באיזה מועדון אפשר למצוא את פס הייצור האיכותי ביותר לשחקני ליגת העל? מי המדינה שמספקת הכי הרבה זרים לליגה? המספרים שלא הכרתם

רבים נוטים לזלזל באקדמיה שהקים ג'קי בן־זקן באשדוד, אבל היא מתחילה להצמיח פירות. הקבוצה שיתפה העונה 12 שחקני בית (שלישית בליגה) וייצאה שישה לקבוצות אחרות, כולל מיכאל אוחנה וניב זריהן שעברו להפועל באר־שבע. גם מתן אוחיון שנמנה על הסגל של ב"ש, יצא מאשדוד.

 קבוצות הליגה שיתפו 355 שחקנים (31 מהם שיחקו בשתי קבוצות), רובן הסתפקו ב־24 עד 27 כל אחת. מ.ס אשדוד שיתפה מספר של 31 שחקנים לאורך העונה, אבל כאן הסיבה היא בעיקר רכבת הזרים הארוכה (10). 

100  מתוך 355 השחקנים הם זרים. לאשדוד היו הכי הרבה (10), ואחריה צועדות הפועל ת"א, בני־יהודה ואשקלון (תשעה). מכבי חיפה, מכבי ת"א וכפר־סבא נעזרו בשמונה זרים. 

מאיפה הם באים? לאורך השנים היו כמה טרנדים. בתחילת שנות ה־90, עם פתיחת הליגה לזרים, רובם הגיעו ממזרח אירופה, ובעיקר ממדינות ברית־המועצות לשעבר.

מסך הברזל בדיוק הורם, ואפשר היה להביא שחקנים בזול. אחר כך נפתח השוק הדרום־אמריקאי, בעיקר ברזיל וארגנטינה. בהמשך, עם התפתחות התקשורת האלקטרונית, העולם הפך לכפר גלובלי, ולישראל הגיע גל שחקנים מאפריקה. 

העונה משחקים בליגה 19 ברזילאים, אבל אפשר להגיד שהטרנד החדש הוא דווקא מדינות יוגוסלביה לשעבר, עם 24 שחקנים - 11 מסרביה, עשרה מקרואטיה, וגם לבוסניה, סלובניה וקוסובו יש נציגות.

*באדיבות אתר YNET

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו