כנס אשדוד חושבת הורים, שהתקיים היום באשדוד, עשוי להביא בשורה גדולה להורים רבים ברחבי הארץ, ושם את אשדוד שוב כעיר מובילה בתחומה. 

את הכנס פתח ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, כשסיפר על שיחה שניהל עם ראש רשות אחרת. "בעבר, כאשר סיפרתי לחבר, ראש  רשות מקומית,על מרכז ההורות שלנו, הוא שאל מה הקשר של הנושא הזה לפעילות של העירייה? תחום ההורות, הרי לא נחשב, למשימה מונציפלית,שאמורה להעסיק רשויות מקומיות?אז נכון, בשנים האחרונות, כחלק ממהפכת המידע ועידן הרשתות החברתיות, מתחולל שינוי תודעתי בקרב אזרחים, שמצפים מההנהגה בַרשות המקומית,לספק להם מענה, לְצרכים רחבים יותר בַּמרחב של איכות- חיים. זה לא רק ניקיון, מים, ביוב ותשתיות. וכמובן חינוך, רווחה, תרבות וספורט . אלא גם  ערכים של קיימות.מובן הרחב: כמו אורח חיים בריא, שוויון מגדרי,דאגה לבעלי מוגבלויות, ואפילו תרומה לשוויון חברתי וצמצום פערים – כפי שראינו לאחרונה עם מחאת הקייטנות והצהרונים. השירות הזה של הנחיית הורים נראה לנו חשוב כחלק מהמאמץ החינוכי שכל רשות מקומית מקיימת. כי הרי החינוך נחשב לַאתגר החשוב ביותר עבור רשות מקומית. ואין ראש ראשות שלא מזכיר לתושבים מידי פעם, שהחינוך עומד בראש מעייניו ונמצא בעדיפות ראשונה, בסדר היום שלו".

המרכז להורות פועל במסגרת תאגיד עירוני למאבק באלימות והתמכרויות, ובשנים האחרונות שידרג את הפעילות שלו, עד כדי כך שבעירייה קיבלו החלטה להקים מבנה יעודי עבורו, שמהווה גם כתובת פיזית להורים שמעוניינים בשירות שלו.

עוד הוסיף ראש העיר:"בהזדמנות זו אנחנו רוצים לבקש מהשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, ביחד עם חברות הכנסת, העומדות בראש הועדות הרלוונטיות, להוביל מדיניות ממוקדת משפחה המלווה בחקיקה, מהמקום של מתן שוויון הזדמנויות לכל הורה. לקרוא לרשויות מקומיות להקים מרכזי הורים, שללא ספק יוסיפו נדבך חשוב בשירות שהם מעניקים לתושבים שלהם, ויתרמו תרומה נוספת לחוסן של החברה הישראלית".

השרה לשוויון הזדמנויות, גילה גמליאל, אמרה במהלך דבריה בפתיחת הכנס: "הקמת המרכז להורות משמעותית באשדוד היא דרמטית ואני אומרת "איך לא חשבו על זה קודם". אני מרימה את הכפפה ואדאג לוודא שיצא קול קורא ואנו נקצה משאבים להקמת מרכזי הורות ברחבי הארץ ומאשדוד תצא הבשורה לרשויות נוספות להקמת מרכזי הורות להורים צעירים ושאינם צעירים שיהיה להם מענה ממוסד". 

פרופ' עמוס רולידר, מהמרכז לייעוץ והכוונת הורים, ציין בכנס כי "בישראל הורים משקיעים בילדיהם בממוצע 630 אש"ח, מדובר בנתון גבוה משמעותית מהעלות הממוצעת במדינות ה-OECD, וזאת למרות שהמשכורות כאן נמוכות יותר מהממוצע. זה גורם להורים לגייס את הכספים הללו לעיתים יש מאין. ההורים היום מתמודדים עם אתגרים שהורים בעבר לא התמודדו איתם – האקולוגיה/הסביבה והמסך. בישראל ילדים בכיתות ג'-ו' נמצאים מול מסך למעלה מ-50% מזמן הערות שלהם. זה בלתי הגיוני".

רולידר התייחס גם לשפע שיש בעולם המודרני בהיבט של התזונה ואמר "90% ממה שמנסים למכור לילדינו בסופר-מרקטים זה רעל! עם יכולות שיווק אדירות שמעמידות את ההורה במצב בלתי הגיוני. ומול כל אלה הזמינות של ההורה הישראלי לחינוך ילדיו הולכת ויורדת. אנחנו עשינו אאוט-סורסינג לחינוך של ילדינו. יש לנו פחות מחצי שעה של הורות משמעותית עם הילדים שלנו. אנחנו לא מספיק בבית, אנחנו רוצים קריירה, ייעוד, יש לנו חלומות. אבל - המדינה הזו יקרה מאוד וההורים נאלצים לעבוד מאוד קשה ובסוף מי שמנצח הם ייסורי המצפון של ההורים". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו