"בריונות ברשת" הוא מושג השאול מהעולם הטכנולוגי אליו חשופים כיום בני הנוער כבר מגיל צעיר. המושג כולל בתוכו גם את תופעת ה"שיימינג" הידועה באופייה הפוגעני, ובמקרים קיצוניים אף הרסני.

השבוע חל שבוע האינטרנט הבין-לאומי שמטרתו לשים דגש ולהזכיר לכולנו את הסכנות הטמונות ברשת.

משטרת ישראל, יחד עם מחלקי הנוער בתחנות השונות, מבצעים לאורך השנה פעולות אינטנסיביות בתחום, על בסיס מניעה, הסברה ואכיפה, שמטרתן למגר את תופעת הבריונות באינטרנט.

במסגרת פעילות המשטרה בבתי הספר השונים, מאות אלפי תלמידים זוכים להשתתף בהרצאות בנושא גלישה בטוחה ושימוש ברשת. גורמים בכירים במשטרה סבורים כי הקפדה על גלישה בטוחה, יש בכוחה למנוע מקרי פגיעה בילדיכם.

לכבוד שבוע האינטרנט הבינלאומי, צוות אתר גן יבנה.נט בשיתוף עם משטרת ישראל, גיבש עבורכם מספר כללי זהירות בסיסיים לשימוש ההורים והצעירים:

 1. האינטרנט אינו "טוב" או "רע". מה שקובע הוא האופן שבו אנו בוחרים להשתמש בו.
   
 2. חשבו היטב בטרם אתם שולחים או נותנים הסכמתכם לצילום תמונה או סרטון שלכם. לאחר פרסום החומר, אין לכם שליטה על הנעשה וקיימת סכנת הפצה ברשת.
   
 3. במידה והגיעו לעיניכם תכנים פוגעניים, יש להימנע מלקחת חלק בפעילות הפוגענית. היו אקטיביים – הגיבו וגנו את הפעילות, אל תעשו לייק (like) ואל תשתפו (share). תחסמו, תמחקו, דווחו לבוגר אחראי והגישו תלונה במשטרה. יש לזכור כי מעורבות במעשה מסוג זה נחשבת לעבירה פלילית.
   
 4. האנשים עמם אתם משוחחים באינטרנט אינם תמיד מי שהם מציגים עצמם. שמרו על פרטיותכם ובדקו כי הפרופיל שלכם ברשת החברתית מוגן מפני זרים.
   
 5. אין להיפגש עם אנשים שהכרתם ברשת החברתית, בעיקר לא עם אלו מהם שמעודדים אתכם בצורה מיוחדת או חשודה. אם החלטתם לבסוף להיפגש, ידעו את הוריכם או חבריכם על כך, היפגשו במקום ציבורי והגיעו לפגישה עם חבר/ה ולא לבד.
   
 6. אם אתם חשים נפגעים, זכרו כי אתם לעולם לא לבד. התייעצו עם בוגר אחראי והגישו תלונה במשטרה. רצוי להביא כל חומר אשר יכול לסייע בחקירה כגון צילומי מסך, תדפיסים, קבצים וכדומה. 
מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו