אתם עומדים להתחתן ואפילו כבר החלטתם על האולם בו תרצו לקיים את החתונה. השוויתם, בדקתם, התרשמתם ופסלתם את האולמות הלא מתאימים מבין ההיצע הרב העומד לרשותכם.

סימנתם 'וי' על כל אחד מרשימת הדברים שחייבים לבדוק לפני שבוחרים אולם, וכעת אתם רוצים "לסגור" עם בעלי האולם העונה על ציפיותיכם.

זוגות העומדים להתחתן – מרביתם זוגות צעירים – חותמים על חוזה עם בעלי האולם. עבור רבים מהם מדובר בחוזה הרציני הראשון בחייהם, והם מגיעים אליו נטולי ניסיון.

בדרך כלל מדובר בחוזה אחיד, המנוסח מראש על ידי העסק, החפץ לעגן את זכויותיו, ולעיתים "שוכח" לעגן את זכויות המזמינים.

המדריך המלא, שיבהיר לכם על מה כדאי להקפיד לפני שחותמים על חוזה עם האולם ומשלמים מקדמה.

האותיות הקטנות

אל תתפתו "לרפרף" על החוזה המוצג לכם על ידי בעל האולם. עליכם לקרוא ולהבין היטב את תוכנו בטרם תחתמו. כן, לרבות האותיות הקטנות והמטושטשות בצד.

תוכן החוזה

כל מה שהובטח על ידי בעל האולם, וכל תמורה שסוכמה בינו לבין בני הזוג צריכים להיכלל בחוזה הכתוב. צריך לצרף את התפריט עליו סוכם – כחלק בלתי נפרד מהחוזה.

צריך לציין בחוזה את פרטי הציוד, את האביזרים ואת האטרקציות שהתחייב האולם לספק. את מספר המלצרים שסוכם כי יעבדו באירוע, וכל פרט אחר עליו סוכם (סידור החופה, סידורי פרחים, צבע מפות, קישוטי שולחן, שירותי אבטחה וניקיון, סידורי חניה, משקאות, מערכת הגברה וציוד נוסף ועוד).

זכרו – מה שלא נרשם בחוזה, ולא נחתם על ידי שני הצדדים – יכול להוות פתח לצרות לאחר מכן, כאשר העסק עלול להתנער מהסיכום ו/או לדרוש תוספת מחיר. לכו לפי הכלל "מה שלא רשום – לא קיים".

אפשרות לשינוי מיקום

אם מדובר בגן אירועים, והאירוע אמור להיערך תחת כיפת השמיים, יש לכלול בחוזה סעיף המתייחס לאפשרות של ירידת גשם או פגעי מזג אוויר אחרים. במיוחד אם האירוע מתוכנן לעונות המעבר. יש לסכם מה יהא הפתרון במקרה זה והאם תידרשו להוסיף תשלום בגינו.

המחיר

כמו בכל חוזה צרכני, אסור לציין את המחיר בדולרים. נוסף על כך, יש לציין את המחיר הכולל מע"מ.

רשיון עסק

לצורך הפעלת אולם שמחות יש לקבל רשיון עסק. בדקו אם לעסק יש רישיון עסק תקף (המותנה באישור מכבי אש, משטרת ישראל, רישוי עסקים ועוד), וכן אישור בדיקה באמצעות ממונה בטיחות. נוסף על כך, הקפידו שתרשם בחוזה הצהרת בעל העסק, שלפיה יש בידיו רישיון תקף ואישור ממונה בטיחות.

היעדר רישיון עסק יכול להוות עילה לביטול האירוע אפילו זמן קצר לפני המועד. יש לשים לב כי כאשר בעל האולם מציג את רישיון העסק - וכי הוא אכן בתוקף.

ביטוח

בדקו האם האולם מבוטח. בנוסף, הקפידו שתרשם בחוזה הצהרת בעל האולם בדבר קיומו של ביטוח תקף, הכולל כמובן גם כיסוי ביטוחי לנזק גוף שייגרם לצד שלישי.

ומה אם התחרטתם?

עליכם להקפיד שהחוזה יספק מענה לשאלה מה קורה אם תחליטו על ביטול החתונה - בין אם באולם ספציפי ובין אם את האירוע עצמו.

בדקו האם ומתי תצטרכו לשלם קנס. דאגו שיירשם במפורש עד איזה מועד ניתן לבטל ללא קנס, ולאחריו – מהו גובה הקנס (שצריך להיות הגיוני) ובאילו מקרים לא ישולם. בהתאם – יש לכלול הוראות לענין השבת המקדמה.

ביטול החוזה

בדרך כלל, מקפיד בעל העסק לכלול בחוזה סנקציות למקרה בו יחפצו בני הזוג לבטל את האירוע. ואולם, שימו לב היטב לכלול בחוזה סעיף הקובע מה קורה אם בעל העסק יפר את התחייבויותיו כלפיכם.

בעבר אירעו מקרים שבהם הוצאו צווי הריסה נגד אולמי שמחות. ומה קורה אם בעל האולם פשט את הרגל? אפילו במקרים פחות קיצוניים יכולות להיות נסיבות שבהן לא עמד בעל העסק בסיכום עימו, ויש להסדיר את זכויותיכם כלפיו.

פיצוי מוסכם

לרוב, כולל החוזה המוכתב על ידי בעל האולם קביעה על "פיצוי מוסכם" המגיע לעסק במקרה של הפרה על ידי המזמין. פעמים רבות "גובה" בעל העסק את סכום הפיצוי המוסכם מהמקדמה ששילמו לו המזמינים.

לעתים הנטיה של בעלי העסק הינה לנקוב בסכום "פיצוי מוסכם" גבוה במיוחד (יותר "עונש" על הפרה ופחות פיצוי על הנזק שנגרם לעסק בפועל). כדי להימנע ממצב בו תיאלצו לפנות לבית המשפט בעתירה להפחתת הפיצוי המוסכם, מוטב לנהל משא ומתן ולקבוע סכום פיצוי הגיוני, ואולי אף במדרג ביחס למועד ההפרה ומהותה.

פוליסת ביטוח חתונה

בדקו אצל חברות הביטוח השונות מהם מסלולי הכיסוי המוצעים על ידן כ"פוליסת ביטוח חתונה", המיועדת לזוגות העומדים להינשא, וחלים על חתונות הנערכות בארץ. ודאו שהביטוח תקף החל מרגע הוצאת הכספים על החתונה ועד שעות הצהריים של יום לאחר החתונה.

פוליסת ביטוח חתונה מעניקה כיסוי כספי לחתונות כאשר החתונות מתבטלות עקב אירוע טרגי במשפחה (למשל מות קרוב משפחה מדרגה ראשונה), כוח עליון ועוד.

בהתאם לפוליסה – אם מתבטלת חתונה בשל הסיבות הנקובות בפוליסה, יקבלו בני הזוג החזר כספי בגין הוצאות על אולם, שמלת כלה, עלות צוות צילום וצוות המוזיקה ועוד. נוסף על כך, הפוליסה מעניקה כיסוי כספי לסיכונים נוספים כדוגמת מחלה פתאומית של בני הזוג, פציעה, תאונות או נזקים בלתי צפויים, פשיטת רגל של בעלי האולם וכן הלאה. כך, לכל הפחות ניתן יהא לקבל החזרים כספיים (בלבד) עבור הוצאות האירוע.

והכי חשוב

בקשו לקבל את נוסח החוזה המוצע על ידי בעל האולם, ולעיין בו בנחת בבית, לפני שאתם חותמים עליו. כך, ניתן יהיה לקרוא את החוזה באופן מדוקדק, להעיר הערות ולבחון את הפרטים. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו