בלשכות נרשם עומס חריג בימים האחרונים לקראת השינוי, במסגרתו תושבים יהיו רשאים לסרב למסור טביעת אצבע. עם זאת, במקרה כזה תוקף המסמכים יהיה חמש שנים במקום עשר. בנתב"ג ניתן יהיה להנפיק דרכונים רגילים שתוקפם שנה

כך, תוקפן של תעודות שיכילו טביעות יהיה עשר שנים, ואילו תושבים שיסרבו למסור יקבלו תעודת בעלות תוקף של חמש שנים בלבד. מי שמחזיק בדרכונים רגילים יוכל להמשיך ולהשתמש בהם בנסיעות לחו"ל עד שיפוג תוקפם.

חרף השינוי, עמדת הדרכונים בנמל התעופה בן גוריון תמשיך לפעול וניתן יהיה להנפיק בה דרכון שתוקפו שנה בלבד.

הדרכון יהיה חד פעמי ולא ניתן לקבל אותו פעם נוספת, כך שהמבקש יצטרך להוציא דרכון ביומטרי במהלך השנה. כמו כן, ייפתחו שבע לשכות מיוחדות להנפקת דרכונים זמניים באופן דחוף בהצגת כרטיס טיסה בתל אביב, חיפה, באר שבע, ירושלים, אילת, אשדוד ועפולה. "הגישה היא לצמצם את מספר הדרכונים הלא ביומטריים במדינת ישראל", הסביר המנכ"ל.

"המהלך סבל מחבלי לידה קשים שנמשכו כמה שנים", הסביר שמואלי. "כיום יש בידי הרשות כ-1.2 מיליון מצטרפים למאגר הביומטרי. אנשים שגנבו להם את הזהות יודעים כמה זה חשוב, מה גם שהדבר מאפשר מעברי גבול חלקים ברחבי העולם".

לדברי עמוס ארבל, האחראי על יישום הפרויקט, "התעודות הרגילות היו קלות מאוד לזיוף. המעבר לתיעוד ביומטרי ימנע זאת, שכן אנו צורבים את הפרטים על המסמכים עצמם ולא ניתן להחליף תמונה".

לדברי המנכ"ל, בימים האחרונים נרשמו עומסים רבים בלשכות האוכלוסין, שכן "משפחות רבות ניצלו את הרגע האחרון והלכו להנפיק דרכון רגיל. מעל עשרת אלפים אנשים הגיעו אתמול להנפיק תעודות זהות ודרכונים כיווון שהדבר ניתן בחינם עד ל-1 ביוני".

ברוך דדון, מנהל אגף הפרויקטים, הוסיף כי "נפח הפעילות של התיעוד הביומטרי בחודשיים האחרונים גדל בכ-47% בעקבות פרסומים בתקשורת על האפשרות להנפיק תעודות בחינם".

בעקבות כך, עובדים נוספים הגיעו לתגבר את הלשכות על מנת לווסת את העומס. "המטרה שלנו היא שאורך ההמתנה לא יעלה על רבע שעה וש-80% מהמגיעים יזמינו תורים מראש", ציין שמואלי.

בחודש מרץ, התנועה לזכויות דיגיטליות עתרה לבג"ץ נגד חובת ההצטרפות למאגר הביומטרי. בעתירה נכתב כי "הקמת המאגר פוגעת בפרטיותם של אזרחי ישראל ומסכנת את ביטחונם, ואינה ממלאת תכלית נדרשת ההולמת את ערכיה של מדינת דמוקרטית".

שר הפנים אריה דרעי מינה השבוע את עצמון מינס לראש הרשות לניהול המאגר הביומטרי. המינוי אושר פה אחד בוועדת האיתור בנציבות שירות המדינה. ייעוד הרשות הביומטרית הינו הקמה, ניהול ואבטחה של מאגר הנתונים הביומטריים, המשמש לתמיכה במערך הנפקת תעודות הזהות והדרכונים החכמים של רשות האוכלוסין.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו