באיחור של יותר משנה מתכנן בנק ישראל להכניס שטרות חדשים של 20 ו-100 שקל, סמוך לסוף 2017.

על השטר של 20 שקל תופיע דמותה של המשוררת רחל ועל השטר של 100 שקל תופיע דמותה של המשוררת לאה גולדברג.

בדצמבר 2014 נכנס למחזור שטר של 50 שקלים בצבע ירוק עם דמותו של המשורר שאול טשרניחובסקי ובדצמבר 2015 נכנס למחזור שטר של 200 שקלים שצבעו כחול-תכלת עם דמותו של המשורר נתן אלתרמן.

בבנק ישראל מקווים להוציא את כל השטרות הישנים של 200 שקל מהמחזור עד השקת השטרות החדשים.

כל הדמויות של המשוררים הלאומיים שמופיעים על גבי השטרות בסדרה החדשה נקבעו בשנים 2012-2013 על פי החלטה של ועדה שמינה נגיד בנק ישראל דאז פרופ' סטנלי פישר, ואושרה פעמיים על ידי הממשלה.

הם נושאים אמצעי ביטחון משוכללים יותר מהשטרות הקיימים כיום במחזור. העלות הכוללת הצפויה של הדפסת השטרות החדשים היא 716 מיליון שקל. 

על השטר הראשון (20) תופיע רחל המשוררת והוא יהיה בצבע אדום, כאשר בחזית השטר ייכתב השיר "כנרת". על השטר השני (100) תופיע לאה גולדברג והוא יהיה בצבע כתום כאשר בחזית יופיע בטקסט זעיר השיר "בארץ אהבתי השקד פורח".

בשנתיים האחרונות הוחלפו השטרות של 50 שקל ו-200 שקל ומועד מדוייק להחלפת השטרות הנוספים יפורסם בהמשך. חלק מהשטרות החדשים כבר נמצא בשוק.

מבנק ישראל נמסר כי "הבנק כבר מסר דוגמאות ראשונות של השטרות ליצרנים, ספקים ומפעילים של מכונות ממכר, ספירה ומיון הנדרשים לכייל את המכונות שברשותם לקליטת השטרות החדשים".

מהבנק נמסר עוד כי מאז הנפקתו של שטר ה-200 שקל החדש, בחודש דצמבר 2015, הוחלפו למעלה ממחצית מהשטרות בעריך זה במחזור. במקרה של שטר ה-50 שקל שהושק שנה לפני כן, הוחלפו כבר כ-90% מהשטרות במחזור. 

בבנק אמרו עוד כי "במשך תקופת החלפת סדרת שטרות זייפנים וגורמים עבריינים מנסים להפיק רווחים אסורים על ידי הפצת העתקי ותצלומי שטרות תוך ניצול חוסר היכרותו של הציבור עם השטרות החדשים ועם סימני הביטחון שלהם.

משכך מזמין הבנק את הציבור ללמוד על שטרות הסדרה החדשה ועל סימני הביטחון המשולבים בהם, הזהים לכל השטרות החדשים, באתר הבנק ובאפליקציה הסלולרית". 

סימני הביטחון לציבור שעל שני השטרות יהיו בדמות נייר מיוחד בו משולב סימן מים שמורכב מהדמות והערך הנקוד, וכן חוט ביטחון שמחליף צבע בעל שלושה חלונות, עליו מופיעים הדמות והערך הנקוב.

סימני ביטחון נוספים יהיו דיו בולט משני צידי השטר, חירור זעיר בצורת הערך הנקוב, התלכדות צורות, טקסט זעיר, דיו שמשנה צבעו, דיו שקוף ועוד.

הסימנים לעיוורים בשני השטרות החדשים יהיו בדמות אורך שונה לכל עריך, עם הפרש של 7 מ"מ. כן יכללו השטרות סימן ייחודי לכל עריך, שיהיה מודפס בדיו בולט וניתן למישוש.

צילום: בנק ישראל

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו