מדובר בפרויקט של הספרייה העירונית שנמשך מעל ל- 35 שנה, מידי שנה, אותו מנהלת ומובילה זהבה דויטש מנהלת הספריה העירונית אשדוד כ-15 שנה ומנסה בכל שנה לשדרג אותו, בליווי ותמיכה של החברה העירונית לתרבות הפנאי באשדוד.

הילדים בוחרים בעצמם את הספרים ואין להם הגבלה בבחירת הסיפור. הם מאתגרים את עצמם והשנה, אחד המתמודדים בחר להקריא מתוך ספר קומיקס, דבר שנחשב לחדשני בתחרות ומנגד משתתף אחר בחר לקרוא ולהקריא מתוך ספר שעוסק באינקוויזיציה.

בשלב הראשון פונים בכל בית ספר תלמידי כיתות ו'. דויטש עוברת בכל בתי הספר ובוחנת אותם במשך שלושה חודשים יחד עם צוות מיוחד בכל בית ספר. לאחר מכן מתקיים שלב חצי הגמר המתקיים בספריה העירונית, בו מתמודדים 30 ילדים מתוכם עלו עשרה ילדים לגמר, אל מול השופטים והקהל. 

התחרות נפתחה במופע של תאטרון בלט 'פאנוב' עם  כוריאוגרפיה של איה ווטאבנה מיפן בביצוע של איילת פולני וארתור קוניין . לאחר מכן עלתה לבמה זהבה דויטש, שגם הנחתה את הערב והזמינה את שמעון אלקבץ מנהל קול ישראל והעורך הראשי של רשות השידור שמגיע לתחרות מידי שנה. 

אלקבץ שפנה לילדים המשתתפים אמר: "אני רוצה שתדעו שאתם כבר ניצחתם. יכול להיות שאתם עדיין לא יודעים את זה אבל כל אחד ואחת מהילדים, הם בעלי נשק סודי והנשק הזה הוא הספר. אתם תפיקו את היתרונות הרבה מאוד פעמים בחיים שלכם והוא שיגרום לכם לנצח בכל תחום שבו תרצו לעסוק, בזכות הידיד הנאמן הזה. אני יודע שאנחנו חיים בעולם דיגיטלי... היכולת הזו לעלעל בדפים ולהתאהב במה שאתם עושים זה דבר גדול. תשמרו על זה כי זה מה שיעזור לכם לנצח".

זהבה דויטש סיפרה לקהל, "המנהלים וההורים יודעים שלתחרות יש שלושה שלבים: בבתי הספר, חצי גמר בספרייה העירונית והגמר היום.  אני לא מקנאה בשופטים הערב עם IQ גבוה ואינטיליגנציה רגשית מאוד גבוהה ונראה זאת ביחד במהלך הערב". עוד הודתה דויטש  לאורן טואיל מנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי, למנהלי בתי הספר והמורים ולצוות עובדי הספרייה שמלווים אותה במשך שנים. והוסיפה: "אני גאה להיות חלק מצוות התרבות והחינוך בעיר". 
לדבריו של הסופר ינץ לוי, "ערים אחרות חייבות לאמץ את המודל הזה, של התחרות שמעודדת קריאה בדרך נפלאה שמביאה את הילדים להבנת הנקרא והנשמע, בטחון עצמי ותקשורת עם אנשים נכונים. זה מתחיל בכיתות נמוכות יותר כי כל הילדים רוצים להשתתף בזה. כשילדים עומדים ומקריאים יש הבנה הרבה יותר עמוקה של התכנים וזה דבר נפלא ומרגש שקורה בעיר אשדוד".

במהלך הערב עלו לפי הסדר זה באחר זה הקוראים הצעירים והקריאו קטעים מתוך הספרים שבחרו. לאחר מכן ענו בתבונה ושנינות על השאלות של חבר השופטים: ינץ לוי סופר הילדים והמבוגרים המפורסם, אילנית סויסה מחזאית, תסריטאית ויוצרת שהשתתפה בתחרות הקורא הטוב לפני כמה שנים ואסף רוט, סופר אשדודי צעיר שהוציא לאחרונה את ספר הביכורים שלו וזכה בפרסי אשדוד בתחום הספרות לפני כשנתיים. צוות השופטים לא טרח  להסתיר את התלהבותם מהילדים המוכשרים. 

ברשימת הזוכים :במקום הראשון- אורי לוי מבית הספר 'הראה', במקום השני- יעקב אסייג מבית הספר 'חזון יעקב' ורועי בלנרו מבית הספר 'רתמים', במקום השלישי- ניקול יודלביץ' מבית הספר 'יצחק רבין' . כמה דברים מעניינים על הספרים שקראו הילדים הזוכים: אורי קראה את "פלא"- ספר לא קל, על ילד בעל מראה מעוות המתמודד עם סביבתו. לדבריה של אורי ,"הילד הזה הוא רגיל. זה אנחנו שרואים רק את החיצוניות שלו במקום להתייחס לפנימיות הנורמלית לחלוטין שלו. אנחנו שמעדיפים לעצום עין אחת שמביטה פנימה ובוחרים את המבט של האחרת , זאת שרואה רק את החיצוניות המכוערת לכאורה. אנחנו המכוערים". ניקול יודלביץ' קראה את "הרפתקאות ספריית רימונים" ילדה חילונית מבית ספר ממלכתי גילתה בקיאות בביוגרפיה של רב ואפילו נהנתה ממנה. לשאלתו של יו"ר חבר השופטים "לאן היית קופצת בזמן לו יכולת?" ענתה לימים הראשונים של הקמת המדינה, לימים האחרים הללו ומפיקה מהם תובנות שאולי היו מסייעים לנו היום. יעקב שקרא את "אורה הכפולה" אמר "אהבתי את הספר, אבל הוא לא כל כך אמין בעיני... איזה הורים אתה מכיר שלא היו מבחינים בין הילדים שלהם גם אם מדובר בתאומות זהות?" רועי שקרא את "המורה דרורה לא מפלצת" אמר שהספר משעשע ומלא הומור. אבל אי אפשר ואסור לשפוט אדם בגלל שהוא הרים קול וצעק. יש מצב שמדובר באדם בעל לב זהב.


כל המשתתפים בגמר קיבלו שי צנוע בדמות  מילון "אוקספורד",  שישמש אותם בבית הספר התיכון ושלושת המקומות הראשון זכו לקבל גם את ספר השיאים של גינס וכמובן הזוכה-אורי לוי בתואר המכובד והנכסף של "הקורא הטוב ביותר". 

צילום: סיוון אהרון ל-(odrey)

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו