בנק ישראל הסביר כי העלייה בריבית נובעת מגידול בסיכון בשוק הדיור עקב עלייה בשווי הנכסים והיקף סכומי המשכנתאות, ולכן הנחה את הבנקים למשכנתאות להגדיל את "כריות הביטחון" שלהם למקרה של חדלות פירעון של חלק מהלווים. מבחינת הבנקים למשכנתאות עצמם זה היה יותר מרמז להתחיל ולהעלות את הריביות על המשכנתא, הגדלת כריות הביטחון של הבנק משמעותה שהבנק נדרש לשים בצד כסף רב לביטחון ומקרה חירום, סיטואציה זו גורמת לבנק להיות פחות יעיל שכן חלק מהכסף שלו לא מנוצל ומצד שני יש לו פחות כסף להלוות ללקוחות פוטנציאליים. מצד שני, הביקוש לדירות ומשכנתאות ממשיך להיות גבוה ובסיטואציה בה יש ביקוש גדול והיצע נמוך – המחירים עולים (הריבית על המשכנתא).

אז מה השתנה כעת שגרם לריבית לרדת?

 

בשטח נרשמה בחודשים האחרונים ירידה בהיקף עסקאות הנדל"ן. ישנו סוג של קיפאון מסוים. מחוסרי דיור ממתינים להגרלה או להרשמה לתוכניות דיור למשתכן ורוכשי דירות להשקעה ממתינים להתפתחויות בנושא המיסוי על דירות להשקעה. שילוב זה ככל הנראה גרם להאטה מסוימת בשוק הדיור ובבנקים למשכנתאות מרגישים זאת היטב. אם את שנת 2016 הבנקים סיימו בהצלחה מרובה, הרבה מעבר ליעדים השנתיים שלהם, שנת 2017 נפתחה במגמה הפוכה, הבנקים מתחרים כעת על כל לקוח כדי לעמוד ביעדים שלהם ומוכנים להתגמש בריביות יותר מאשר בשנה שעברה.

 

האם מדובר במגמה של ירידה? האם כדאי להמתין עוד?

מוקדם להגיד שמדובר במגמה של ירידת ריביות. בפועל עדיין ישנו ביקוש גדול מאוד לדירות שכן אין שינוי משמעותי בשוק מבחינת היקפי הבניה, וירידה משמעותית במחירים עדיין לא על הפרק. הרוכשים ככל הנראה יחזרו בקרוב לכבוש את השוק ועם חזרתם, ירידת הריבית תיעצר. אנו מזכירים כי בשנה האחרונה למרות עליית הריביות, הריבית במשק בפועל לא עלתה, ברגע שגם הריבית במשק תעלה והביקוש למשכנתאות יחזור להיות כמו בעבר, הריבית עלולה להמשיך לעלות. כל מי שרכש או רוכש דירה בתקופה זו, כדאי לו לשקול לקחת לפחות חלק מכספי המשכנתא בשלב זה, גם אם עדיין לא חייב לשלם אותם למוכרים, לצורך הבטחת הריבית על המשכנתא.

רוצים לדעת כמה תעלה לכם המשכנתא בכל חודש? היכנסו למחשבון משכנתא וחשבו.

 

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו