לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2007 היה שכרם הממוצע של עובדי ענף ההייטק גבוה פי שניים מהשכר הממוצע במשק. המשבר הכלכלי של 2008 לא שינה לחלוטין את התמונה ועד היום עוד השכר החודשי הממוצע לעובד הייטק על כ-19 אלף ש"ח בחודש (ברוטו). כתוצאה מכך, אין פלא שכולם חולמים לעבוד בהייטק ועכשיו רק נשאר לראות איך עושים זאת.

איך מגיעים לכל תפקיד?

ראשית, ההשכלה בהייטק חשובה כי היא קובעת את השכר ואת התפקידים שייפתחו בפניכם. רוב חברות ההייטק נותנות עדיפות לבוגרי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, בעוד בתפקידי סיסטם ותמיכה תקבלו שכר נמוך יחסית ב-5 השנים הראשונות.

לצורך השוואה, אלגוריתמאים בתחום הוידאו מקבלים שכר של 40 אלף שקל בחודש בעוד אלגוריתמאים בעלי התמחות בעיבוד אותות מרוויחים 25-30 אלף שקל. מהנדסים מתחילים מרוויחים 12-15 אלף ש"ח ומנהלי מערכות מידע 11-13 אלף ש"ח.

שנית, הדרך הטובה ביותר להגיע לתפקידי מפתח בענף ההייטק היא ככל הנראה ללמוד מדעי המחשב. תואר במדעי המחשב יאפשר לכם לקבל את הידע הנדרש כדי להגיש מועמדות לתפקיד מתכנתים. מתכנת FrontEnd בלי ניסיון מרוויח 10-15 אלף ש"ח ועם ניסיון של 2-5 שנים תוכלו כבר להגיע לשכר של 15-20 אלף ש"ח. מתכנת עם רקע דומה וניסיון של 6-10 שנים ירוויח 20-25 אלף ש"ח ובתפקיד ניהולי יזנק השכר שלו ל-25-30 אלף ש"ח.

מסלול הכשרה אחר מתאים למי שרוצה לעבוד כמנהל מוצר. קורס ניהול מוצר בחברות הייטק מקנה כלים להבנת השוק, ניתוח דרישות, תמיכה בתהליך הפיתוח והכנת אסטרטגיית השקה. מנהל מוצר בלי ניסיון מרוויח 16-20 אלף ש"ח ובתפקיד ניהולי בחברות הייטק או סטארטאפים הוא יכול לרוויח 30-45 אלף ש"ח.

בין שיווק ועיצוב: המסלול המהיר להייטק

לתפקידי שיווק בענף ההייטק תוכלו להגיע מלימודים שלא בהכרח קשורים להנדסת מחשב או תוכנה. הדגש בלימודי שיווק הוא על הכשרה תיאורטית ומעשית כללית, בעוד את ההתמחות בהייטק תבצעו במסגרת תפקיד ספציפי. כך למשל תוכלו לסיים תואר ראשון בשיווק ומנהל עסקים ולאחר מכן להציע את עצמכם לתפקידי שיווק בחברות צעירות או מנוסות.

עוד מסלול מהיר שדרכו תוכלו להגיע לתפקידי מפתח בהייטק בלי ללמוד תחומים שקשורים להנדסת מחשב הוא כמובן עיצוב. כאן אתם רק צריכים להחליט האם ללמוד עיצוב גרפי או עיצוב אתרי אינטרנט בשילוב עם עיצוב לעולם הפרסום והמובייל. מסלולי הלימודים הרלוונטיים מוצעים במכללות ואפשר גם להיחשף אליהם בקורסים מקוונים. מעצב חווית משתמש מרוויח 10-22 אלף ש"ח בחודש ומעצב אתרים 12-20 אלף ש"ח.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו