כ-12 אלף כלי רכב צפויים להיגנב השנה, יחידת אתגר של המשטרה מתמודדת מול גנבי רכב בתעשייה שמגלגלת מיליארדי שקלים בשנה.

כבר יותר מעשר שנים שבלשי יחידת אתגר, היחידה הארצית לתקיפת פשיעת כלי הרכב, נלחמים מול גנבי הרכב בישראל – "שוק" המגלגל על פי הערכות מיליארדי שקלים וגורם לנזקים כבדים לכלכלה, נוסף לסיכון הרב שהוא מעמיד בפני האזרחים.

מרבית כלי הרכב הנגנבים בישראל מועברים לשטחי A ברשות הפלסטינית, הישר למשחטות הרכב. בתוך דקות עד שעות מפורקים כלי הרכב וחלקיהם מועברים למוסכים בישראל ובגדה.  

בשנת 2016 נגנבו 15 אלף כלי רכב ועל פי האומדן המסתמך על חודשיה הראשונים של שנת 2017, צפויים להיגנב בשנה הקרובה 12 אלף כלי רכב.

יחידת אתגר:

המכה הקשה של הגנבות הביאה להקמתה של יחידת אתגר תחת יחידת להב 433 באגף החקירות. מאה שוטרים וקצינים גויסו ליחידה, מרביתם יוצאי יחידות קרביות והשאר אנשי מודיעין וחקירות.

ביחידה בנו מודלים של איסוף מודיעין ותקיפה, בדגש על משחטות הרכב הממוקמות בלב מחנות פליטים ומעוזי ארגוני טרור בשטחי A, כדי להקשות על הפעילות נגדן.

המבצע ללכידת גנבי הרכב המתוחכמים מאשדוד:

המבצע שהיה באשדוד החל ממידע מודיעיני שהגיע ליחידה על שני תושבי אשדוד שנוהגים לגנוב כלי רכב מחברות השכרה. אנשי הסמויה הציבו האזנה לטלפונים הניידים של השניים והחלו לקבל בכל כמה דקות מסרונים שהכילו מספרים ואותיות, לכאורה ללא קשר הגיוני. "היינו בטוחים שיש לנו תקלה במערכת ההאזנה", סיפר קצין ביחידה. אלא שאחד השוטרים, שהיה חובב טיולים, ראה את המסרונים וקבע מיד כי מדובר בנקודות ציון לניווט.

במשטרה הבינו את השיטה של צמד הגנבים – השניים היו שוכרים רכב, משכפלים את המפתח ומניחים מערכת איתור ששידרה את מיקומו. לאחר שהחזירו את הרכב לחברת ההשכרה היו ממתינים כמה ימים, כדי שהרכב יעבור סבבי שכירות נוספים, ואז היו מתחקים אחריו באמצעות המשדר שהטמינו וגונבים אותו בעזרת המפתח המשוכפל.

מכונית משפחתית ממוצעת בישראל עולה כמאה אלף שקל. גנבי הרכב מקבלים מבעל המשחטה סכום הנע בין 5,000 ל-20 אלף שקל עבור כל רכב. כנופיית גנבים עשויה לגנוב עד שלושה כלי רכב בלילה אחד. לאחר פירוק לחלקי חילוף מרוויח בעל המשחטה כ-50 אלף שקל, לאחר התשלום לגנבים.

צריך גם הרבה מזל:

ביחידת אתגר מנסים לפתח כל הזמן דרכים יצירתיות כדי להתחקות אחר הכנופיות, לפעמים גם מזל בלתי צפוי מסייע בכך:

במהלך פעילות בדרום עצר בלש ביחידה כדי להטיל את מימיו בשדה בצדי הכביש – והבחין בשני רישיונות רכב זרוקים על האדמה. הבלש הרים את הרישיונות ולאחר שבדק אותם במסוף המשטרתי גילה כי מדובר ברכבים גנובים. ביחידה הבינו כי המקום בו נמצאו הרישיונות משמש את אחת הכנופיות כ"נקודת ניקוי" של כלי רכב גנובים. מיד לאחר הגניבה מובאים הרכבים למקום, שם הם מרוקנים מתכולתם בטרם יועברו למשחטות. בלשי אתגר הציבו במקום מצלמות סמויות וכעבור כמה ימים הבחינו בצילומים בחשודים המגיעים עם כמה כלי רכב גנובים – ופעלו למעצרם.

גניבה לשם סחיטה.

תופעה אחרת היא שהגנבים  מגיעים לכלי רכב כבדים כמו משאיות או טרקטורים וגונבים מהם מערכות הידראוליות, מתוך ידיעה שהדבר ישבית את הכלים ויגרום נזק כבד לבעליהם. לאחר מכן הם מתקשרים או משאירים פתק עם מספר הטלפון שלהם בזירת הגניבה ומבקשים מהבעלים כופר כדי להחזיר את החלק הגנוב. 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו