צילום: אבי רוקח

מאות בעלי עסקים קטנים באשדוד מובילים מאבק בחברות האשראי ובשיטת ביטולי העסקאות הטלפוניות, הפוגעת לטענתם בפרנסתם. בראש המאבק עומדים דודו קקון, פרסומאי, פעיל ציבור ויוזם ארגון עסקים קטנים באשדוד, ואושרי נזרי מבעלי פיצה "איטליאנו". ב־10 ביוני, יום שבת, מתוכנן "יום ללא אשראי", במהלכו לא יבוצעו עסקאות בכרטיסי אשראי והלקוחות יצטרכו לשלם במזומן.

"המפגש שלי עם אושרי היה מקרי בהחלט", מספר קקון. "הגעתי אליו מסיבות עסקיות, אבל מהר מאוד דיברנו על הבעיות שיש לעסקים הקטנים בעיר אשדוד ובכלל". קקון הראה לנזרי חוברת אותה כתב והציג לראש העירייה יחיאל לסרי, ובה ריכוז צורכיהם של העסקים קטנים. "ברגע שאושרי ראה את החוברת הוא מיד התחבר וחשף בפניי קלסר עב כרס ובו תיעוד ביטולי עסקאות טלפוניות בשווי 50 אלף שקל אותן הוא צריך לשלם מכיסו", אומר קקון.

לדבריו, עסקה טלפונית שמבוצעת בכרטיס אשראי מוגדרת על פי חברות האשראי כעסקה בסיכון גבוה או עסקה במסמך חסר. למרות כל אמצעי האבטחה שנוקטים העסקים, אין להם זכות דיון או מעורבות בהחלטת חברת האשראי שמבטלת את העסקה במידה והלקוח מבקש. "בנוסף", הוא מסביר, "חברת האשראי גובה מבעל העסק עבור העסקה, ביטול העסקה ועוד ריביות נלוות".

לקקון ונזרי יש רעיונות שונים לפתרון הבעיה, ביניהן הקשת קוד מיוחד לאחר הזמנה טלפונית או להגיע עם מכשיר נייד לבית הלקוח. "בינתיים כ־6,000 בעלי עסקים קטנים בעיר סופגים ביטולים בשווי עשרות אלפי שקלים", אומר קקון. "ידם של העסקים כבולה כי הם עומדים בודדים מול ענקיות האשראי, שאין להם שום סיכוי נגדן".

נזרי מוסיף: "אנחנו בסך הכל מבקשים שחברות האשראי יוסיפו קוד PIN כפי שיש בכל מדינה מתוקנת. ברגע שיתווסף הקוד הזה לא יוכלו לגלגל יותר את האחריות אלינו". כרגע יש אחרינו 240 עסקים קטנים ואנחנו גדלים כל יום. הם מגיעים מאשדוד אך גם מחוץ לעיר כמו שדרות, ירוחם ועכשיו גם מחולון. בדף הפייסבוק שנפתח בשם "עסקים קטנים חושבים בגדול - אשדוד" מובילים השניים את המאבק. מעבר לרשת החברתית נתלו בעשרות עסקים בעיר שלטים עם הכיתוב "עד כאן!". ˆ

הכתבה המלאה מתפרסמת בידיעות אשדוד

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו