנשים שותפים במקרקעין בעל כורחם.חוק המקרקעין קובע כי כל שותף במקרקעין משותפים זכאי בכל עת לדרוש פירוק השיתוף.פירוק השיתוף יכול להתבצע בשתי דרכים: הראשונה והמועדפת היא פירוק בעין האפשרית רק במקרקעין הניתנים לחלוקה בין השותפים.
במקרה שעסקינן במקרקעין שאינם ניתנים לחלוקה או שהחלוקה תגרום להפסד ניכר למי מהשותפים, פירוק השיתוף יתבצע בדרך של מכירת המקרקעין וחלוקת התמורה בין השותפים. 

תביעות לפינוי מושכר / סילוק יד במקרקעין

הליך של תביעה לפינוי מושכר הוסדר בתקנות סדר הדין האזרחי, והינו הליך מיוחד במסגרתו מתבררת באופן קצר יחסית
תביעה לפינוי נכס ששוכריו מפרים את חוזה השכירות, אינם משלמים את דמי השכירות או שאינם מפנים את הנכס במועד הפינוי הקבוע בחוזה.
מתוך מטרה לייעל ולקצר את ההליך, בתביעה לפינוי מושכר לא ניתן לתבוע סעדים נוספים כגון תשלום דמי השכירות, ועל המשכיר
להגיש תביעה נפרדת ובמסגרתה לעתור לקבלת הסעדים האחרים.
חשוב להדגיש כי לא ניתן להגיש תביעה לפינוי מושכר בגין חוזה שכירות שחל עליו חוק הגנת הדייר.חוק המקרקעין מקנה לבעל מקרקעין מספר אמצעים להגן על מקרקעיו מפני פולשים ומסיגי גבול. גם במקרים אלו מאפשרות התקנות לבעל המקרקעין לנקוט בהליך מקוצר כנגד הפולש. במסגרת הליך זה כן ניתן לתבוע גם סעד כספי בגין השימוש שעשה הפולש במקרקעין במשך כל תקופת הפלישה.

תביעות נזיקיות

העיקרון הבסיסי בדיני הנזיקין הוא להשיב את המצב לקדמותו על ידי מתן פיצוי לנפגע.על פי רוב מתנהלות תביעות הנזיקין מכוח פקודת הנזיקין (נוסח חדש), הכוללת בתוכה עוולות ייחודיות (כגון תקיפה, השגת גבול ועוד), ואת עוולת הרשלנות ועוולת הפרת חובה חקוקה.תביעות נזיקין מוגשות בגין נזקי גוף ו/או רכוש, כשהמשותף להן הוא נזק שארע בשל רשלנותו של המזיק המקימה עליו אחריות לפצות את הניזוק.נפוצות הן תאונות "המדרכה", בהן מוגשת תביעה בד"כ כנגד הרשות המקומית בגין נזק שנגרם כתוצאה ממפגע או ליקוי במדרכה.  אחריות המזיק תקום מקום בו הוכחו שני תנאים מצטברים: 1) קיומו של נזק מוכח. 2) קשר סיבתי בין המעשה / המחדל לבין הנזק.משהוכחה אחריותו של המזיק, עוברים לבחון את זכאותו של הניזוק לפיצוי על פי ראשי נזק:

נזק מיוחד – מתייחס לנזקים אשר כבר התגבשו בפועל כגון הפסדי שכר, הוצאות רפואיות וכד'. נזקים אלה יש להוכיח ע"י מסמכים כגון קבלות, תלושי שכר וכד'.

נזק כללי – מתייחס לנזקים עתידיים מהם צפוי הניזוק לסבול בעתיד. הנזק הכללי נגזר מהנתונים האישיים של הניזוק – גיל, מקצוע, שכר, חומרת הפציעה, באמצעותם מעריך ביהמ"ש את הנזקים העתידיים כגון פגיעה בפוטנציאל השתכרות לעתיד, עזרת צד ג', הוצאות רפואיות וכד'.

במסגרת הנזק הכללי משולם גם פיצוי בגין "כאב וסבל" אשר נועד לפצות את הניזוק על מידת סבלו וכאבו בעקבות התאונה.חשוב לציין כי הזכאות לפיצוי בגין נזק כללי מותנית בקביעה כי לניזוק נותרה נכות רפואית לצמיתות.

ייפוי כוח מתמשך ואפוטרופסות

Photo

ייפוי כוח מתמשך ואפוטרופסות

משמעות מינוי אפוטרופוס על אדם הינה שלילת עצמאותו - כאשר כל ענייניו מנוהלים ע״י האפוטרופוס ונתונים לשיקול דעתו והחלטותיו, לא ניתן ביטוי לדעותיו ורצונותיו של אותו אדם.מאחר והפגיעה באותו אדם היא כל כך קשה, על האדם שמתמנה לאפוטרופוס חלות חובות רבות, ובכלל זה חובת דיווח, פיקוח מטעם האפוטרופוס הכללי ואף קבלת אישור ביהמ״ש לפעולות מסוימות.מתוך מגמה עולמית שבמרכזה תפיסה חברתית אשר שמה דגש על כיבוד רצונו של אדם ושמירה על כבודו, גובשה אמנה באו״ם בדבר זכויות אנשים עם מוגבלות, אשר אושררה ע״י מדינת ישראל בשנת 2012.ברוח האמנה הנ"ל, בחודש אפריל 2017 נכנס לתוקפו תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ"ב 1962, במסגרתו התווספו חלופות למינוי אפוטרופוס, וזאת מתוך מטרה לצמצם את הפגיעה באותם אנשים אשר נפגעה יכולתם לטפל בעניינם.

יפוי כוח מתמשך- מסמך משפטי ייחודי המאפשר לאדם, בעודו צלול, למנות מיופה כוח אשר ידאג לענייניו ביום שהוא לא יוכל לעשות כן. במסגרת ייפוי הכוח קובע האדם הנחיות ברורות באיזה נושאים יעסוק ייפוי הכוח, היקפו, תנאים לכניסתו לתוקף, סמכויות מיופה הכוח ועוד.
בכך שומר האדם על שליטה כי גם בעתיד ענייניו יטופלו על פי רצונו, דעותיו והשקפת עולמו.

הנחיות מקדימות למיופה כוח- מאפשר לאדם לתת למיופה כוח הנחיות מקדימות בהן יביע את עמדתו ויפרט את רצונו לגבי החלטות או פעולות שיינקטו בשמו בעתיד במקרה כזה או אחר.

מינוי תומך בקבלת החלטות -  מאפשר לאדם לקבל החלטות בעצמו תוך קבלת סיוע וליווי של אדם אחר בתהליך קבלתן, בכל תחום שיבחר.

מסמך הבעת רצון - מאפשר לאדם המשמש אפוטרופוס לאדם אחר, להביע את רצונו מראש מי יחליף אותו בתפקיד ביום שלא יוכל לשמש עוד כאפוטרופוס.

ייפוי כוח מתמשך, הנחיות מקדימות לייפוי כוח ומסמך הבעת רצון יכול לערוך רק עו״ד שעבר הכשרה ספציפית והוסמך לכך מטעם האפוטרופוס הכללי.

תכנון ובניה

Photo

בנייה בלא היתר ושימוש חורג

בנייה או שינוי בנכס בלא היתר מהווים עבירה על חוק התכנון והבנייה ועלולים לגרור הגשת כתב אישום פלילי והעמדה לדין. לאחרונה אישרה הכנסת הטלת קנסות מינהליים בגין עבירות בנייה הנעים בין 10,000 ₪ למאות אלפי שקלים.

סוג אחד של עבירות בנייה הוא ביצוע תוספות בנייה, הרחבות, סגירת חללים וכד' בלא היתר.

סוג נוסף של חריגות היא שימוש החורג מן ההיתר הקיים, למשל כאשר בית מגורים משמש כפעוטון, או במקרה של פיצול דירה למס' דירות לצורך השכרתן.  

עבירות בנייה נוספות הנחשבות לחמורות הינן חריגה מגבולות המגרש, חריגה מזכויות הבנייה המוקנות, שינויי יעוד וכד'.

במרבית המקרים, במקביל להליך המשפטי יתנהל הליך תכנוני אל מול הגורמים הרלבנטיים לצורך קבלת היתר בדיעבד.

על עוה"ד המייצג נאשם בעבירת בנייה להיות בקיא בתחום על מנת שיוכל לבחור בנתיב הנכון ביותר עבור הנאשם. לעיתים ניתן יהיה להשיג זיכוי כמו למשל במקרים בהם ביצוע העבירה לא הוכח. במקרים בהם הסיכוי להרשעה גבוה חשוב יהיה לחתור לקבלת היתרים לצורך הכשרת החריגות ולפעול למזעור הנזקים הכלכליים ככל הניתן. ייתכנו מצבים בהם נכון יהיה לנאשם לבקש כי יוטל עליו קנס מנהלי ובכך להימנע מניהול ההליך הפלילי.  

השאיר/י את פרטיך ואנו ניצור איתך קשר בהקדם