משרד החקלאות פתח מכסות יבוא פטורות ממכס לעגבניות, לאור עלייה חריגה במחירן לאחר החג, ל-7.76 שקלים לק"ג מחיר סיטוני, לעומת 5.15 שקלים לק"ג בשנה שעברה. המחיר הסיטוני לפני פסח עמד על 3.8 שקלים לק"ג. לעומת זאת, יש שפע של מלפפונים וכדי למנוע התרסקות במחירי המלפפונים: במהלך החג הושמדו 2,000 טון.

הסיבה לעליית המחירים: מחסור בעגבניות. שצפוי להימשך בשלושת-ארבעת השבועות הקרובים.

בעקבות כך -משרד החקלאות פתח את המכסות לייבוא פטור ממכס - על פי מדיניות המשרד, הנוהל הוא שכאשר מחירן הסיטוני של עגבניות עולה על 6 שקלים לק"ג, במשך 5 ימי עבודה ברצף, פותח המשרד מכסות יבוא פטורות ממכס.  

בשבוע שלפני החג המחיר הממוצע של העגבנייה היה 3.8 שקלים ברשתות הגדולות וזינק  ל-6-5 שקלים באותן הרשתות.  בימים אלה, אפשר למצוא מחירים כמו 11.80 שקל לק"ג בסופר אלונית ו-9.90 שקלים לק"ג ב-AM:PM. בשופרסל שלי, המחיר עומד על 7.90 שקלים לק"ג ובשופרסל דיל, המחיר עלה ל-6.90 שקלים לק"ג.

לעומת זאת, באושר עד עדיין מוכרים ק"ג עגבניות ב-2.90-1.90 שקלים לק"ג ובוויקטורי ב-2.90 שקלים לק"ג ועד 90 אג' בסניפים מסוימים של ויקטורי ויינות ביתן.

ברמי לוי המחיר עלה ל-4.90-3.90 שקלים לק"ג בעשרות אחוזים לעומת המחירים לפני החג.

המחירים אינם  נדירים לעגבניות. בעבר, בתקופות של מחסור אמיתי המחירים טיפסו גם ל-23 שקלים לק"ג.

תהיה כמות אדירה של עגבניות אומרים החקלאים

"היה ביקוש גדול לפני החג לעגבניות ואנשים ניקו את השטחים. לא שותלים כל השנה עגבניות. עגבניות שותלים בשני מועדים עיקריים: בפברואר ובספטמבר ואוגוסט. כל השטחים שנקטפים כרגע הם שתילות בחממות של אוגוסט-ספטמבר- כל השטחים האלו כבר נמצאים בסוף דרכם. נוסיף לזה את הצרות שיש מווירוסים - ההיצע נמוך.

זה ייפתר בעוד שבועיים. מגדלי העגבניות לתעשייה הוסיפו גידולים למכירה. תהיה כמות אדירה של עגבניות ובמחירים מאוד סבירים".

 

המלפפון יורד:

ק"ג מלפפון נמכר בשווקים הסיטונאים בשבוע שעבר ב-3.20 שקלים לק"ג. השבוע המחיר התרסק ל-2.40 שקלים לק"ג, אם כי הוא גבוה מהמחיר הממוצע בתקופה המקבילה אשתקד: 1.25 שקלים לק"ג. וברשתות השיווק אין הבדל ניכר במחירי המלפפונים. ק"ג נמכר ב-9.90-1.90 שקלים כשהמחיר הנפוץ הוא 3.90 שקלים לק"ג.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו