צפו בוידיאו שמסכם את היום השני (צילום מייק אדרי):

למה דווקא אשדוד? שאל וענה ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי במעמד הטקס...

"אשדוד כעיר רב תרבותית מייצגת באופן הטוב ביותר את הרב- תרבותיות. אנחנו משלבים בין מזרח ומערב ומאפשרת למגוון קולות ותרבויות ישראל לבוא לידי ביטוי, לא רק בפסטיבל אלא בחיי היומיום, תוך מתן כבוד האחד לשני ויצירת תרבות ישראלית מגוונת שיונקת מהשורשים של כל התרבויות שמרכיבות אותה. רב תרבותיות היא אנטי- תזה ל"כור ההיתוך". עיריית אשדוד החליטה לייסד את הפרס הזה ולהעניק אותו דרך המרכז לתרבות אנדלוסית ופיוט בישראל זו השנה השלישית. הפרס הזה הופך להיות פרס יוקרתי וחשוב לא רק באשדוד אלא בכל מדינת ישראל, אנחנו מעריכים את אותם היוצרים שמנחילים את התרבות שלהם אל החברה הישראלית כולה".

בטקס פרס תור הזהב 2017 נכחו ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי, המשנה לראש העיר מר משה בוטרשווילי, חברי ועדת הפרס, מר מוטי מלכא, מנהל פסטיבל, היוזם שלו וחבר ועדת פרס תור הזהב, בני משפחות הזוכים, אורחים ומכובדים נוספים.

ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי המשיך ואמר: "הבחירה שלכם מפארת לא רק את הזוכים עצמם אלא את כולנו ואת הפרס עצמו. אין ספק שמדובר בגיבורי תרבות שהחברה הישראלית התברכה ביצירה שלהם ובאשדוד לקחנו אחריות ונקטנו יוזמה ובשם קהלים רחבים מאוד במדינת ישראל ייסדנו את פרס תור הזהב ובאמצעותו אנחנו מוקירים את פועלם, מעלים על נס את היצירה שלהם ובעיקר אומרים תודה על תרומתם הכבירה, כל אחד בתחום הפעילות שלו.

אנחנו מקדמים את הערכים הללו כבר הרבה מאוד שנים ולוקחים את רב התרבותיות ושמים אותה בקדמת הבמה. פרופ' משה בר אשר הוא גדול חוקרי הלשון העברית בדורות האחרונים והערבית המוגרבית, המסורת הלשונית, ד"ר אבי עילם- אמזלג הצליח באמצעות מחקר ויצירה וכמנהלה הראשון של התזמורת האנדלוסית הישראלית לחולל מהפכה של ממש ולהביא לחברה הישראלית מהפך עם הבאתה של מסורת שירת הבקשות והמוזיקה האנדלוסית וריימונד אבקסיס היקרה פועלת במשך עשרות שנים, על כל במה כדי לשמר ולהציל משכחה את הזמר המרוקאי בעקבות עשייה נחושה, כישרון ייחודי והפכה לקול בולט ואותנטי של תרבות וקהילה.

בעינינו כל אחד מהזוכים האלה זכאי לפרס ישראל ולמרות שזה נראה שאנחנו מתיימרים, זה לא כך. אנחנו מביאים הצעה לחברה הישראלית לדרך נוספת להוקיר מצוינות בחברה הישראלית. שיח שהוא פחות הגמוני, יותר מכיל ומתאים להרכב של החברה הישראלית. אנחנו בחרנו לאורך כל השנים לחפש ולהציע פתרונות ועובדות. הדרך הזו היא היעילה והטובה לחולל שינוי. אנחנו לא מסתכלים על עצמנו בצד החלש או מתלוננים על קיפוח, בטח לא מצפים שהממסד ישים אותנו בצמרת אלא ממקמים את עצמנו בצמרת ובצד החזק, בו אנו נמצאים".

זה באחר זה עלו לבמה הזוכים לקבלת הפרסים כשהם נרגשים ומלאי הוקרת תודה על בחירתם לקבלת הפרסים.


ריימונד אבקסיס אמרה: "הפרס הזה הוא לא רק שלי. ליוויתם אותי ועזרתם לי להיות כל יום טובה יותר מאתמול. אני רוצה להודות לבת שלי יעל (אבקסיס) ולבן שלי ליאל ומתנצלת על הימים בהם רציתי לישון ולא חיבקתי אתכם מספיק. אני מודה לתזמורת האנדלוסית, בלעדיה אנשים לא היו יוצאים מהבית ואני לא הייתי קיימת, למוטי מלכא וד"ר יחיאל לסרי שתרמו את כל חייהם והיום התזמורת האנדלוסית היא הדלת הפתוחה לכל העתיד של המוזיקה המרוקאית והאנדלוסית ולבנזוג שלי".

ד"ר אבי עילם- אמזלג אמר: "כשילד מגיע לבר מצווה הוא אומר "תודה להוריי שהביאוני עד הלום אני אומר תודה לאשתי. תודת חיי נתונה לאשתי, רעייתי ואהובתי. אני מודה לכל אותם האנשים היקרים שעבדתי איתם ולמדתי מהם כל כך הרבה- רבי דוד אדרי שהיה היועץ האולטימטיבי של התזמורת האנדלוסית הישראלית, שני זמרים נפלאים שהיה עונג ללמוד ולהקשיב להם- אמיל זריהן וליאור אלמליח וכל הנגנים והקהל".

פרופ' משה בר אשר אמר: "הפרס הזה מעלה על נס את העיר אשדוד המצטיינת במגוון הנפלא של יוצאי תפוצות שונות היושבים בה שכבר הפכו אותה לעיר ואם בישראל. במעמד הזה יוצא טבעה כעיר של תרבות המוקירה יצירה, אמנות ומחקר מדעי".

מיד לאחר הטקס התקיים ערב שירת נשים מפרס בלובי המשכן שכן ידוע כי בתרבות הפרסית ישנו מקום מיוחד לשירת הנשים בין אם בשמחות, שירי עבודה או שירי ערש היוצרים קשר ייחודי בין האם הפרסיה לילדיה. על הבמה עלתה שרונה יהאן פרוז (אמא של ריטה) והרכב של שלוש דורות של נשים פרסיות בליווי הרכב מוזיקלי עשיר. אל הלובי אגב, הגיעה הזמרת ריטה יחד עם בני משפחתה לפרגן לשרונה על המופע.

בשעה 21:00 החל קונצרט המחווה לזמר הרגשות סאמי אלמגריבי שנחשב לאחד מהמבצעים הגדולים של כל הזמנים של המוזיקה האנדלוסית הפופולארית ושל החזנות של יהודי מרוקו במשכן שנפתח בוידיאו של אלמגריבי שר בליווי התזמורת האנדלוסית ומיד בסיומו, פתחה המנצחת סיון אלבו בן- חור יחד עם התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד את הערב המיוחד, בו עלו לבמה זה באחר זה אמנים שונים: הפייטנים אמיל זריהן ובינימין בוזגלו, ליז ממן נכדתו של אלמגריבי, אלברט גיגי, אביר אל- עבד ואסתר רדא שבצעו ממיטב שיריו של אלמגריבי. כל העיבודים לשירים נעשו על – ידי שמואל אלבז.

את הערב הנחתה ליבנת בן חמו, בת העיר אשדוד ושדרנית גל"צ וגלגלצ.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו