אחות ביה"ח קפלן, איריס לישה, הצילה את חייו של  דמיאנוב ויאצסלב, המתגורר במרכז קליטה באשדוד.

דמיאנוב יצא ממרכז הקליטה לקניות ביום חמישי האחרון אחר הצהריים. לפתע הוא התמוטט עם דום לב על שפת הכביש ושכב ללא דופק וללא נשימה דקות ספורות, במצב קריטי.

איריס לישה, אחות ילדים במרכז הרפואי קפלן, תושבת אשדוד, נסעה ממשמרת בקפלן לביתה והבחינה בויאציסלב מוטל על הכביש. היא עצרה את רכבה והחלה מיד בתהליך החייאה אינטנסיבי וממושך ובכך היא הצילה את חייו.

איריס מספרת:

"יצאתי מיד מהרכב ושאלתי עוברים ושבים מה קרה והם לא ידעו לענות לי. הרגשתי שאין דופק ואין נשימה והוא מחרחר והתחלתי לבצע עיסויים בדיוק כפי שאני מתרגלת מדיי שבוע בתכנית סימולציית ההחייאה בטיפול נמרץ ילדים בקפלן. פשוט שמעתי את קולו המהדהד של הרופא במהלך התרגול כיצד לבצע את קצב ההחייאה במדויק", היא מתארת בהתרגשות. "ביקשתי שיתקשרו בדחיפות למד"א והם המשיכו את ההחייאה עם מכשור רפואי והעבירו אותו ליחידה לטיפול נמרץ לב בקפלן".

ד"ר אוסקר קרקוף – איריס הצילה את חייו:

מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב בקפלן, שקיבל את ויאציסלב להמשך טיפול מסר כי הוא הגיע במצב קריטי מסכן חיים לאחר שהחסיר דופק מספר דקות. "ההחייאה של האחות איריס לישה גרמה לחידוש פעולת הלב ואין ספק שהצילה את חייו. הוא הגיע מונשם ללא הכרה והוכנס באופן מידי לצנתור שאפשר חידוש זרימת הדם ללב. בהמשך הוא שב להכרה ונגמל באופן הדרגתי מהנשמה מלאכותית והוא מתאושש לאיטו", הוא תאר.

ד"ר קרקוף הסביר כי לאחר מספר דקות מועט ללא דופק ללא נשימה נגרמת פגיעה מוחית בלתי הפיכה. "איריס פשוט הייתה האדם הנכון במקום הנכון – והצילה אותו ממוות והוכיחה עד כמה חשוב לדעת לבצע החייאה באופן מקצועי ומדויק ".

מי אתה דמיאנוב ויאצסלב ?

דימיאנוב בן ה76, שימש כמאמן אתלטים אולימפיים ברוסיה וממשיך לרוץ עד היום. הוא ואשתו הגיעו ממוסקווה לאשדוד מטעמי ציונות בשנת 2014 לאחר שויאצסלב שימש מדריך האתלטים האולימפיים בהתעמלות מכשירים וגידל כמה מהאתלטים הרוסים שזכו במדליות באולימפיאדות, ביניהם ויקטור פומין ויבגני סדובניקוב. 

"ויאצסלב עצמו מתאמן ושומר על כושר גופני",  אומרת אנטונינה אשתו. "חיפשו אותי מקפלן כדי לעדכן אותי על מצבו והגעתי מיד לטיפול נמרץ.

אין מילים בפי להודות מכל הלב לאחות המדהימה איריס על ההחייאה באשדוד, לצוות מד"א ולצוות טיפול נמרץ לב בקפלן שהצילו את חייו !".

איריס לישה גיבורת השבוע היא אחות אחראית חטיבת הילדים במרכז הרפואי קפלן, בעלת ניסיון של 26 שנים בתחום הסיעוד.

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו