הסטטיסטיקה מלמדת כי בישראל מתרחשת רעידת אדמה אחת למאה שנה. רעידת האדמה האחרונה היתה בשנת 1927 כך שאנו נמצאים בטווח 10 השנים.

הסבירות אם כן גבוהה, אבל ללא קשר לסטטיסטיקה והסתברות, רעידות אדמה מתרחשות בכל רגע על פני כדור הארץ ובמקומות רבים בעולם נרשמו אסונות טבע שהביאו לחורבן ולהרס מוחלט. 

רמת המוכנות, ההיערכות המוקדמת והידיעה כיצד לנהוג בעת רעידת אדמה מפחיתה מאוד את היקף הנזקים ובעיקר מסייעת בהצלת חיים.

כך נלמד מהניסיון שהצטבר במקומות שונים בעולם. השבוע מדינת ישראל תרגלה תרחיש רעידת אדמה ובכל הרשויות בארץ התמודדו עם אתגרים שונים, תולדה של רעידת אדמה. 

באשדוד, ביוזמת משרד הקליטה, הוחלט לתרגל פינוי דיירים ממקבץ דיור ברובע ג'. במקבץ מתגוררים כ-250 איש ואישה, עולים ומבוגרים מאוד, המתקשים לתפקד עצמאית.

חלקם ברמה סיעודית הנסמכים על סיוע מלווה. התרגיל החל בשעה 12:00, בתרחיש המתאר רעידת אדמה שפקדה את ישראל ובאשדוד הורגשה רעידה במקומות שונים. דיירים בבניין ברובע ג', מקבץ הדיור שבתרגיל, דיווחו כי ריחות גאז מציפים את הבניין. 

הגורמים המעורבים בתרגיל נדרשו להגיב על התרחיש הנ"ל, בהתאם לסדר הפעולות הנדרש כדי להבטיח את חיי הדיירים ולהרחיק אותם ממקום הסכנה. 

אנשי כב"ה (כיבוי האש) שהגיעו לבניין החליטו שיש לפנות את הדיירים מהמקום. משרד הקליטה ועיריית אשדוד תרגלו מאותו רגע פינוי של דיירי המקבץ ופינויים למרכז קליטה בבית ספר המגינים. 

אולם הספורט בבית הספר הוסב למרכז קליטה. קבוצות מתנדבים איישו את העמדות, רשמו את המפונים וספקו להם צרכי קיום בסיסיים.

בתרגיל נטלו חלק כוחות וארגונים שונים החל ממשרד הקליטה, המינהל לשירותים חברתיים ויחידת ההתנדבות, דרך מינהל החינוך, מנהלת וצוות המורים בבית ספר המגינים, תלמידים מתנדבים מתיכון מקיף ו' ומינהלת רובע ג', ועד לכוחות הביטחון וההצלה שכללו את עובדי אגף הביטחון, פקע"ר, המשטרה, כב"ה ומד"א ועובדי מינהל התפעול ומינהלות הרבעים. 

להגברת המודעות, חשוב שהתושבים ידעו כיצד נערכים כבר כעת לרעידת אדמה. איזה ציוד יש להכין. חלוקת משימות בין בני הבית ומה ההתנהגות הנדרשת בעת רעידת האדמה (חומרים מפורטים נמצאים באתר האינטרנט של פיקוד העורף). 

אשדוד אגב נבחרה לשמש מודל ארצי לפינוי מקבצי דיור ולאור תוצאות התרגיל ייכתב הנוהל התפעולי של רשות עירונית בחירום, אשר יועתק כמובן לרשויות נוספות. בתוך כך אשדוד תורגלה גם בגיוס רכבים לחירום ובשיבוצם למשימות פינוי וסיוע. 

התרגיל יימשך כל השבוע ומחר, יום שלישי (13/6/17) בשעה 10:05, תופיע בכל אמצעי התקשורת הנגשת אות שתתרגל את אזרחי ישראל להתנהגות נכונה ברעידת אדמה. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו