המופע יעסוק בדמותה ופועלה של דונה גרציה, בליווי אנסמבל נגנים ופייטנית, אשר יגישו פיוטים ברוח ספרד ושירי לאדינו. דונה גרציה, חנה בשמה היהודי, נולדה כביאטריס דה-לונה, ב-1510 בליסבון שבפורטוגל, בת למשפחת נשיא, ששורשיה בספרד. עד מהרה התברר שפורטוגל אינה באמת ארץ מקלט ליהודים וב-1497 אולצו כולם להתנצר והיו ל'נוצרים חדשים', אנוסים. כשבגרה גרציה, זה היה כינויה בבית, נישאה לפרנסיסקו מנדס, המבוגר ממנה בשנים רבות, אף הוא מן 'הנוצרים החדשים'.

נישואין בין 'נוצרים חדשים' היו נפוצים וזו היתה הדרך לשמר את הזהות היהודית בסתר. מנדס, בשמו היהודי צמח בנבנישתי, היה בנקאי וסוחר באבני חן ובתבלינים. הוא פעל בשותפות עם אחיו דיוגו, שנשא לאשה את אחותה הצעירה של דונה גרציה, בריאנדה, וביחד ניהלו עסקים משגשגים.מנדס מת זמן קצר לאחר שנולדה לזוג בת, ריינה, והותיר את דונה גרציה אלמנה צעירה אך נחושה להמשיך לנהל את עסקי המשפחה. בצוואתם, גם בעלה וגם גיסה, זיהו נכונה את היכולות שלה ומצאו לנכון להפקיד בידיה את ניהול העסקים. לימים עמד לצידה דון יוסף נשיא, שהיה אחיינה וגם חתנה.

שנים רבות עמדה בראש האימפריה הכלכלית והמשיכה לפתח ולהאדיר אותה.בשנת 1536 בחרה דונה גרציה לעזוב את פורטוגל, שהקנאות הדתית הנוצרית בה הלכה והחריפה, וחייה התנהלו במסע בין ערי אירופה. אנטוורפן, ונציה, פרארה היו התחנות העיקריות עד שהשתקעה בקושטא (איסתאנבול של ימינו) העות'מאנית, שם גם נפטרה ב-1569.

העוקב אחר עלילות חייה יגלה מנהיגה ואשת עסקים ממולחת אשר קראה תיגר על גדולי שליטי העולם בתקופתה, לא נרתעה מהתנגשות באפיפיור בהכריזה חרם על אנקונה, עיר הנמל האפיפיורית,  הלוותה סכומי עתק לשליטים רבים למימון מלחמותיהם, תוך כדי ניהול אסטרטגיה כלכלית - מדינית יוצאת דופן בעולם שאחרי גילוי אמריקה. בתוך כך תמיד עמדה מולה שאלת זהותה וזיקתה ליהדות.

איננו יודעים עד כמה קיימה משפחתה את היהדות בסתר אולם, התנהגותה של דונה גרציה בבגרותה מניחה יסוד סביר להנחה שהקשר ליהדות הוטמע בה כבר בילדות. גם בשנים בהן חיה במסווה של נוצריה השכילה לנצל את כישוריה וקשריה כדי לעזור לבני עמה. היא השתמשה ברשת הסוכנים של עסקיה המסחריים כדי להציל אלפי יהודים, שקבלו עליהם את הנצרות מאונס, מציפורני האינקוויזיציה, היא תמכה בקהילות פליטים יהודיים בהקימה בתי כנסת וישיבות, מימנה את תירגום התנ"ך ללאדינו, ותרמה סכומי ענק לפדיון שבויים יהודיים.
 
על סף פרידתה מאירופה הנוצרית והקנאית שבה דונה גרציה ליהדות בגלוי ומצאה כר נוח לפעילותה באימפריה העות'מאנית המוסלמית והמתונה. שם גם רכשה מן הסולטן זיכיון על טבריה וכפרים בקירבתה, בהם ביקשה לבנות מקלט לאחיה הנרדפים ולמבקשי מולדת. היא החלה במלאכה אך נפטרה במהלכה וחזונה לא התממש.                                                                    

"גרסיאס דונה גרציה"-  אולם מופעים ,מונארט-מרכז תרבות ,דרך ארץ 8,אשדוד.08-8545130
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו