טיפ הוא כבר מזמן לא רק אמצעי להביע שביעות רצון משירות מסוים. יש מגוון רחב של תחומים שבהם הטיפ מחושב כחלק בלתי נפרד מהתשלום. נותני שירותים קובעים את מחיר המחירון לפי אחוז טיפ מסוים, והם מביאים בחשבון את תשלום הטיפ במעמד סיום העסקה. הבעיה מתחילה בזה שלא קל לעקוב אחר כמה שמקובל לתת ויש גם לא מעט הבדלים בין הענפים והתחומים השונים.

מלצרים, ברמנים וטיפים לאירועים

מלצרים במסעדות ובתי קפה צריכים לקבל טיפ של 12%-15%. במידה ואתם מרוצים מהשירות תוכלו לתת טיפ של 20%, אך לרוב נהוג להסתפק בסכומים נמוכים יותר. האופציה הכי פשוטה היא לעגל את הסכום שמופיע בחשבון כלפי מעלה. את זה אפשר לעשות גם אם משלמים באשראי וגם אם משאירים שטרות במזומן.

לצורך השוואה, ברמנים במועדונים ובארים מקבלים 10% טיפ. הם יכולים להגיע לסכום של 20% טיפ מהחשבון רק בערב ארוך ובתנאי שהם פינקו את הלקוח. פינוקים בהקשר הזה הם כמובן שתייה בחינם, או לפחות צ'ייסר של משקה מועדף. ברמנים מקצועיים במיוחד עשויים לפנק אתכם גם באוכל ולצפות לטיפ בהתאם.

החישוב של טיפים למלצרים וברמנים באירועים הוא מעט שונה. כאן נהוג להשאיר 20-50 ש"ח טיפ לזוג, או 70-100 ש"ח למשפחה. קחו בחשבון שבכל שולחן יושבים לפחות 10 אנשים ולכן בסופו של דבר אמור להצטבר טיפ נאה.

מספרה ושטיפת רכב

בתחום שירותי הטיפוח המצב לא פחות מורכב. נהוג לתת 20 שקל טיפ על חפיפה או צביעה במספרה, לעומת 50 שקל על החלקת שיער. עבור שירותי מניקור או פדיקור תוכלו לתת 10-20 שקל טיפ לכל בעלת מקצוע. אם למשל תקבלו את השירות ממספר אנשי מקצוע שונים, רצוי לתכנן את מסגרת התקציב כך שלא תחרגו ממנו.

לא רבים יודעים שנהוג לתת טיפ על שטיפת מכוניות. בשטיפת מכוניות חיצונית תצטרכו להשאיר טיפ של 5-10 ש"ח, לעומת שטיפת מכוניות פנימית שבה לא נהוג לתת פחות מ-10 שקלים.

שליחויות ומזון מהיר

אין ספק שנותני השירות שלגביהם יש קונצנזוס לגבי טיפים הם בענף השליחויות.

אם תזמינו משלוח פיצה תצטרכו להשאיר 10-15 ש"ח, או 10% בהזמנה גדולה של קבוצת אנשים. עם זאת, קחו בחשבון את תנאי מזג האוויר. בימי חורף סוערים ובתנאי נסיעה קשים רצוי להשאיר 20 ש"ח לפחות לשליח.

גם מובילי דירות רגילים לקבל טיפ. כאן כבר מדובר על טיפים גבוהים יחסית, שאותם תוכלו לברר לפני ההובלה. הטיפ המקובל הוא 50-100 ש"ח למוביל.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו