(קרדיט צילום: בית חולים קפלן)

מסורת אכילת פירות בט"ו בשבט מסמלת את הקשר לאדמת ארץ ישראל ותנובתה לפי המוזכר במקורות "וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם כָּל עֵץ מַאֲכָל... וּבַשָּׁנָה הַחֲמִישִׁת תֹּאכְלוּ אֶת פִּרְיוֹ" (ויקרא, יט, כג)

מאחר ולא כל זני פירות ארץ ישראל היו זמינים עבור היהודים בתפוצות, המסורת נשמרה ע"י אכילת פירות בצורתם היבשה המשומרת.

 

פירות מיובשים

טכניקת ייבוש הפירות הייתה קיימת כבר בעת העתיקה והתפתחה עם השנים. בתהליך הייבוש, הפירות מאבדים מים ומצטמקים, ובכך נמנע ריקבון, הארכת חיי מדף ומתאפשרת זמינות לאורך כל עונות השנה.

לאחר הייבוש, יש עליה בריכוז הסוכר בפרי היבש לעומת הפרי הטרי, דבר המוביל לעליה בערך הקלורי.

הפירות היבשים הנפוצים הינם תמרים, צימוקים, תאנים, משמשים, שזיפים וחמוציות, אך כיום ניתן למצוא גם קיווי, תותים, אגס, אפרסק, ליצ'י ואפרסמון מיובשים.

 

תהליך הייבוש

ייבוש טבעי של הפירות מתבצע באמצעות השמש, אך מרבית מהפירות מיובשים בתנורים בחום נמוך לזמן ארוך. בזמן הייבוש מתרחש איבוד חלקי של ויטמינים, ובמקביל מוסיפים נגזרות של סולפיט, בעיקר דו תחמוצת הגופרית, על מנת לזרז את הייבוש  ולשמר את הפרי. מרכיב זה עלול לגרום לבעיות במערכת הנשימה בקרב חולי אסטמה. לעיתים מוסיפים חומר זיגוג, כדי להדגיש את צבעם הבהיר של הפירות (משמש, צימוקים בהירים). חומר זה עלול להוות גורם סיכון להתפתחות סרטן הקיבה.

בחלק מהפירות הייבוש כולל תהליכים נוספים כגון: טיגון (בננות מיובשות) ציפוי בשכבה עבה של סוכר לבן (האננס והפפאיה) ותוספת של מי סוכר לשיפור הברק ולהגדלת המשקל (משמשים, תמרים). לפיכך, מומלץ לצרוך פירות יבשים אורגניים המכילים פחות סוכר וחומרים תעשייתיים, אך יש לזכור שלאחר הפתיחה הם עלולים להירקב ולכן יש לשמור בקירור. אפשרות נוספת הינה לאכול את הפירות בצורתם הטבעית והטרייה, כך ניתן לקבל את כל הויטמינים המצויים בפרי.  

 

יתרונות בריאותיים

מינרלים- הפירות היבשים מכילים מינרלים חיוניים כגון ברזל, מגנזיום ואשלגן. למשל, התאנה מכילה אשלגן המסייע לאיזון לחץ דם וחשוב לתפקוד תקין של התאים, מערכת העצבים והשרירים, ואילו התמרים עשירים בברזל המסייע בנשיאת חמצן לכל תאי הגוף. כאשר קיים מחסור בברזל- אנמיה, יתלוו אליה תחושות של עייפות, חולשה, סחרחורות ואף נשירת שיער.

יציאות סדירות- הפירות היבשים, ובעיקר שזיפים ותאנים, עשויים לסייע לסובלים מעצירות, בזכות תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים, המגבירים פעילות ותנועתיות במעיים.

נשנוש מתוק- הפירות יכולים להיות חלק מתפריט מאוזן ומהווים תחליף מצוין למנה מתוקה כגון עוגייה או ופל. 

וכמה קלוריות יש בפירות יבשים?

אל תטעו במראה הקטן והמצומק של הפירות היבשים, הם מכילים לא מעט קלוריות ועלולים לגרום לעלייה במשקל.

• תאנה מיובשת גדולה: 60 קלוריות.
• שני תמרים קטנים לחים: 60 קלוריות.
• שני שזיפים מיובשים: 60 קלוריות.
• שלושה משמשים מיובשים: 60 קלוריות.
• ארבע פרוסות תפוח עץ מיובש: 60 קלוריות.
• עשר יחידות בננה מיובשת: 60 קלוריות.
• פלח אננס מיובש: 60 קלוריות.
100 גרם לדר (דף משמש מיובש): כ־300 קלוריות.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו