רישיון הוראה קבוע או זמני ניתן על ידי משרד החינוך והוא מיועד לעובדי הוראה בעלי תואר אקדמי ותעודת הוראה לתיכון או לחטיבת ביניים. מלבד עובדי הוראה שכבר החלו את לימודיהם לקבלת תואר ותעודה מטעם מכללות אקדמיות או אוניברסיטאות, הרישיון מיועד לאקדמאים שעברו הסבה. לפיכך, ההבדל בין רישיון הוראה לבין תעודת הוראה הוא שהראשון ניתן על ידי משרד החינוך, בעוד התעודה ניתנת על ידי המוסד האקדמי הרלוונטי.

קבלת רישיון לעיסוק בהוראה מעבירה את המורה ממעמד של "מתמחה" למעמד של "עובד הוראה חדש". את הרישיון ניתן לקבל רק בסיום שנת ההתמחות ולאחר סיום הערכה. מבחינה טכנית, יש לוודא שההערכה המקוונת בוצעה כראוי ונקלטה במשרד החינוך. לאחר מכן מדפיסים מתוך המערכת הממוחשבת את סיכום תוצאות ההערכה ואת טופס הבקשה להענקת רישיון מטעם משרד החינוך.

איך מקבלים את הרישיון?

מי שרוצה להגיש בקשה לקבלת רישיון הוראה צריך לפנות לאגף בכיר לכוח אדם בהוראה מטעם משרד החינוך. על מנת לקבל רישיון קבוע יש לצרף טופס בקשה להענקת רישיון, תעודת תואר אקדמי, תעודת הוראה ואישור על סיום בחינות השלמה.

לקבלת רישיון זמני יש לצרף טופס בקשה להענקת רישיון, תעודות המעידות על השכלה והכשרה להורות את המקצועות המבוקשים ורישיון הוראה או הדרכה קודם (במידה וקיים).

כמו כן, ניתן בשני המקרים להחליף את טופס הבקשה להענקת רישיון במתן כתב היתר לבחינות השלמה. את המסמכים המצורפים מאמתים כנאמנים למקור על ידי מנהל בית הספר שבו מבקש הרישיון מלמד, על ידי עורך דין או על ידי נוטריון.

מה עושים אחרי שמקבלים רישיון?

קבלת רישיון הוראה למעשה מעידה על סיום תהליך ההסמכה וההכשרה. עם זאת, היא גם נותנת את האות לתחילת הפיתוח המקצועי. מדיניות "אופק חדש" למשל מאפשרת לעובדי הוראה להיכנס למערך של פיתוח מקצועי כדי להתקדם בדרגות. בשנה הראשונה הם צריכים להירשם לקורס חובה למכללה, לעבור מפגשים קבוצתיים וליווי אישי ולעמוד בקריטריונים הנקבעים על ידי משרד החינוך והמוסד האקדמי.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא חייבים להחזיק ברישיון הוראה כדי להתחיל ללמד. יש עשרות אלפי מורים ברחבי הארץ שמעבירים שיעורים ומקבלים שכר מלא גם בלי להוציא רישיון. עם זאת, בשלב מסוים אמור המעמד שלהם כעובדים זמניים להגביל אותם. הוא גם פוגע בתחושת הביטחון ולכן אינו משתלם.

לסיכום, רישיון הוראה ניתן על ידי משרד החינוך, בניגוד לתעודת הוראה שניתנת על ידי המוסד האקדמי. את הרישיון מבקשים בצירוף טפסים רלוונטיים ובסיום הערכה שחתומה על ידי גורמים מקצועיים.

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו