אדווה בן- ישי (25) מאשדוד היא סטודנטית לעיצוב אופנה במכללת "שנקר" בשנה השלישית ללימודיה. כשהייתה צעירה, עוד מימי התיכון היא הייתה בטוחה שכשתגדל תרצה להיות אדריכלית במקצועה וכיוונה כל העת לשם.

במהלך שירותה הצבאי היא החלה להבין שיש לה חיבור לפן העיצובי, עיצוב פנים בפרט אולם לא ידעה כיצד להגדיר את הסגנון הייחודי שלה שבא לידי ביטוי בחשיבה... בסיום הצבא החליטה ללכת למכינה לעיצוב -B6 בתל אביב, שם נחשפה לתחומים שונים כמו: עיצוב גרפי, עיצוב אופנה, עיצוב פנים, טקסטיל, תכשיטים ועוד.. ובמהלך המכינה יצרה תיק עבודות משל עצמה.

מתי הבנת שאת מתחברת לעיצוב האופנה?
"מהר מאוד, גם אני וגם המנחים הבנו שהחיבור שלי הולך לכיוון תחום האופנה ושיש לי את זה בתחום. החלטתי לנסות לגשת למבחנים במכללת 'שנקר' למרות שהיו לי מעט חששות, אולם למזלי קיבלו אותי והחלטתי מיד לנצל את ההזדמנות שנפתחה בפניי, ויתרתי על טיול ארוך של "אחרי הצבא" והתחלתי ללמוד".

אז הכנת תיק עבודות מוצלח במכינה?
"לפני המכינה לא ידעתי אפילו לצייר. קיבלתי את כל הכלים הטכניים שהייתי זקוקה להם כמעצבת מבחינת פיתוח חשיבה ומהווים ממש קפיצה ראשונה למים... בשנקר כבר התחלתי ללמוד לתפור ולייצר גזרה ובהמשך למכינה שמים דגשים גם על תיאוריות, איך ניגשים להשראה, לפתוח את הראש וליצור דברים יצירתיים שנותנים ביטוי עצמי דרך פריט האופנה".

איך הלימודים בשנקר, קשים כמו שמספרים?

"מדובר בלימודים מאוד אינטנסיביים יחסית, לפעמים אפילו 24/7, במיוחד בתקופת הגשות, המכללה נשארת פתוחה ללא הפסקה ולא אחת מצאנו את עצמנו ישנים על איזה "פוף" במחלקה או יוצאים משם בחצות הלילה אחרי שלמדנו כל היום משעות הבוקר המוקדמות".

במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר לומדים המון פרקטיקה ובמקביל הרבה תיאוריה עיונית- תולדות העיצוב, היסטוריה, עבודות סמינריונית והמון חומר עיוני ובמקביל פרקטיקה- ייצור גזרות, הכרת סוגי בדים, תפירה ועוד בשילוב תוכנות מתקדמות ובנוסף להכל לאורך כל השנים יש קורסים עיצוביים בהנחיית מרצים – מעצבים בהם הסטודנטים מתבקשים לבחור "השראה" ומתוכה ליצור קו אופנה או פריט.


אז איך עיצוב שלך הגיע לשבוע האופנה?
"כמעט בכל שנה נבחרות עבודות של סטודנטים משנקר מכל השנים (א'-ד', כולל מתוך פרויקטי גמר) ומציגים את הנבחרים מתוכם במהלך שבוע האופנה. את הפריט שאני ייצרתי במהלך קורס סמסטריאלי אשתקד (שנה ב') בחרו יחד עם עוד כ- 35 סטודנטים מהמחלקה לעיצוב אופנה בשנקר (לומדים בה כ- 200 סטודנטים) והוצגו בסך הכל כ- 55 דגמים שונים".

מה עיצבת ומה הייתה ההשראה לכך?
"הצגתי דגם יחיד שעיצבתי בהשראת אמנות גוף אפריקאית שבאה לידי ביטוי ב- צילוק הגוף. יש להם הרבה בליטות על הגוף, בדמות צלקות שיוצרים קישוטים סמליים ושבטיים שיוצרים בסופו של דבר מעין טקסטורה על הגוף. בהשראה הזו יצרתי מעיל דמוי עור בצבע שנהב, מעט כסוף שמתחתיו הנחתי שמלת "בייסיק" לבנה".


איך עושים דבר כזה?
"הצלחתי לדמות את הצילוק, אומנות הגוף האפריקאית בדרך מיוחדות שהיא לא כפי שרואים בדרך כלל- חרוזים או בדים צבעוניים מאוד אלא בדרך מאוד חדשנית וטכנולוגית. לקחתי בד שיצרתי עליו פלטת הבלטות ובאמצעות טכניקה של חום, מכונה מיוחדת ו- וואקום, יצרתי את ההבלטות בדמוי הצילוקים על הבד. עבדתי על הפריט במשך כמעט סמסטר שלם ואני מאוד מרוצה מהתוצאה".

איך זה מרגיש כבר בתור סטודנטית להשתתף בשבוע האופנה?
"זה מטורף ומאוד מרגש. קיבלתי אימייל שאני משתתפת ושבוע האופנה נדחה פעמיים ועד רגע האמת לא הייתי בטוחה שזה יקרה. כשהדגם באמת עלה הרגשתי בבת אחת את כל ההתרגשות שהדחקתי בערך כשלושה חודשים וזה היה מאוד מהנה ועוצמתי, הייתי ב"היי" מטורף".

זכית לסיקור עולמי!
"למזלי הרב התלהבו מאוד מהדגם שלי וקיבלתי המון חשיפה. הציגו את הדגם שלי ב"ווג" העולמי ובבלוגי אופנה מאוד נחשבים בארץ ובעולם:  מאקו - fashion forward, it magazine vouge italia, the blond salad -( chiara ferragni  בלוג מאוד נחשב של אושיית האופנה האיטלקיה) , האתר היפני fashionsnap , tlv fashion mall, my urban runway".

את עובדת כבר על קולקציה משלך?
"אני לא מצליחה עדיין ליצור במקביל, אני מאמינה שגם זה יגיע בעתיד, זה מעט קשה במהלך הלימודים המאוד אינטנסיביים. אני כן מעצבת שמלות לאירועים מידי פעם לחברות ולעצמי בינתיים, בעיקר בין הסמסטרים".

הנחיה בפרוייקט בשנקר: מוני מדניק, אנה סולו, עידית ברק
השראה: אמנות גוף אפריקאית של צילוק הגוף- african body scarifications
צילום: אמיר יהל || אבי ולדמן
דוגמנית: ויולט חיימוב
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו