תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר להגדלת שכר הנטו יוצאת לדרך. תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר מתמקדת בשתי אוכלוסיות: משפחות עם ילדים שאינן מגיעות לתקרת המס וזכאיות למענק עבודה (מס הכנסה שלילי), ומשפחות מעמד הביניים שעוברות את סף המס.

התוכנית מהווה צעד נוסף של משרד האוצר להפחתת יוקר המחיה ולחיזוק מעגל העבודה, ונועדה להוציא משפחות ממעגל העוני ולצרפן למעמד הביניים באמצעות הגדלת שכר הנטו בצורה משמעותית מדי חודש. עלות התוכנית הכוללת נאמדת ב-4 מיליארד שקל לשנה ושומרת על מסגרות התקציב מבלי להגדיל את הגרעון. התוכנית מתבססת על נתוני הרבעון הראשון של שנת 2017 שהסתיים עם עודפי גביית מסים של 6.1 מיליארד שקלים וכן על תחזית הצמיחה המעודכנת של הכלכלן הראשי במשרד האוצר שצפויה להביא לגידול בהכנסות של 3 מיליארד שקל ב-2017 ו-5.3 מיליארד שקל ב-2018 .התוכנית אינה כוללת את הכנסות המדינה הצפויות מעסקת מובילאיי.

עיקרי התוכנית:

הגדלת והשוואת נקודות זיכוי להורים עובדים בגין ילדים

המצב כיום: גברים זכאים לנקודות זיכוי בעבור ילד מרגע הולדתו עד גיל 4 באופן הבא: 1 נקודה בעבור ילד עד גיל שנה, שתי נקודות בעבור ילד בגיל 1 עד 2 ,ושתי נקודות בעבור גיל 3-2 ונקודה אחת מגיל 3-4.

נשים זכאיות לחצי נקודה עם הולדת הילד, ועם הגיעו לגיל שנה ועד גיל 6 הן זכאיות לשתי נקודות בעבור כל שנה.

השינוי בעקבות תוכנית "נטו משפחה" של משרד האוצר: הגדלת והשוואת נקודות הזיכוי בין גבר לאישה: שני בני הזוג יהיו זכאים ל-1.5 נקודות זיכוי עד גיל שנה, ול-2.5 נקודות מגיל שנה עד גיל 6.

ייכנס לתוקף רטרואקטיבית מינואר 2017 !

כך זה נראה בטבלה:

סבסוד צהרונים

החל משנת הלימודים הקרובה, ספטמבר 2017 ,ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת בעבור צהרונים לילדים. בעקבות סיכום עם מרכז השלטון המקומי, תסבסד המדינה את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי כך שסיוע גדול יותר יינתן למשפחות הגרות ביישובים חלשים. סבסוד הצהרונים יגדיל את שכר הנטו של כל משפחה באלפי שקלים בשנה.

השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר: בישראל 255 רשויות מקומיות המחולקות לפי רמתן הכלכלית-חברתית ל-10 אשכולות. באשכול 10 מדורגים הישובים המבוססים ביותר בישראל, ובאשכול 1 הישובים החלשים ביותר. משרד האוצר יעניק סבסוד דיפרנציאלי בגין צהרונים באופן הבא (הבאנו רק מה שרלוונטי לאשדוד):

משפחות הגרות באשכול סוציואקונומי 5 (אשדוד, טבריה, מצפה רמון, מעלות תרשיחא, שדרות, בית שאן, מגדל העמק, אשקלון, קצרין, עפולה, באר שבע, ערד, טירת הכרמל, קריית שמונה, אור עקיבא, אור יהודה, קריית ים, אילת) יזכו לסבסוד של 300 שקל בחודש בעבור צהרון מגיל 3 עד גיל 8.

כך זה נראה בטבלה:

הגדלת מענק עבודה (מס הכנסה שלילי):

במטרה לשפר את מצבם הכלכלי של העובדים ברמות השכר הנמוכות, הוחלט במשרד האוצר להגדיל ולהשוות בין גברים לנשים את גובה מענק העבודה הניתן כיום, וכן להרחיב את גובה ההכנסה בגינה הוא ניתן.

השינוי בעקבות תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר: העלאת תקרת השכר מ-4,800 שקל בחודש ל-5,000 שקל בחודש, ומענק של 495 שקל בחודש לשני בני הזוג. משפחות שבהן שני בני הזוג עובדים יזכו לתוספת של 30% כך שגובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שני ילדים יעמוד על 1288 שקל בחודש, במקום 825 שקל בחודש כיום. גובה המענק החודשי לשני בני הזוג עם שלושה ילדים יעמוד על 1872 שקל בחודש, במקום 1200 שקל בחודש כיום . השוואת מענקי העבודה בין גברים ונשים נועדה לתמרץ את השתלבותם של גברים בשוק העבודה.

הגדלת מענק העבודה יופעל רטרו אקטיבית עם הגשת הדוחות השנתיים לשנת 2017.

כך זה נראה בטבלה:

הפחתת וביטול מכסים על בגדי תינוקות, הנעלה ומכשירי סלולר

כצעד נוסף להפחתת יוקר המחיה, מתמקדת תוכנית נטו משפחה של משרד האוצר בהפחתת מכסים של שלושה מוצרי צריכה: נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר. על פי התוכנית, ייבוא נעליים ומכשירי סלולר יעשה בפטור מלא ממס, ואילו המכס על ביגוד עבור ילדים ירד ל-3% בלבד. ביטול המכסים על ייבוא נעליים, בגדי תינוקות ומכשירי סלולר יפחית את יוקר המחיה בעיקר עבור השכבות החלשות ויגביר את התחרות.

שר האוצר משה כחלון: "מדינת ישראל אומרת היום בקול צלול וברור לישראלים עובדים שהיא יודעת לתת ולא רק לקחת. תכנית נטו משפחה מביאה בשורה לזוגות צעירים עובדים. זו תוכנית שמעודדת יציאה לשוק התעסוקה, מגדילה את שיוויון ההזדמנויות ומעל לכל רואה בני אדם, אנשים, ולא מספרים.

באמצעות הפחתת המכסים על ביגוד, הנעלה ומכשירי סלולר בעלות של מאות מיליוני שקלים ותוספת נקודות הזיכוי להורים, נגדיל את ההכנסה הפנויה של המשפחות העובדות באלפי שקלים בשנה ונחזק את מעמד הביניים, עמוד השדרה של החברה הישראלית. תוכנית סבסוד הצהרונים תאפשר לנשים העובדות להישאר במעגל העבודה.

הגדלת מענק העבודה יאפשר למשפחות רבות להצטרף למעמד הביניים ולהוציא משפחות של הורים עובדים ממעגל העוני. התוכנית הזו מגדילה עוד את ההוצאה הציבורית כהשקעה המצמיחה פירות חיוביים למשק. זו תוכנית שתהווה מנוע צמיחה למשק תוך חיזוק החברה הישראלית, חיזוק המשפחה הישראלית העובדת, חיזוק הכלכלה והמשך הטיפול היסודי במדדי אי השוויון החברתיים והכלכליים תוך שמירה על אחריות תקציבית".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו