הצורך בבגדי הכהונה מטרתם לכסות את כל הגוף כיאה למעמדו הרם של "הכהן הגדול". לדוגמה, במגילת אסתר הבגדים הם המראה של כל בעלי התפקידים בחצר המלוכה. "ויקרע מרדכי את בגדיו וילבש שק ואפר" - מרדכי מראה את כאבו ברבים. "ומרדכי יצא מלפני המלך בלבוש מלכות תכלת וחור ועטרת זהב גדולה ותכריך בוץ וארגמן". הלבוש מדגיש את בעל התפקיד.  בגדי הכהן הגדול מפוארים מאוד ומדגישים את חשיבות עבודת הקודש. הוא חייב לשדר עוצמה רוחנית והדר. הכהן שמשרת את העם מחבר בין אלוקים לבני ישראל. אהרון בעצמו התברך במידות של איש שלום, עשיית שלום ופתרון מחלוקות בדרכי שלום. הכהן הגדול מתמנה לכל ימי חייו ובניו אחריו. הוא מגיע לדרגה רוחנית גבוהה. לתפקיד באותה תקופה במדבר לא הייתה תמורה כספית וכל צרכיו היו מסופקים על ידי הציבור. התפקיד עבר בירושה ולמלכים אסור היה להתערב בעבודת הקודש והקרבת קורבנות. אחרי חורבן בית המקדש השני, תפקידו של הכהן הגדול בוטל מכורח המציאות. נשארו כיום על הכהן איסורים שונים כמו כניסה לבית עלמין ונישואין עם גרושה. יש לכהן מקום של כבוד גדול בבתי הכנסת. הוא נציגו של אלוקים בחברה היהודית. בתורה נשארו כל המושגים השייכים לכהן, שאינם נמצאים במציאות היומיומית של העם היהודי, היות ובית המקדש נחרב ועבודת הכהנים נפסקה.

setImageBanner('2609a16b-fe06-4e19-b385-16f64dded3e3','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807);

הבגדים שהאדם לובש בחיי היום יום שלו משקפים את אישיותו ועיסוקו, ולעיתים הוא משקיע בלבושו מחשבה רבה. אדם שנמצא בביתו מרגיש נוח ואינו חייב להתלבש בהידור. בגדי הכהן הם ביטוי לאדם העובד בקודש, בגדיו יצוגיים ומפוארים כיאה למעמדו הרם. אישה שלובשת בגדים חושפניים משדרת כלפי חוץ מיניות, אישה אחרת שמתלבשת בצניעות משדרת טוהר פנימי וחיצוני. האישיות של כל אדם שונה ומקפלת בתוכה הרבה פרמטרים, תכונות אופי, חינוך, אמונה והתנהגות. הטעם של כל אדם מרמז על הרצון של התת מודע. האישיות מתבטאת בבגדים וגם העיסוק. הכהן הגדול משדר רוחניות גדולה ועצומה. הכהן מחבר בין האדם לאלוקים, גם משכין שלום בין בני האדם. הכהן שמקדיש את חייו לקדושה צריך להתנהג בהתאם למעמדו, הוא היחיד שיכול להכנס לקודש הקודשים ביום הכיפורים. כשהכהן מגיע לתוך המשכן הוא רוחץ את רגליו וידיו בכיור הנחושת שנבנה למטרה זו. לפני יציאה למלחמה הכהן מברך את היוצאים למלחמה. הכוהנים מקבלים 24 מתנות מהצומח ומקורבנות הבשר לפרנסתם, תמורת עבודתם בקודש. לכהן אסור להיות במגע עם טומאה ובפדיון הבן נותנים לכהן 5 שקלים. 
האומנים שהכינו את בגדי הכהן הם בצלאל בן אורי ואהליאב בן אחיסמך. אסור לכהן לחטוא. לפני תחילת תפקידו הוא נמשך בשמן מיוחד הדומה להכתרה של מלך. לאחר מכן מקריבים הכוהנים קורבנות, שהם חלק מטקס ההכתרה שלהם. טקס ההכתרה נמשך 7 ימים. מעילו של הכהן הגדול בצבע תכלת ועל שוליו מסביב פעמונים ורימונים לסירוגין, שמצלצלים בשעת הליכתו. הפרשה מפרטת בדייקנות רבה את לבוש הכוהנים. לתורה חשוב כיצד יראה לבושו של הכהן.
אהרון זכה להיות הכהן הגדול בשל היותו סמל לאהבת אדם ורדיפת שלום. הוא אבי שושלת הכוהנים. הכהן הגדול הוא דמות ציבורית, הוא משפיע עלינו במראהו ובמעשיו. לכהן איסורים רבים, בין היתר אסור לו לגדל שערות ולהיות במקום טמא. הקדושה שבעבודת המשכן היא ברמה הגבוהה ביותר והם חייבים להישמע להוראות.
הפטרת זכור 2017:
בשבת לפני חג פורים ישנה מצווה לזכור את מה שעשה עמלק לבני ישראל ביציאת מצרים, כשהרגו את הנחשלים והעייפים בדרך שהלכו בסוף המחנה במדבר סיני. "זכור את אשר עשה לך עמלק". בחג פורים היהודים ניצחו את מבקשי רעתם ואת המן הרשע שהיה מזרע עמלק, צאצא של אגג מלך עמלק. תלייתם של המן ועשרת בניו הגשימה את הציווי האלוקי "מחה תמחה את זכר עמלק מתחת השמיים". שאול המלך במלחמתו נגד עמלק לא הרג את אגג מלך עמלק ולקח כשלל צאן ובקר. אלוקים כעס עליו מאוד, ושמואל הנביא בישר לו שמלכותו תקרע ממנו בשל כך. בנוסף, שמואל הנביא הורג את מלך עמלק בעצמו.
יש לזכור את הציווי האלוהי להשמיד את עמלק ולא לחמול עליו, כולל נשים, ילדים, צאן, בקר, גמלים וחמורים. המלך הראשון שהומלך בישראל היה שאול המלך, שהיה גבוה, יפה, ביישן וצנוע. הוא מלך בישראל בשנים 1005-1029 והיה מצביא ולוחם ללא חת, שהקריב את כל חייו עבור עמו. התורה מציגה אותו כדמות טראגית של מנהיג ומלך שמת בשדה הקרב. 
עמלק הוא אויבו הנצחי של עם ישראל. העם העמלקי הקים לעצמו ממלכה והם ישבו אז באזור הנגב וסיני. העם העמלקי מעולם לא הושמד באופן סופי ומוחלט, בכל דור ודור קם עמלק נוסף שרוצה להשמיד את עם ישראל, כמו הגרמנים בשואה שהשמידו 6 מיליון יהודים בתאי הגזים ובמיתות שונות ומשונות. במסורת היהודית עמלק הוא אויב אכזר שקם להרגנו בכל דור ולא בוחל באמצעים, כולל פגיעה בנשים וטף. שאול המלך ניצח את עמלק אך נכשל בהתנהגותו כשלא שמע לצו האלוהי. שאול בן קיש איש ימיני היה המלך הראשון שייסד צבא סדיר בעם ישראל ובראשו עמד אבנר בן נר. הוא היה מנהיג צבאי מעולה שהנחיל תבוסות לאויב. סופו היה טראגי כאשר יצא למלחמה נגד הפלשתים מתוך ידיעה שיהרג בקרב. הוא בחר ליפול על חרבו ולא ליפול בשבי. הוא זכה לקבורה מלכותית בידי אנשי יבש גלעד, שזכרו לו חסד נעורים, התגנבו בלילה לחומת בית שאן והורידו את גופתו.
להצטרפות למעגל פרשת השבוע ניתן ליצור קשר: 0536000434. דוד.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו