ריקי איתן, צלמת ואמנית מאשדוד, למדה בסטודיו "גברא" צילום וזיהתה שיש רעיון ייחודי ושונה להעברת המסרים שלה דרך האמנות. היא מצלמת עירום חלקי- לא פרובוקטיבי, מדפיסה את הצילומים על בד משי ועליו רוקמת. ברקמה עצמה היא יוצרת "קווים" שמדמים כאב על פני העור ומעבירים בעוצמתיות מסרים למתבוננים.


מתי הבנת שיש לך כישרון צילום מיוחד?
"תוך כדי הלימודים שקלתי להפוך ממעצבת פנים לצלמת מסחרית כמקצוע, אולם עם הלימודים הבנתי שאני רוצה לעסוק באמנות. הבחנתי שלא כל מה שאני מאמינה בו כאדם ואישה לא בא לידי ביטוי בפן המסחרי- בין אם בפרסומות או ברשתות החברתיות- הכול נראה כל כך מושלם ומתוקן והולך לכיוון האירוטי- סקסי ובער בי הרצון לשנות את הנראות הזו".

ביחס לנושא "דימוי הגוף", ההתעסקות היא בכל סוגי הגוף הנשי. בתערוכה שתיפתח- XX- חודרות את המעטפת, יציגו 11 אמניות מכל מיני תחומים שונים יצירות שונות, כולן עוסקות בדימוי הגוף הנשי- מיצב, צילום, פיסול, וידיאו ארט ואפילו תכשיטים בצורה של קמטים ועוד...

הרעיון לתערוכה עלה לאיתן, שפנתה לנעמי אדר הופמן- האחראית על מוסדות האמנות והמשנה למנכ"ל החברה העירונית לתרבות הפנאי בעיר אשדוד, זאת לאחר היכרות שנוצרה ביניהן בתערוכה של בוגרי "גברא"- מקום שבו נעמי לומדת צילום בימים אלו. השתיים החליטו יחד להפיק את התערוכה לכבוד יום האישה הבינלאומי שתחליף את התערוכה "מבשלים אמנות", המוצגת במקום.

מבין 11 האמניות יש ארבע אמניות אשדודיות, אמנית אחת מהולנד שתגיע במיוחד ועוד 5 אמניות  מרחבי הארץ- כשהאשדודיות מארחות את ה"חוצניות". איתן תציג בתערוכה 6 יצירות- 5 עבודות עם רקמה ועוד עבודה מיוחדת לתערוכה שבנויה משכבות של נופי ילדותה באשדוד על גבי גוף נשי.

למה דווקא תערוכה נשית?
"אני פמיניסטית. אני לא כועסת, זועפת או שונאת גברים ואנשים- אני רגועה יחסית ואפילו הייתי עובדת סוציאלית בעבר. אני חושבת שחשוב לי לברוא עבורן עולם אחר שבו מתייחסים לנשים אחרת- פחות אם לא בכלל מחפיצים אותן, בטח שלא מטרידים אותן מילולית או פיזית. בתערוכה אנחנו מציגות דרך האמנות לרוב האופן שבו אנחנו מציגות התרסה ואלטרנטיבה לדימוי נשי

אנוק יוסבשווילי, אמנית רב תחומית היא האוצרת של התערוכה ומציגה בה יצירה משלה. היא הציגה בעבר בתערוכה אחרת אובייקטים שהראו עד כמה נשים מוכנות ללכת רחוק בתחום האופנה כדי להיות יפות. הבחירות שלה לתערוכה משלימות אחת את השנייה... יהיו הרבה יצירות שיראו אותנטיות כיופי בניגוד לניתוחים פלסטיים, פער בין הפנים לחוץ- הנראות המזויפת ברשתות החברתיות לעומת תחושות הכאב במקום האינטימי והאישי. אפשר יהיה לקרוא בין השורות מחשבות ואמירות שונות הנוגעות בדימוי הגוף הנשי.

התערוכה תיפתח ביום חמישי, 16.03.2017 בשעה 19.30 בבית האמנים ע"ש אריה קלנג, אשדוד. שבוע לאחר הפתיחה, ביום 22 במרץ, יתקיים כנס בבית אריה קלנג החל מהשעה 09.00 עם תוכנית מלאה של הרצאות, סדנאות, מופע מחול בשם "מיסטר נייס גאי" ועוד... שווה לעקוב אחרי העמוד בפייסבוק- https://www.facebook.com/events/1684055084945118/


מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו