פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה היום, באמצעות עו"ד שלום שיפר, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע ארבעה כתבי אישום נגד 21 נאשמים, בהם נבחרי ציבור בהווה ובעבר, קבלנים וחברות שבבעלותם, במסגרת פרשיות שוחד בעיר אשדוד בה היו מעורבים – כל אחד לפי חלקו.

חברי מועצת עיר בעבר וממ"ק ראש העיר בהווה, מואשמים כי בעת שכיהנו בתפקידים שונים בעיריית אשדוד ובמועצת העיר, קיבלו לכאורה שוחד מהיזמים ומהקבלנים – אם בכסף ואם בטובות הנאה - בתמורה לקידום ענייניהם העסקיים בפרויקטים נדל"ניים בעיר אשדוד ובוועדות התכנון והבנייה, לעיתים קרובות תוך שהם פועלים בניגוד עניינים.

ממ"ק ראש העיר אשדוד בהווה, עמרם כנפו, נאשם כי בשנים 2004-2005, עת כיהן כחבר מועצת העיר, קיבל שוחד בסכום כולל של כ-240 אלף שקל.

שלמה אלבז, שכיהן כחבר מועצת העיר אשדוד בשנים 2003 -2013, מאושם בכך כי בין השנים 2008-2011, עת שכיהן כחבר בוועדת המשנה לבניין ערים וכיו"ר החברה העירונית לפיתוח התיירות באשדוד, קיבל שוחד מיזמים בדמות הלוואה וערבות להלוואה בהיקף של כ-150 אלף שקל.

יצחק דרי נאשם כי בעת שכיהן כחבר מועצת העיר, קיבל שוחד מצטבר בסכום כולל של יותר מ-2.5 מיליון שקל.

העבירות המיוחסות לנאשמים: לקיחת שוחד, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס.

כל השלושה כופרים באשמות (כל אחד והמקרה המיוחד שלו) הטענה הכללית היא כי מדובר בפאזל ובפרשנויות מעוותות של הפרקליטות וכי בתקופה הרלוונטית היו עצמאיים, התפרנסו ודיווחו על ההכנסות. אותן ההכנסות שהתפרשו ע"י הפרקליטות כשוחד. 

כנגד 18 נאשמים כחברות יזמיות וכפרטיים, מיוחסים עבירות של מתן שוחד והלבנת הון.

התיק נחקר ע"י משטרת ישראל ויחידת יהלו"ם ברשות המיסים. במקביל להגשת כתבי האישום, מבקשת הפרקליטות לחלט רכוש וכספים של 21 הנאשמים בהיקף של כ-40 מיליון שקל.

את כתב האישום קיבל עמרם כנפו מאיתנו והופתע מכך.

תגובתו של כנפו לכתב האישום:
"זה מעניין שאתם כעיתונאים, קיבלתם את כתב האישום לפני שקיבלתי.

ההאשמות מתייחסות לשנת 2004 /2005 תקופה שלא שימשתי בתפקידי היום.
כל האשמות מתייחסות לפעולות שדיווחתי עליהם ושילמתי עבורם את כל המיסים.
בטוחני שבמסגרת בית המשפט אוכיח את נקיון כפי ויושרתי.
זו פרשנות מרחיקת לכת של התובע מר שיפר שאין לה תקדים ובטוחני שכך גם יראה זאת בית המשפט.
אין לי אלא להצר על עינוי הדין שחויתי מאז התפוצצה פרשיה זו בקול רעש גדול ונמשכה עד היום, למעלה מ5 שנים, דבר שמוכיח כאלף עדים על צדקתי וחפותי ובעזרת השם אני מאמין בכל ליבי שתינתן לי ההזדמנות להוכיחה בבית המשפט".

הטענה המרכזית של שלמה אלבז:

אלבז טוען כי את ההלוואה על סך של כ150 אלף ש"ח, קיבל מחבר מאוד קרוב שלו.

הפרקליטות מציינת בכתב האישום שאכן מדובר בהלוואה מחבר מאוד קרוב ("במסגרת יחסי החברות ששררו בין השניים, הם נהגו לטוס בחו"ל ביחד וקיימו שיחות טלפון ומפגשים על בסיס שבועי").  אך אסור היה עליו להשתתף בדיונים ובישיבות הקשורים לחברו, וכי אין ראייה להחזר ההלוואה, מה שיוצר את אשמת השוחד.

תגובת חברת מועצת העיר, הלן גלבר (שהייתה מיוזמות חשיפת הפרשה):

"הבטחתי מאז שנת 2011 עם חשיפת הפרשה בתוכנית ״עובדה״ שלא אנוח ולא אשקוט  עד שלא ננקה את נגע השחיתות בעיר אשדוד.
אני שמחה שהמהלך שיזמתי והובלתי לחשיפת הפרשה עולה מדרגה והיום התבשרנו כי נגד המעורבים הוגשו כתבי אישום חמורים.
אני קוראת לראש העיר לפטר במיידי את ממלא מקומו עמרם כנפו המקבל שכר מכספי הציבור שתושבי אשדוד משלמים מכיסם.
לצערי, נגע השחיתות אוכל כל חלקה טובה בשלטון המקומי בישראל ועיריית אשדוד בולטת לרעה בהקשר זה. לתושבי אשדוד מגיעה הנהגה שתפעל למענם ותקיים שלטון נקי כפיים חף מעסקנות וקומבינות. אני שמחה שרשויות אכיפת החוק פועלות במלא הכוח כדי למגר את השחיתות המוניציפלית".

תגובת ארגון הקבלנים באשדוד: 

"ארגון הקבלנים באשדוד והשפלה מצר על הגשת כתבי אישום כנגד קבלנים מאשדוד. הארגון רואה בחיוב את העובדה שתקופה ארוכה של חקירות ,שימועים, וסתם שמועות הגיעה לסיומה ועכשיו יוכלו הצדדים להביא את גרסתם ועמדתם בפני בית המשפט . הארגון בוטח  במערכת בתי המשפט בישראל וכן מקווה ומייחל לסיום ההליך בהקדם והוצאת האמת לאור. חזקת החפות עומדת לכל אדם כל עוד לא הורשע".  


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו