באדיבות דור גפני - כאן דרום

"יש פה דברים שאני לא כל כך מבין אותם. לפני כחודש פנה פרקליט המחוז לעורך הדין שלי, אבי חימי, ואמר לו שהתיק בענייני מאוד מורכב, יש בו המון בעיות והם לא מתכוונים להגיש נגדי כתב אישום ו'בוא נשב'. והנה, במקום לשבת, הגיעה עכשיו טיוטת כתב אישום. כאילו עשו 'העתק-הדבק' מכתב החשדות. בושה שזאת הרמה. בנו בניינים על מציאות שאינה נכונה. זה מקומם".

כך אמר ממלא מקום ראש עיריית אשדוד, עמרם כנפו, בעקבות ההחלטה של הפרקליטות להגיש נגדו, לאחר החג, כתב אישום על עבירות שוחד. בפרשה ישנם כתריסר מעורבים שצפויים לעמוד לדין – בהם, מלבד כנפו, עוד שני חברי מועצה לשעבר ומהעבר השני קבלנים ויזמי נדל"ן. אך הוא הפך לדמות שהכי מזוהה עם הפרשה. עד כדי כך שרשויות החוק מכנות אותה לא פעם במילים 'פרשת כנפו'.

למעשה האיש מתנהל תחת עננת החשדות הכבדים נגדו כבר יותר מחמש שנים, מאז המשטרה פשטה על ביתו ועצרה אותו בחודש מרץ 2012. הוא אמנם שוחרר, הפסיק לנהל את הוועדה המקומית לתכנון ובניה, אך ממשיך בתפקידו כממלא מקום ראש העירייה, אם כי בפרופיל נמוך. גם לאחר בחירות 2013 הוא מונה שוב לממלא מקום ראש העירייה. בנוסף, הוא ממשיך לכהן כיו"ר ש"ס באשדוד. אך אי הוודאות לא נתנה לו מנוח.

 כנפו שמר על שתיקה ממושכת. לפי דבריו ל"כאן דרום" היא מתבררת כעת, כשתיקה רועמת. "איך קורה", תוהה כנפו, "שאני פועל כחוק ואומרים לי 'זה שוחד'? זה מוציא אותך מהשלווה שלך. זה גורם לך לתהות באיזו מדינה אתה חי. כל האישום שמנסים לייחס לי מתייחס לשנים 2004-2005. אם המשפט יתנהל, ואני מדגיש, אם, הוא יעסוק באותן שנים.

אני לא מתכונן להעמיד עורך דין מטעמי ולא להעסיק אחד כזה. אין לי כסף. כל מה שהיה לי – כבר הוצאתי. שהמדינה תעמיד לי עורך דין. אני חף מפשע, יש לי סבלנות ואוכיח את צדקתי".

הוא סבור שנעשה לו עוול וחוזר לטענות שמועלות נגדו ולפיהן בזמן שעסק בנדל"ן במקביל לתפקידו הציבורי, קיבל לכאורה שוחד מיזמים בתמורה לקידום עניינם בוועדת התכנון והבניה. "טפלו עליי עלילה. כשעבדתי ועסקתי בנדל"ן, דיווחתי והוצאתי חשבונית, הצהרתי על כך, לא השתתפתי באף דיון. מאשימים אותי בשוחד של 250 אלף שקל. מה זה? הפכו אותי לאדם מושחת, 18 שנה בפוליטיקה וזה מה שמצאו? בחייכם, עצרתם אותי שישה ימים, חקרתם 180 איש. מה זה? הפכתי להיות עבריין? מקבל שוחד? הפכתי להיות מושחת? מה זה? ואני שותק ושותק. יש גבול".

לדבריו, הוא בטוח בחפותו: "אם הייתי יודע שאני אשם, לא הייתי נשאר יום אחד בפוליטיקה, הייתי קם, משלם את המחיר והולך. אבל עשיתי את הכל ביושרה הכי גדולה. אני לא מנסה להתחמק משום דבר וכל דבר שעשיתי – עשיתי על פי דין. כל מי שיספר לך משהו אחר – אנחנו רגילים במערכת הפוליטית לדמיונות ולשמועות. אני נמצא בעולם שאמרתי את האמת שלי בצורה נחושה וברורה. אתם, בפרקליטות, לא באים בידיים נקיות.

הוא (הפרקליט, ד"ג) כותב עלי בטיוטת כתב האישום, 'הוא לא השתתף בוועדה, אבל רוחו הייתה בוועדה'. מה זה? הם כבר מדברים עם רוחות? מה, משפט פלילי נבנה על דמיונות ופנטזיות של פרקליט כזה או אחר?

בהליך המשפטי תתברר התמונה המלאה, כולל העדויות במח"ש. אני לא שמרתי על זכות השתיקה, נתתי עדויות מפורטות ואתם, כאילו כלום. למה? בגלל שאני ספרדי? בגלל שאני חרדי? מה זה החוצפה הזאת? לא אעבור על זה לסדר היום. השופטים ישמעו אותי בצורה ברורה ושלום שיפר (ראש צוות בפרקליטות מחוז דרום שמרכז את הטיפול בתיק, ד"ג) יידרש לתת הסברים. אתה מדבר עם אנשים נעולים? הקו שלי בשימוע היה נחוש וברור: להגיד את כל האמת. מיציתי את היכולת שלי לשכנע מול פרקליט נעול בדעתו.

 העובדות ב-2012 (שלב ה"פרוץ" בו ביצעה יאח"ה את המעצרים בפרשה, כולל שלו, יצא במרץ 2012 ד"ג) היו ברורות להם, למה הם חיכו חמש שנים? ג'קי בן זקן התחיל אחריי, הרב פינטו אחריי, מי לא? חמש שנים. חמש שנים. ועכשיו, ערב פסח, אתה מזדרז להגיש? זאת רדיפה. אני כבר לא מדבר ששלום שיפר היה מעדכן באופן שוטף את חברת המועצה הלן גלבר. מה זה, הפקרות? בגלל שאני חרדי, אז מותר? איפה הצדק? אני מאמין באמונה שלמה שאתגבר על כל המכשול הזה. אבל זו טרדה".

 בעבר הצהרת שאם וכאשר יוגש נגדך כתב אישום, תתפטר.

"אם החוק יאפשר לי, אמשיך בתפקידי ואם לא – לא. אמרתי את זה גם לראש העיר. לא איאחז בקרנות המזבח. פניתי ליועץ המשפטי של העירייה ושאלתי מה עמדתו ומה אומר החוק. עדיין לא קיבלתי תשובה.

בעבר החוק אמר, אם מגישים כתב אישום נגד ראש עיר, הוא צריך להתפטר. יש תיקון לחוק, אבל לא ברור אם הוא תופס גם לסגנים. אני לא צריך ללקות פעמיים.

כל השנים הייתי שואל את גזבר העירייה , מהנדס העיר, מי לא,  אם אי פעם עיגלתי פינות, או ביקשתי משהו אינטרסנטי? והתשובה: אף לא פעם אחת. חבר'ה, בגלל שאני חרדי או שאני ספרדי? יש גבול. מה עשיתי?".

כנפו מפתיע. לדבריו במחלקה לחקירות שוטרים יש עדויות וראיות שבכוחן למוטט את התיק נגדו. "מישהו פה צריך לתת תשובות ובמח"ש יש תשובות. יש עדויות שנבדקו במכונת אמת שמי שהיה לימים ראש יאח"ה, אפי ברכה ז"ל, תפר לי את התיק לבקשתם של כמה גורמים. אלף ואחד גורמים חשבו שאם הם מחסלים אותי, הם מחסלים גורמים אחרים. חברו פה יחדיו הרבה מאוד גורמים שרצו להוריד אותי".

למה, ועל מי אתה מדבר?

"מה זה משנה, כשיגיעו העדויות ממח"ש, תתברר לך כל התמונה. כשתדע מי הפעיל את ברכה בשביל לתפור אותי, תתברר התמונה המלאה. תיפתח פה תיבת פנדורה, יש לך ספק?". 

 רגע לפני כתב האישום, איך הנושא הזה השפיע על המשפחה שלך?

"לא אגיד לך שהם שמעו את זה והתחילו לרקוד משמחה. זה לא המצב. אבל הם גם לא ישבו להתאבל. הם מאמינים בצדקתי ובחפותי".

תגובות

מפרקליטות מחוז דרום נמסר בתגובה: "ככל שהטענות יועלו בפני בית המשפט, הן יזכו למענה מצד הפרקליטות והטענות ייבחנו על ידי בית המשפט".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "כתב האישום החמור שיוגש על ידי הפרקליטות כנגד ממלא מקום ראש עיריית אשדוד, עמרם כנפו, מדבר בעד עצמו בהתאמה לממצאי החקירה הקשים שנחשפו בהתנהלותו. אנו מצרים, על הניסיון הנלוז להטיל דופי בתנ"צ ברכה ז"ל, קצין מנוסה וערכי שחשף אלפי עבירות ועבריינים במהלך שירותו המסור. זה המקום להזכיר, כי  בכירי מערכת האכיפה ובית המשפט, קבעו בשעתו כי לא נפל דופי בפעילותו של תנ״צ אפרים ז"ל, שהקדיש חייו למען טוהר המידות וניקוי האורוות בשירות הציבורי".

לדירות חדשות באשדוד לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו